Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak może zabezpieczyć się żyrant

Brak komentarzy

Pytanie: Koleżanka prosi mnie abym poręczyła jej kredyt. Kiedyś razem pracowałyśmy i więcej o niej wiedziałam niż teraz, więcej wiedziałam o jej sytuacji. Kwota kredytu ma być wysoka wiec trochę boję się, żeby nie doszło do takiej sytuacji w której to ja będę musiała za nią spłacać ten kredyt. Jak mogę zabezpieczyć się aby nie zostać poszkodowaną poprzez egzekwowanie kredytu ode mnie a jeżeli już to żebym mogła od niej odzyskać pieniądze?

Odpowiedź: Skoro koleżanka prosi Panią o podżyrowanie kredytu to znaczy że jej zdolność kredytowa nie jest na tyle satysfakcjonująca dla banku aby mogli jej udzielić kredytu bez poręczyciela. Nie znamy szczegółów jej sytuacji materialnej, więc trudno nam spekulować, jaka jest przyczyna tego że bank żąda poręczenia kredytu. Bardzo często dochodzi do sytuacji w których to żyrant musi spłacić kredyt za kredytobiorcę i z taką ewentualnością musi się Pani liczyć.

Czasem bank kieruje roszczenia o zapłatę kredytu przeciwko żyrantowi pomimo tego, że kredytobiorca posiada majątek, np. mieszkanie, ale bankowi łatwiej i szybciej ściągnąć pieniądze od żyranta jeśli ten ma np. wysokie zarobki, niż doprowadzać do czasochłonnej egzekucji z nieruchomości. Czasem jednak kredytobiorca nie posiada wystarczającego majątku i żyrant ma problemy z odzyskaniem od niego pieniędzy z tytułu kredytu spłaconego za żyranta. Radzimy Pani postawić sprawę wprost i zapytać koleżanki będącej kredytobiorcą, czy posiada jakiś majątek na którym mogłaby Pani ustanowić zabezpieczenie Pani ewentualnych roszczeń w stosunku do niej, jeżeli będzie Pani musiała spłacić za nią kredyt. Jeżeli ona posiada np. mieszkanie, to niech zostanie dokonane zabezpieczenie w postaci ustanowienia hipoteki na Pani rzecz. Jeżeli Pani koleżanka nie jest w stanie zaoferować Pani takiego czy innego zabezpieczenia, to należy poważnie zastanowić się, czy warto ponosić dla niej takie ryzyko jakim jest w jej sytuacji poręczanie jej kredytu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 listopada, 2020

kategoria kredyty,windykacja

Skomentuj