Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile razy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?

2 komentarze

Pytanie: Komornik bezskutecznie prowadzi egzekucję wobec mnie. Pracuję na minimalnej stawce, na koncie kwota wolna, brak nadpłaty podatku i czuję, że w końcu pofatyguje się do mnie do mieszkania. Ile razy komornik przychodzi, ile razy może wejść do mieszkania dłużnika? Jak przepisy w tej kwestii a jak praktyka komorników?

Odpowiedź: Jeżeli wierzyciel zawnioskował o czynności terenowe w miejscu zamieszkania dłużnika, to komornik powinien się zjawić. Jeżeli wpuści go Pan do mieszkania, to ponownie raczej nie przyjdzie; podczas tej pierwszej i ostatniej) wizyty albo coś zajmie albo (tak jest częściej) nic nie zajmie odnotowują, że przedmioty znajdujące się w mieszkaniu dłużnika nie mają wartości handlowej a jedynie wartość użytkową. Niektórzy dłużnicy na czas egzekucji wynoszą z mieszkania wartościowe rzeczy i może niejeden komornik to podejrzewa i przemknęła mu myśl aby po jakimś czasie ponownie złożyć dłużnikowi wizytę ale nie znam takiego przypadku żeby komornik jeszcze raz wszedł do mieszkania dłużnika. Wierzyciel może zawnioskować o ponowne czynności terenowe ale wątpię aby któryś komornik uwzględnił taki wniosek. Prawdopodobnie odpowiedziałby wierzycieli, że czynności terenowe już zostały przeprowadzone w mieszkaniu dłużnika. Czynności terenowe są dla komornika czasochłonne i cechuje je generalnie niska skuteczność więc raczej większość z nich chyba nie pali się do tego, aby nawet raz zjawić się u dłużnika.

Jeżeli komornik nie zastanie dłużnika albo dłużnik nie otworzy mu drzwi (udając, że nikogo w mieszkaniu nie ma), to chyba w większości znanych mi sprawach w takiej sytuacji komornik poinformował o tym wierzyciela pouczając go, że może złożyć wniosek o wizytę w asyście policji i ślusarza który otworzy drzwi. Problem (dla wierzyciela) w tym, że do tego konieczne jest uiszczenie przez wierzyciela zaliczki w granicach około 800 złotych i raczej mało który wierzyciel decyduje się taką zaliczkę wpłacić.

Niektórzy komornicy podobno próbują ponownie zastać dłużnika (czytałem na jakimś forum, że jeden podobno podszył się pod kuriera z paczką i dłużnik otworzył mu drzwi choć chyba przecież żadnej paczki się nie spodziewał) ale wierzyciel tego nie jest w stanie zweryfikować (komornicy piszą w uzasadnieniu umorzenia egzekucji że rzekomo byli kilkakrotnie pod drzwiami dłużnika…).

A przepisy nie wyznaczają limitu wizyt ani prób złożenia wizyty dłużnikowi przez komornika.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 listopada, 2020

Komentarze do 'Ile razy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?'

Subscribe to comments with RSS

  1. U mnie nie był ani razu chyba że o tym nie wiem że był ale pewnie zostawiłby kartkę wtedy. Jakiś stary znaczy wieloletni komornik.

    Momo

    6 Sie 21 o 18:41

  2. Zapomniałam napisać z egzekucja zakończona umorzona zero efektu. 😉

    Momo

    6 Sie 21 o 18:41

Skomentuj