Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ile razy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?

5 komentarzy

Pytanie: Komornik bezskutecznie prowadzi egzekucję wobec mnie. Pracuję na minimalnej stawce, na koncie kwota wolna, brak nadpłaty podatku i czuję, że w końcu pofatyguje się do mnie do mieszkania. Ile razy komornik przychodzi, ile razy może wejść do mieszkania dłużnika? Jak przepisy w tej kwestii a jak praktyka komorników?

Odpowiedź: Jeżeli wierzyciel zawnioskował o czynności terenowe w miejscu zamieszkania dłużnika, to komornik powinien się zjawić. Jeżeli wpuści go Pan do mieszkania, to ponownie raczej nie przyjdzie; podczas tej pierwszej i ostatniej) wizyty albo coś zajmie albo (tak jest częściej) nic nie zajmie odnotowują, że przedmioty znajdujące się w mieszkaniu dłużnika nie mają wartości handlowej a jedynie wartość użytkową. Niektórzy dłużnicy na czas egzekucji wynoszą z mieszkania wartościowe rzeczy i może niejeden komornik to podejrzewa i przemknęła mu myśl aby po jakimś czasie ponownie złożyć dłużnikowi wizytę ale nie znam takiego przypadku żeby komornik jeszcze raz wszedł do mieszkania dłużnika. Wierzyciel może zawnioskować o ponowne czynności terenowe ale wątpię aby któryś komornik uwzględnił taki wniosek. Prawdopodobnie odpowiedziałby wierzycieli, że czynności terenowe już zostały przeprowadzone w mieszkaniu dłużnika. Czynności terenowe są dla komornika czasochłonne i cechuje je generalnie niska skuteczność więc raczej większość z nich chyba nie pali się do tego, aby nawet raz zjawić się u dłużnika.

Jeżeli komornik nie zastanie dłużnika albo dłużnik nie otworzy mu drzwi (udając, że nikogo w mieszkaniu nie ma), to chyba w większości znanych mi sprawach w takiej sytuacji komornik poinformował o tym wierzyciela pouczając go, że może złożyć wniosek o wizytę w asyście policji i ślusarza który otworzy drzwi. Problem (dla wierzyciela) w tym, że do tego konieczne jest uiszczenie przez wierzyciela zaliczki w granicach około 800 złotych i raczej mało który wierzyciel decyduje się taką zaliczkę wpłacić.

Niektórzy komornicy podobno próbują ponownie zastać dłużnika (czytałem na jakimś forum, że jeden podobno podszył się pod kuriera z paczką i dłużnik otworzył mu drzwi choć chyba przecież żadnej paczki się nie spodziewał) ale wierzyciel tego nie jest w stanie zweryfikować (komornicy piszą w uzasadnieniu umorzenia egzekucji że rzekomo byli kilkakrotnie pod drzwiami dłużnika…).

A przepisy nie wyznaczają limitu wizyt ani prób złożenia wizyty dłużnikowi przez komornika.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 listopada, 2020

Komentarze do 'Ile razy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?'

Subscribe to comments with RSS

 1. U mnie nie był ani razu chyba że o tym nie wiem że był ale pewnie zostawiłby kartkę wtedy. Jakiś stary znaczy wieloletni komornik.

  Momo

  6 Sie 21 o 18:41

 2. Zapomniałam napisać z egzekucja zakończona umorzona zero efektu. 😉

  Momo

  6 Sie 21 o 18:41

 3. Znowu odwiedził mnie komornik. Trochę rzeczy zajął. Raczej drobnych. Mam w związku z tym pytanie, czy jest sens składać zażalenie na jego czynności w związku z zajęciem mojego telefonu komórkowego? Który nota bene służy mi do pracy. I chciałbym jeszcze zapytać, czy z Pana praktyki, jeśli zacząłbym spłacać powiedzmy 1 tyś zł miesięcznie ( to jest 50% kwoty alimentów) to uniknałbym ewentualnych dalszych wizyt tego jegomościa? 🙂

  Stanisław

  30 Lis 21 o 05:58

 4. Kiedyś komuś udzieliłem odpowiedzi w temacie zajęcia telefonu komórkowego: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zajac-telefon-komorkowy/ Proszę jednak liczyć się z tym, że skarga na czynności komornika podlega opłacie – 100 złotych.

  Nie można przewidzieć jak zachowa się komornik w takim scenariuszu ale bez sensu żeby przychodził w takiej sytuacji np. co miesiąc, bo przecież za ten czas nie nakupuje Pan nowych rzeczy które mógłby zająć.

  admin

  30 Lis 21 o 07:28

 5. U mnie komornik ani razu nie był a egzekucja toczy się od września, bezskutecznie. Czy gdyby miał przyjśc do już do tej pory przyszedłby?

  ufoludek

  21 Sty 22 o 21:25

Skomentuj