Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt?

29 komentarzy

Niejedna żona zastanawia się nad tym, jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt albo czy podżyrował koledze pożyczkę. Takie pytanie zadaje sobie też zapewne niejedne mąż odnośnie żony czyli jak sprawdzić, czy żona wzięła kredyt. Ze względu na ochronę danych osobowych, formalne sprawdzenie tego jest niemożliwe.

Przeczytaj też: Czy można sprawdzić długi rodzeństwa, małżonka?

Dane o wszelkich bankowych i SKOK-owych zaciągniętych kredytach są odnotowane w BIK czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Jednakże na przykład tytułowa żona pragnąca sprawdzić w tym zakresie męża, spotka się w BIK z odmową udzielenia jej odnośnej informacji ponieważ formalnie nie ma ona interesu prawnego który byłby podstawą do udzielenie jej informacji o kredytach zaciągniętych przez jej męża. Mąż odpowiada za zaciągnięty bez wiedzy i zgody żony kredyt tylko jego osobistym majątkiem; wolny od ewentualnej egzekucji jest majątek wspólny małżeński oraz majątek osobisty żony. Oczywiście praktycznie wiadomo, że długi kredytowe czy inne które mąż zaciągnie na własny rachunek mogą się negatywnie odbić na życiu całej rodziny.

Przeczytaj też: Zgoda współmałżonka na zaciągnięcie kredytu

Żona może co najwyżej poprosić męża o to, aby wystawił jej upoważnienie do sprawdzenia go w BIK i wówczas może sprawdzić, czy mąż ma zaciągniętych kredyt. Nie sprawdzi jednak w ten sposób tego, czy mąż nie zaciągnął przypadkiem pozabankowej pożyczki gdyż firmy pożyczkowe które nie są bankami, nie mają możliwości dopisywania swych pożyczkobiorców do BIK i nie mają do dyspozycji bazy będącej odpowiednikiem BIK.

Przeczytaj też: Długi współmałżonka zaciągnięte przed ślubem

16 września, 2014

kategoria kredyty

tag

Komentarze do 'Jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt?'

Subscribe to comments with RSS

 1. W jaki sposób mogę dowiedzieć się ile mój brat ma CAŁKOWITEGO długu. Dużo listów przychodzi do niego z mandatami i nie tylko, kilka dni temu go za długi aresztowano.

  Daria

  18 sie 19 o 18:36

 2. Nie może Pani się tego dowiedzieć – nie jest Pani do tego uprawniona pomimo tego że jest jego siostrą.

  admin

  18 sie 19 o 21:03

 3. Czy bank weryfikuje zgoda współmałżonka na wzięcie kredytu , dostarczoną do banku drogą elektroniczną ?

  Andrzej

  26 maj 20 o 13:42

 4. Mailem? Powinni zweryfikować.

  admin

  26 maj 20 o 14:35

 5. Mam pytanie dotyczące możliwości wyjścia z sytuacji patowej czy tak można to już nazwać otóż rodzice kilka lat temu wzięli kredyt mieli już kilka rat do końca i dobrali jeszcze 8 tyś. bo wyskoczył ślub siostry później wszystko było regularnie spłacane dopóki ojciec nie zachorował jest już teraz po piątym udarze nie myśli racjonalnie i przez dwa lata zaczął ukrywać przed nami wszystkie listy z wezwaniami do zapłaty itp. Gdy trafił pierwszy raz do szpitala znaleźliśmy te dokumenty pożyczek i listy było tego już ponad 50 tyś. zaczęliśmy na tyle ile się dało rozmawiać z bankami i jakoś załagodziliśmy sytuacje bo wiadomo nie udzielają informacji nawet rodzinie dłużnika czy mają takie prawo ? Mamy działkę budowlaną jest ona własnością mamy i ojca na niego są wzięte wszystkie kredyty . Czy jest możliwość czy jakiś bank udzieli kredytu pod hipotekę tej działki jeśli współwłaścicielem jest ojciec ? Z góry dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.

  Piotrek

  2 mar 21 o 13:48

 6. Jeżeli rodzina nie ma pełnomocnictwa od dłużnika – kredytobiorcy, to bank moim zdaniem nie powinien ujawniać informacji w opisanym przez Pana zakresie. Jeżeli tylko jedno ze współmałżonków miałoby być kredytobiorcą, to bank zapewne nie zgodzi się na takie zabezpieczenie – na wspólnej nieruchomości. Dlatego, że nie będzie można prowadzić egzekucji z nieruchomości jeżeli kredyt nie zostanie spłacony – z nieruchomości której dłużnik z tytułu kredytu jest tylko współwłaścicielem. Moim zdaniem, ojciec również powinien figurować jako kredytobiorca solidarny – wówczas możliwe byłoby skuteczne zabezpieczenie hipoteczne – z możliwością egzekucji z nieruchomości.

  admin

  2 mar 21 o 14:07

 7. A ja uważam, że banki powinny udzielać informacji współmałżonkowi o zadłużeniu współmałżonka – kredytobiorcy. Pod jednym warunkiem – jeżeli mają wspólnotę majątkową.

  Wawer

  3 lip 21 o 16:58

 8. To nie jest argument ponieważ wspólny majątek nie podlega egzekucji jeżeli dłużnikiem jest tylko jeden współmałżonek a drugi nawet zgody na kredyt nie wyraził.

  szpenior

  3 lip 21 o 17:15

 9. Czyli skoro mamy wspolna działkę budowlaną z mężem , mieszkanie jest tylko na mnie to nawet jeśli mąż poszalał z pożyczkami ratalnymi i gotówkowymi o których nic nie wiedziałam to nie muszę obawiać się komornika na swojej pensji ani zajęcia tej wspólnej dzialki ?

