Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jeden pozew – kilka roszczeń

Jeden komentarz

Pytanie: Bardzo rzadko mam dłużników z tytułu działalności gospodarczej ale kilkanaście lat temu była taka sytuacja, że sam wniosłem pozew o zapłatę kilku faktur. Sąd wtedy jednak wezwał mnie do rozdzielenia tych faktur i sporządzenia dla każdej osobnego pozwu. Oczywiście dłużnikiem była jedna firma a nie kilka. Teraz znów mam kilka faktur, dalej nie można w jednym pozwie?

Przeczytaj też: Pozew częściowy na próbę

Odpowiedź: Można i kilkanaście lat temu też można było. Pan jak widzę, prowadzi firmę w Bytomiu. Ja kilkanaście lat temu spotkałem się z takim samym wezwaniem sądu jak Pan i było to w którymś z miast Górnego Śląska. Tak jakby sędzia nie znał przepisu art. 191 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że powód może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu, jeżeli nadają się one do tego samego trybu postępowania oraz jeżeli sąd jest właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń.

Przeczytaj też: Pozew częściowy a przerwanie biegu przedawnienia

Wniosłem co najmniej z 50 innych pozwów każdy na kilka faktur do innych sądów z całej Polski i nigdy żaden sąd nie wezwał mnie do rozdzielenia faktur każda w osobnym pozwie jak to nakazał ten jakiś sąd na Górnym Śląsku (nie pamiętam z jakiego miasta ale chyba w Zabrzu albo w Bytomiu).

Przeczytaj też: Pozew do EPU na 18 faktur czyli bez czerwonego wina nie razbierjosz

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 marca, 2021

kategoria windykacja

tag ,

1 komentarz do 'Jeden pozew – kilka roszczeń'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kumulacja roszczeń w pozwie jest to możliwość tak oczywista, że aż wierzyć się nie chce, że jakiś sędzia o tym nie wie.

    Przemo

    5 mar 21 o 19:23

Skomentuj