Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ile czasu od oszacowania do licytacji?

5 komentarzy

Pytanie: W przyszłym tygodniu ma się odbyć opis i oszacowanie naszego mieszkania przez biegłego sądowego oczywiście do licytacji komorniczej. I tu moje pytanie, ile jest mniej więcej czasu od oszacowania do licytacji? Liczę na pożyczkę od kolegi zza granicy którą spłaciłbym dług w całości tylko nie wiem czy mi jej zdąży udzielić przed licytacją. Czy to prawda, że już dwa tygodnie po oszacowaniu komornik wyznacza termin licytacji?

Odpowiedź: Termin licytacji lokalu mieszkalnego który służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, wyznacza się na wniosek wierzyciela. W innych przypadkach owszem, dwa tygodnie ale po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania nieruchomości.

Warto jednak zauważyć, że dłużnik może znacznie (o kilka miesięcy) odwlec termin licytacji jeżeli zaskarży opis i oszacowanie nieruchomości: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika, tyle czasu może minąć aż sąd rozpatrzy skargę i ewentualne zażalenie. Niewykluczone też, że skargę uwzględni a wtedy – ponowne oszacowanie (które też można zaskarżyć).

A ile dni jest od wyznaczenia terminu licytacji do licytacji?

Obwieszczenie o licytacji należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie czyli odpowiedź: co najmniej dwa tygodnie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Ile czasu od oszacowania do licytacji?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy procedura postępowania przy skardze na opis i oszacowanie nieruchomości jest taka sama jak w typowej skardze na czynności komornika?

  Morok

  16 wrz 22 o 21:42

 2. Tak, proceduralnie. Jest to też skarga na czynności komornika, ten sam termin wniesienia skargi, na nieuwzględnienie skargi przysługuje zażalenie.

  admin

  17 wrz 22 o 05:42

 3. Słyszałem też o metodzie polegającej na umyślnym uszkodzeniu nieruchomości podległej do licytacji co skutkuje obowiązkiem dokonania ponownego oszacowania jej, oczywiście chodzi też o opóźnienie terminu licytacji.

  Mirek

  18 wrz 22 o 16:32

 4. Tak, w takich przypadkach konieczne może być dodatkowe oszacowanie, więcej na ten temat tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/wniosek-o-dodatkowe-oszacowanie-nieruchomosci-jako-sposob-na-unikniecie-licytacji/

  admin

  18 wrz 22 o 16:45

 5. Jakiś 70% licytacji jest nieskutecznych, pierwsza i druga, dotyczy to mieszkań.

  Anonim

  21 wrz 22 o 12:15

Skomentuj