  Długi męża

  23 lis 21 o 08:34

 10. Pensji Pani komornik nie zajmie, co do wspólnej nieruchomości to też nie ale… Jeżeli egzekucja komornicza przeciwko mężowi okaże się bezskuteczną, to wierzyciel może sądownie doprowadzić do podziału Waszego majątku aby z części przypadłej mężowi mc prowadzić egzekucję: https://pamietnikwindykatora.pl/przymusowy-podzial-majatku-wspolnego-malzonkow/ Nie można wykluczyć takiej ewentualności.

  admin

  23 lis 21 o 08:45

 11. Nie podlega egzekucji ale do czasu aż egzekucja z majątku osobistego okaże się bezskuteczną. Wtedy wierzyciel może złożyć wniosek do sądu o dokonanie przymusowego podziału majątku aby po podziale można prowadzić egzekucję z majątku który przypadł dłużnikowi.

  admin

  3 lip 21 o 17:28

 12. To wciąż nie jest argument ponieważ współmałżonek nie traci swojej części majątku wspólnego.

  szpenior

  3 lip 21 o 17:34

 13. Nominalnie nie traci przy sprawiedliwym podziale ale sam przymusowy podział majątku może stanowić dlań sporą niedogodność.

  admin

  3 lip 21 o 18:39

 14. A jak sprawdzić czy żona wzięła kredyt?? Wiem, też nie da się ale to nie tylko mężowie w tajemnicy przed żoną biorą kredyt. Moja wzięła łącznie trzy bez mojej wiedzy i nie chce powiedzieć na co. A pikanterii dodaje to że podczas pandemii straciła pracę i te kredyty ja musze spłacać póki co.

  Józef

  8 sie 21 o 16:41

 15. Ty nie musisz spłacać kredytów żony jeżeli ich nie poręczałeś ani nie wyraziłeś pisemnej zgody na ich zaciągnięcie przez żonę co jak wiemy nie miało miejsca. I od waszego wspólnego majątku też bankowi, komornikowi wara.

  inteligent

  16 sie 21 o 19:44

 16. Co do wspólnego majątku to komornik może się do tego dobrać jeżeli sąd na wniosek wierzyciela dokona przymusowego podziału majątku wspólnego. A może dojść do tego wtedy kiedy egzekucja egzekucja z majątku osobistego dłużnika okaże się być bezskuteczną.

  admin

  17 sie 21 o 07:03

 17. Nawet bez przeprowadzenia podziału majątku komornik może prowadzic egzekucję ze wspólnego konta bankowego małżeńskiego.

  Irek

  19 wrz 21 o 11:57

 18. Może prowadzić egzekucję z części środków na koncie stanowiących udział udział współmałżonka.

  admin

  19 wrz 21 o 12:48

 19. I tu się pojawia mi takie pytanie, czy z uwagi na powyższe co napisałem, nie jest to podstawa prawna do żądania od banków ujawnienia czy małżonek ma zaciągnięty kredyt?

  Irek

  19 wrz 21 o 11:58

 20. Nie, nie jest to podstawa prawna do tego.

  admin

  19 wrz 21 o 12:48

 21. W małżeństwie też ma człowiek prawo do jakiejś prywatności w tym finansowej. Dlatego też nie wszystko jest wspólne, jest w prawie majątek odrębny czyli osobisty pomimo istnienia wspólności małżeńskiej czyli bez dokonania rozdzielności majątkowej.

  Dajet

  21 wrz 21 o 15:56

 22. Jak komornik przyjdzie do męża do domu to się żona dowie o kredycie. ewentualnie z pism od komornika jeżeli akurat ona odbierze.

  Anonim

  30 wrz 21 o 12:24

 23. Przecież nie o to chodzi żeby się dowiedzieć o tym dopiero gdy komornik wejdzie ale wcześniej, żeby móc powstrzymać go od zaciągania kolejnych kredytów albo żeby móc dokonać rozdzielności majątkowej!

  Iza

  1 paź 21 o 09:25

 24. Rozdzielność majątkowa nie jest potrzebna jeżeli nie podżyrowałaś kredytu ani nie wyraziłaś zgody na zaciągnięcie go przez męża. Komornik nie ma prawa tknąć Waszego wspólnego majątku prowadząc egzekucję kredytu męża.

  Ola

  18 sty 22 o 04:59

 25. To prawda. Jednak w przypadku bezskuteczności egzekucji komorniczej przeciwko małżonkowi wierzyciel może sądownie uzyskać postanowienie o przymusowym podziale majątku wspólnego i będzie można prowadzić egzekucję z majątku przypadłego dłużnikowi po podziale.

  admin

  18 sty 22 o 09:21

 26. O nie wiedziałam, ale osobisty majątek żony jest bezpieczny pomimo tego?

  Ola

  18 sty 22 o 09:27

 27. Tak, w opisanej sytuacji majątek osobisty czyli odrębny współmałżonka który nie wyraził zgody na kredyt, nie podlega egzekucji.

  admin

  18 sty 22 o 12:52

 28. Problem w tym, że gdy sprawdzić w ustawie co jest tym majątkiem wspólnym, to prawie wszystko, nawet wynagrodzenie za pracę jednego z małżonków. Nawet ze wspólnego rachunku bankowego małżonków komornik ma prawo prowadzić egzekucję długu tylko jednego z nich. Do wysokości środków należnych jemu czyli zwykle połowy.

  mechu

  24 sty 22 o 08:08

 29. Dobry detektyw jest w stanie dowiedzieć się czy drugi małżonek wziął kredyt. Jest to nielegalne ale do załatwienia.

  Anonim

  18 lut 22 o 11:27

Skomentuj