Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem

2 komentarze

Zwłaszcza gdy stopy procentowe obniżają się a co za tym idzie – spadają dochody z lokat, wiele osób poszukuje alternatywnej formy lokowania kapitału. Częstym sposobem na osiąganie większych niż symboliczne zysków jest zakup nieruchomości na wynajem. Niestety nie zawsze to, co nam się wydaje wspaniałym miejscem do życia, jest takie również z punktu widzenia potencjalnych najemców. Doradcy z biur nieruchomości często kierują się przede wszystkim chęcią szybkiego sprzedania nam nieruchomości i jeśli nie będziemy sami pilnować kryteriów poszukiwanego do zakupu lokalu pod naszą inwestycję, to łatwo ulegniemy swoim lub cudzym przekonaniom stając się właścicielami ślicznego mieszkanka, które będzie miesiącami stało puste i zamiast zysku będzie generowało stratę, bo przecież musimy ponosić stałe koszty, choćby administracyjne.

Jak zacząć poszukiwanie dobrego lokum pod wynajem? Przede wszystkim sami musimy określić grupę naszych docelowych klientów, czyli komu zamierzamy wynajmować. Nie jest żadnym odkryciem, że zupełnie inne potrzeby lokalowe ma młody student, a inne rodzina z dzieckiem i psem, jeszcze inne samotny biznesmen. Warto zatem zastanowić się z czym wiąże się wybór poszczególnych grup docelowych.

Przeczytaj też: Wynajmujący nie jest właścicielem mieszkania

Jeśli chcemy wynajmować studentom, to najistotniejszą rzeczą jaką powinniśmy się kierować przy zakupie nieruchomości – będzie lokalizacja w pobliżu wyższych uczelni, miejsce dobrze skomunikowane z centrum miasta, czyli dostępem do rozrywki i kultury. Dzisiejsi studenci nie są już takimi imprezowiczami jak ci sprzed lat, oni mają świadomość trwającego wyścigu szczurów i cenią sobie spokój do nauki. Poza tym zmienił się sposób spędzania wolnego czasu i huczne zabawy organizuje się w większości w pubach, a nie w domu. Nie ma się więc co obawiać o uciążliwość akustyczną młodych ludzi. Natomiast nie zawsze wynoszą oni z domu zamiłowanie do higieny i porządku. Trzeba się więc liczyć z tym, że może im w szafce zapleśnieć marchewka i pozostawić paskudną plamę, w kącie za łóżkiem może sfermentować i wybuchnąć resztka czerwonego winka, a obcasy mogą porysować panele, bo np. młoda przed randką biegła truchtem po mieszkaniu w podkutych szpilkach.

Przeczytaj też: Odszkodowanie od najemcy za zniszczone mieszkanie oraz Normalne zużycie lokalu

Nasze lokum dla studenta musi być też odpowiednio przystosowane pod względem wyposażenia. Mieszkanie trzeba umeblować nie koniecznie drogo, ale funkcjonalnie. W kuchni muszą znaleźć się podstawowe sprzęty i meble, w sypialniach muszą być łóżka czy wersalki, jakieś regały na książki, biurka i szafy. Trzeba wziąć pod uwagę, że młodzi ludzie łączą się w grupy, aby redukować koszt najmu, jednak są obcymi ludźmi i każde z nich potrzebuje własnego miejsca do spania i nauki. Warto też pomyśleć o zakupie pralki i kuchenki mikrofalowej oraz o zawarciu umowy na dostęp do usług internetowych.

Walory walorami ale jeżeli chcemy czerpać realne zyski z wynajmowania, to najemy też muszą mieć pewien walor a mianowicie wypłacalności. Co będzie jeżeli najemca nie będzie regulował należności za najem? Do sądu wówczas po czym do komornika jeżeli taki dłużnik nie posiada majątku ani dochodów uchwytnych albo czy na dodatek będzie miał inne długi, to będziemy stratni na wynajmowaniu – komornik nie wyegzekwuje naszej należności. Stąd nader ważne jest sprawdzenie wypłacalności potencjalnego najemcy przy czym większym ryzykiem obarczone jest wynajmowanie przedsiębiorcy: https://pamietnikwindykatora.pl/wynajalbym-mieszkanie-predzej-osobie-a-nie-firmie/

Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

Zupełnie inne walory będą potrzebne dla dorosłych i już pracujących najemców. Oni poszukują już bardziej spokojnego miejsca. Ważne jest otoczenie zieleni oraz miejsca parkingowe. Dla rodzin z dziećmi będzie miała znaczenie bliskość placów zabaw, skwerów, przedszkoli czy szkół. W przypadku wyboru tej grupy docelowej, także inaczej będziemy musieli urządzić mieszkanie. Aranżując wnętrza warto z góry przemyśleć miejsca na sypialnię rodziców i pokój dla dzieci czy młodzieży, które także trzeba inaczej umeblować. Tu będzie się też liczyć miłe sąsiedztwo, zadbana klatka schodowa, balkon, miejsce na stół przeznaczony do wspólnych posiłków.

Niezależnie od wyboru profilu potencjalnego najemcy, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na sposób zarządzania nieruchomością i koszty z tym związane. Warto zainteresować się na ile prężnie administracja gospodarowała w ostatnich latach funduszami, czy były przeprowadzane jakieś większe remonty, jaki mamy wpływ na sposób wydawania wspólnych pieniędzy lub wybór administracji itd. – to wszystko będzie miało znaczenie dla naszych kosztów stałych. Nie możemy też zapomnieć o sposobie ogrzewania mieszkania. Nie ma tu tak naprawdę znaczenia co jest najbardziej ekonomiczne, ponieważ liczą się w tym przypadku jedynie stereotypy panujące w społeczeństwie. Panuje powszechne przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie, a centralne ogrzewanie jest tanie i taki lokal łatwiej wynająć. Niestety nikt nie liczy tego, że niezależnie od aury za CO płacimy calutki rok i to proporcjonalnie do wielkości mieszkania, a za prąd według potrzeb i zużycia. Zamiast uczyć ludzi liczyć, warto więc ułatwić sobie przyszłe życie i pomyśleć przed zakupem o tym parametrze.

Przeczytaj też: Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania

Częstym błędem jaki popełniają świeżo upieczeni kamienicznicy, jest zakup mieszkania takiego jakie im samym na tym etapie życia, na którym aktualnie są – wydaje się atrakcyjne. Aby się przed tym ustrzec, trzeba pamiętać, że mieszkania najmują ci, którzy albo ich nie mają albo są czasowo poza swoim miejscem stałego zamieszkania z powodu studiów lub pracy zawodowej. Jednocześnie najmowane mieszkanie jest przecież jakimś przejściowym etapem w życiu i co za tym idzie – wymagania wobec takiego lokum są inne niż te w docelowym mieszkaniu, tu liczy się głównie funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o estetyce. Nieruchomość, którą chcemy atrakcyjnie wynająć musi być czysta i posprzątana. Możemy podnieść walory mieszkania przez umieszczenie kilku elementów ozdobnych, powieszenie firanek, rzucenie jakiejś ładnej poduszki na sofę. Powstanie dzięki temu wrażenie zadomowienia, a jak wiadomo – “kupujemy oczami”. Wnętrze musi zachęcać potencjalnego najemcę, aby w nim pozostał. Zapomnijmy więc także o upychaniu w tym mieszkaniu zbędnych staroci, które stały się dla nas bezużyteczne. Nikt nie zechce w dzisiejszych czasach patrzeć codziennie na odrapany stolik, wielki jak szafa stary telewizor, czy kalwaryjski wysoko połyskowy segment po babci. Jeśli nie stać nas na zakup nowych sprzętów, warto odwiedzić komis lub serwisy aukcyjne, gdzie za niewielkie pieniądze można nabyć współczesne i funkcjonalne elementy wyposażenia. Pamiętajmy, że to przecież nasza długoterminowa inwestycja.

Przeczytaj też: Czy mając komornika można wynająć mieszkanie?

18 lipca, 2020

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Inwestycja w mieszkanie pod wynajem'

Subscribe to comments with RSS

  1. Warto dodać, że nagminnie najemcy nie płacą czynszu po czym nie jest możliwe jego wyegzekwowanie ani prośbami ani sądem, ani też komornikiem bo okazuje się, że najemca nie ma zarobków a jak ma to na czarno tylko czyli praktycznie poza możliwościami egzekucyjnymi komornika.

    elegant

    16 paź 21 o 19:06

  2. Tak bywa i dlatego przed podpisaniem umowy najmu należy zweryfikować wypłacalność potencjalnego najemcy.

    admin

    16 paź 21 o 22:30

Skomentuj