Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak może zabezpieczyć się żyrant

4 komentarze

Pytanie: Koleżanka prosi mnie abym poręczyła jej kredyt. Kiedyś razem pracowałyśmy i więcej o niej wiedziałam niż teraz, więcej wiedziałam o jej sytuacji. Kwota kredytu ma być wysoka wiec trochę boję się, żeby nie doszło do takiej sytuacji w której to ja będę musiała za nią spłacać ten kredyt. Jak mogę zabezpieczyć się aby nie zostać poszkodowaną poprzez egzekwowanie kredytu ode mnie a jeżeli już to żebym mogła od niej odzyskać pieniądze?

Przeczytaj też: Śmierć kredytobiorcy a poręczyciel

Odpowiedź: Skoro koleżanka prosi Panią o podżyrowanie kredytu to znaczy że jej zdolność kredytowa nie jest na tyle satysfakcjonująca dla banku aby mogli jej udzielić kredytu bez poręczyciela. Nie znamy szczegółów jej sytuacji materialnej, więc trudno nam spekulować, jaka jest przyczyna tego że bank żąda poręczenia kredytu. Bardzo często dochodzi do sytuacji w których to żyrant musi spłacić kredyt za kredytobiorcę i z taką ewentualnością musi się Pani liczyć.

Przeczytaj też: Czy żyrant może wziąć dla siebie kredyt?

Czasem bank kieruje roszczenia o zapłatę kredytu przeciwko żyrantowi pomimo tego, że kredytobiorca posiada majątek, np. mieszkanie, ale bankowi łatwiej i szybciej ściągnąć pieniądze od żyranta jeśli ten ma np. wysokie zarobki, niż doprowadzać do czasochłonnej egzekucji z nieruchomości. Czasem jednak kredytobiorca nie posiada wystarczającego majątku i żyrant ma problemy z odzyskaniem od niego pieniędzy z tytułu kredytu spłaconego za żyranta. Radzimy Pani postawić sprawę wprost i zapytać koleżanki będącej kredytobiorcą, czy posiada jakiś majątek na którym mogłaby Pani ustanowić zabezpieczenie Pani ewentualnych roszczeń w stosunku do niej, jeżeli będzie Pani musiała spłacić za nią kredyt. Jeżeli ona posiada np. mieszkanie, to niech zostanie dokonane zabezpieczenie w postaci ustanowienia hipoteki na Pani rzecz. Jeżeli Pani koleżanka nie jest w stanie zaoferować Pani takiego czy innego zabezpieczenia, to należy poważnie zastanowić się, czy warto ponosić dla niej takie ryzyko jakim jest w jej sytuacji poręczanie jej kredytu.

Przeczytaj też: Przedawnienie roszczeń regresowych poręczyciela

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 listopada, 2020

kategoria kredyty,windykacja

tag

Komentarze do 'Jak może zabezpieczyć się żyrant'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam pytanie dotyczące żyrowania kredytu. Jestem 2 żyrantem kredytu w wysokości 40 tysięcy który zaciągnęła moja była żona. Pierwszym żyrantem jest jej brat. Dlaczego spłatą tego kredytu zostałem obciążony ja, jeżeli 1 żyrant posiada samochód i firmę. Ja też posiadam firmę z której nie ma dochodu zbyt dużego a czasem nawet są straty, spłacam 2 kredyty zaciągnięte w małżeństwie i nie jestem w stanie spłacać jeszcze jednego. Co mam zrobić jeżeli sprawę przejął komornik a ja pomimo (marnych) dochodów z firmy nie dam rade spłacać kolejnego długu i przysyłają wezwania do spłaty.

  Anonim

  28 sty 21 o 11:47

 2. Bank może skierować wedle własnego uznania wniosek przeciwko jednemu z żyrantów i nie musi uzasadniać takiej swojej decyzji. Formalnie nic Pan nie może zrobić, co najwyżej nieformalnie zasugerować pisemnie bankowi aby skierował egzekucję także przeciwko temu pierwszemu żyrantowi uzasadniając to tym co napisał Pan do nas. Proszę jednak liczyć się z tym, że samochód który posiada żyrant może został wzięty na przykład w leasing i egzekucja nie będzie możliwa. Nie wiadomo też jakie oficjalnie dochody ma tamten żyrant. Przy czym nawet jeżeli dochody ma wysokie to zajęcie może być nieskuteczne gdyż dłużnik może zmieniać rachunek firmowy utrudniając komornikowi zajęcie środków na koncie. Tak jednak czy inaczej, może Pan poinformować bank o tym, że według Pana możliwa jest skuteczna egzekucja od pierwszego żyranta.

  admin

  28 sty 21 o 12:06

 3. Piszę do Państwa bo nie wiem gdzie się zgłosić o poradę. Mama podpisała trzy lata temu ze będzie żyrantem. Niestety doszło do takiej sytuacji ze musi za ta osobę spłacać ten kredyt. Nie wiem czy ta osoba ma już prace i może sama dalej spłacać, czy jest możliwość sprawdzenia tego? Spłacając ten kredyt mama wpadła w swoje podstawowe długi których nie jest w stanie spłacać i grozi im komornik. Zadłużenia za mieszkanie ma ok.10tys zł. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji by mama spłacała tylko swoje zadłużenie a nie kredyt tej pani? Czy jak jestem zameldowana na pobyt stały u rodziców ale nie mieszkam tam od ponad 6 lat to jeśli wejdzie komornik i rodzice nie będą mieli nic wartościowego to może coś co do mnie należy mi zająć?

  Staszek

  28 maj 21 o 13:18

 4. Pani mama nie może legalną drogą sprawdzić czy kredytobiorca pracuje i ile zarabia, nie jest uprawniona do otrzymania takiej informacji nawet jako żyrant kredytu, który sama spłaca. Poza tym i tak nie mogłaby skutecznie żądać od banku aby prowadził egzekucję przeciwko kredytobiorcy, a zaniechał egzekwowania długu od niej. To bank decyduje o tym, przeciwko komu skieruje egzekucję kredytu; przeciwko kredytobiorcy czy przeciwko żyrantowi. Jednakże jeśli Pani mama spłaciła już za kredytobiorcę część kredytu, to może domagać się od niego zapłaty tychże kosztów przez nią poniesionych, w tym celu musiałaby wystąpić do sadu z pozwem o zapłatę. Nie wiadomo jednak czy będzie z czego odzyskać dług, bo żyrant może już nic nie posiadać oficjalnie. W związku z taką ewentualnością żyrant powinien zabezpieczyć się przed poręczeniem kredytu. Natomiast komornik może zajmować rzeczy które m.in. znajdują się we władaniu dłużnika, czyli np. wszystkie przedmioty w jego mieszkaniu. Jeżeli jednak zajmie rzecz która należy do Pani, to może Pani żądać jej zwolnienia wzywając wierzyciela (a wiec w tym wypadku bank) aby wystosował do komornika wniosek o zwolnienie tej rzeczy spod egzekucji a jeśli tego nie uczyni, to może Pani wnieść do sądu stosowne powództwo przeciwko bankowi. O ile oczywiście będzie Pani w stanie wykazać że zajęta rzecz jest własnością Pani a nie dłużnika – Pani mamy.

  admin

  28 maj 21 o 13:51

Skomentuj