Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak może zabezpieczyć się żyrant

2 komentarze

Pytanie: Koleżanka prosi mnie abym poręczyła jej kredyt. Kiedyś razem pracowałyśmy i więcej o niej wiedziałam niż teraz, więcej wiedziałam o jej sytuacji. Kwota kredytu ma być wysoka wiec trochę boję się, żeby nie doszło do takiej sytuacji w której to ja będę musiała za nią spłacać ten kredyt. Jak mogę zabezpieczyć się aby nie zostać poszkodowaną poprzez egzekwowanie kredytu ode mnie a jeżeli już to żebym mogła od niej odzyskać pieniądze?

Odpowiedź: Skoro koleżanka prosi Panią o podżyrowanie kredytu to znaczy że jej zdolność kredytowa nie jest na tyle satysfakcjonująca dla banku aby mogli jej udzielić kredytu bez poręczyciela. Nie znamy szczegółów jej sytuacji materialnej, więc trudno nam spekulować, jaka jest przyczyna tego że bank żąda poręczenia kredytu. Bardzo często dochodzi do sytuacji w których to żyrant musi spłacić kredyt za kredytobiorcę i z taką ewentualnością musi się Pani liczyć.

Czasem bank kieruje roszczenia o zapłatę kredytu przeciwko żyrantowi pomimo tego, że kredytobiorca posiada majątek, np. mieszkanie, ale bankowi łatwiej i szybciej ściągnąć pieniądze od żyranta jeśli ten ma np. wysokie zarobki, niż doprowadzać do czasochłonnej egzekucji z nieruchomości. Czasem jednak kredytobiorca nie posiada wystarczającego majątku i żyrant ma problemy z odzyskaniem od niego pieniędzy z tytułu kredytu spłaconego za żyranta. Radzimy Pani postawić sprawę wprost i zapytać koleżanki będącej kredytobiorcą, czy posiada jakiś majątek na którym mogłaby Pani ustanowić zabezpieczenie Pani ewentualnych roszczeń w stosunku do niej, jeżeli będzie Pani musiała spłacić za nią kredyt. Jeżeli ona posiada np. mieszkanie, to niech zostanie dokonane zabezpieczenie w postaci ustanowienia hipoteki na Pani rzecz. Jeżeli Pani koleżanka nie jest w stanie zaoferować Pani takiego czy innego zabezpieczenia, to należy poważnie zastanowić się, czy warto ponosić dla niej takie ryzyko jakim jest w jej sytuacji poręczanie jej kredytu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 listopada, 2020

kategoria kredyty,windykacja

Komentarze do 'Jak może zabezpieczyć się żyrant'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam pytanie dotyczące żyrowania kredytu. Jestem 2 żyrantem kredytu w wysokości 40 tysięcy który zaciągnęła moja była żona. Pierwszym żyrantem jest jej brat. Dlaczego spłatą tego kredytu zostałem obciążony ja, jeżeli 1 żyrant posiada samochód i firmę. Ja też posiadam firmę z której nie ma dochodu zbyt dużego a czasem nawet są straty, spłacam 2 kredyty zaciągnięte w małżeństwie i nie jestem w stanie spłacać jeszcze jednego. Co mam zrobić jeżeli sprawę przejął komornik a ja pomimo (marnych) dochodów z firmy nie dam rade spłacać kolejnego długu i przysyłają wezwania do spłaty.

    Anonim

    28 Sty 21 o 11:47

  2. Bank może skierować wedle własnego uznania wniosek przeciwko jednemu z żyrantów i nie musi uzasadniać takiej swojej decyzji. Formalnie nic Pan nie może zrobić, co najwyżej nieformalnie zasugerować pisemnie bankowi aby skierował egzekucję także przeciwko temu pierwszemu żyrantowi uzasadniając to tym co napisał Pan do nas. Proszę jednak liczyć się z tym, że samochód który posiada żyrant może został wzięty na przykład w leasing i egzekucja nie będzie możliwa. Nie wiadomo też jakie oficjalnie dochody ma tamten żyrant. Przy czym nawet jeżeli dochody ma wysokie to zajęcie może być nieskuteczne gdyż dłużnik może zmieniać rachunek firmowy utrudniając komornikowi zajęcie środków na koncie. Tak jednak czy inaczej, może Pan poinformować bank o tym, że według Pana możliwa jest skuteczna egzekucja od pierwszego żyranta.

    admin

    28 Sty 21 o 12:06

Skomentuj