Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kara za fałszywe oświadczenie w umowie prywatnej

Brak komentarzy

Pytanie: Nie jestem w stanie oddać pożyczki której udzielił mi znajomy. On dowiedział się, że biorąc tą pożyczkę od niego miałam komornika a w oświadczeniu w umowie pożyczki podpisałam że nie mam żadnych innych długów i jest tam pouczenie o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Teraz pożyczkodawca straszy mnie, że jak nie oddam mu pieniędzy do końca lipca, to on zawiadomi policję i prokuraturę o fałszywym zeznaniu i o wyłudzeniu pożyczki i zostanę skazana na karę więzienia. Chciałabym się dowiedzieć od Państwa czy naprawdę mi coś grozi?

Odpowiedź: Warunkiem odpowiedzialności za przestępstwo składania fałszywych zeznań / oświadczeń (Art. 233. § 1) – zastosowanie tego przepisu jest istnienie okoliczności wskazanej w § 6 tego artykułu: Przepisy § 1-3 oraz 5 stosują się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej

Jak chodzi o pożyczkę od osoby prywatnej, to ww. paragraf nie ma zastosowania wobec czego odpowiedzialność karna za złożenie fałszywego oświadczenia nie grozi Pani.

Nie zmienia to jednak faktu, że wprowadziła Pani w błąd pożyczkodawcę. Gdyby wiedział, że ma Pani komornika to zapewne nie udzieliłby Pani pożyczki zapewne słusznie przypuszczając, że może mieć Pani problem z jej zwrotem skoro komornik musi od Pani ściągać inny, wcześniej zaciągnięty dług. Nie oznacza to jednak bezwzględnie, że prokurator ochoczo przedstawi Pani zarzut wyłudzenia ale jest to prawdopodobne.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 listopada, 2020

kategoria inne

tag

Skomentuj