Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak długo może być zawieszone postępowanie egzekucyjne

4 komentarze

Pytanie: Jak długo może być zawieszone na wniosek wierzyciela postępowanie egzekucyjne? Potrzebuję ze cztery miesiące na zdobycie gotówki do spłaty, chciałbym prosić wierzyciela o zawieszenie na ten czas egzekucji, ile może to trwać? Chodzi o to żeby komornik nie zlicytował mi mieszkania.

Przeczytaj też: Ugoda a zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego

Odpowiedź: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z wniosku wierzyciela egzekwującego może trwać sześć miesięcy. Jeżeli w tym czasie wierzyciel nie złoży wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania to zostanie ono umorzone. Na jakim etapie jest egzekucja z mieszkania, czy dokonano już opisu i oszacowania?

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji z urzędu z powodu bezczynności wierzyciela. Koszty!

Nie dokonano, tydzień temu komornik dokonał zajęcia mieszkania i wezwał mnie do zapłaty pod rygorem egzekucji z mieszkania.

To w takiej sytuacji w ciągu czterech miesięcy prawdopodobnie nie dojdzie licytacji zwłaszcza jeżeli zaskarży Pan opis i oszacowanie. I nie wiadomo w ogóle, czy wierzyciel wyłoży zaliczkę na opis i oszacowanie; jeżeli nie wyłoży to mieszkanie nie zostanie oszacowane a to jest warunek dalszego prowadzenia egzekucji z tegoż. Na opis i oszacowanie nieruchomości mieszkalnych komornicy żądają ponad tysiąc złotych i to “ponad” to może być i kilka tysięcy złotych. Wielu wierzycieli nie decyduje się wpłacić takiej zaliczki.

Przeczytaj też: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 kwietnia, 2023

Komentarze do 'Jak długo może być zawieszone postępowanie egzekucyjne'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy umorzenie po 6 miesięcznym zawieszeniu na wniosek wierzyciela jest traktowane jak bezczynność wierzyciela i nakłada na tego wierzyciela opłatę 5%?

  viktor

  30 kw. 23 o 21:01

 2. Tak, o bezczynności traktuje Art. 824 § 1 pkt 4 kpc: Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania.

  admin

  30 kw. 23 o 21:09

 3. A jeżeli przed upływem tego terminu postępowanie na mój wniosek zostanie podjęte, czy mogę już następnego dnia żądać ponownego zawieszenia tego postępowania?

  viktor

  30 kw. 23 o 21:31

 4. Z tego co widzę w przepisach to tak, to znaczy nie widzę ograniczenia w tej kwestii.

  admin

  1 maj 23 o 18:08

Skomentuj