Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ile czasu od oszacowania do licytacji?

7 komentarzy

Pytanie: W przyszłym tygodniu ma się odbyć opis i oszacowanie naszego mieszkania przez biegłego sądowego oczywiście do licytacji komorniczej. I tu moje pytanie, ile jest mniej więcej czasu od oszacowania do licytacji? Liczę na pożyczkę od kolegi zza granicy którą spłaciłbym dług w całości tylko nie wiem czy mi jej zdąży udzielić przed licytacją. Czy to prawda, że już dwa tygodnie po oszacowaniu komornik wyznacza termin licytacji?

Przeczytaj też: Oglądanie nieruchomości przed licytacją

Odpowiedź: Termin licytacji lokalu mieszkalnego który służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, wyznacza się na wniosek wierzyciela. W innych przypadkach owszem, dwa tygodnie ale po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania nieruchomości.

Warto jednak zauważyć, że dłużnik może znacznie (o kilka miesięcy) odwlec termin licytacji jeżeli zaskarży opis i oszacowanie nieruchomości: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika, tyle czasu może minąć aż sąd rozpatrzy skargę i ewentualne zażalenie. Niewykluczone też, że skargę uwzględni a wtedy – ponowne oszacowanie (które też można zaskarżyć).

A ile dni jest od wyznaczenia terminu licytacji do licytacji?

Obwieszczenie o licytacji należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie czyli odpowiedź: co najmniej dwa tygodnie.

Przeczytaj też: Ile razy komornik może licytować nieruchomość?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Ile czasu od oszacowania do licytacji?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy procedura postępowania przy skardze na opis i oszacowanie nieruchomości jest taka sama jak w typowej skardze na czynności komornika?

    Morok

    16 wrz 22 o 21:42

  2. Tak, proceduralnie. Jest to też skarga na czynności komornika, ten sam termin wniesienia skargi, na nieuwzględnienie skargi przysługuje zażalenie.

    admin

    17 wrz 22 o 05:42

  3. Słyszałem też o metodzie polegającej na umyślnym uszkodzeniu nieruchomości podległej do licytacji co skutkuje obowiązkiem dokonania ponownego oszacowania jej, oczywiście chodzi też o opóźnienie terminu licytacji.

    Mirek

    18 wrz 22 o 16:32

  4. Tak, w takich przypadkach konieczne może być dodatkowe oszacowanie, więcej na ten temat tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/wniosek-o-dodatkowe-oszacowanie-nieruchomosci-jako-sposob-na-unikniecie-licytacji/

    admin

    18 wrz 22 o 16:45

  5. Jakiś 70% licytacji jest nieskutecznych, pierwsza i druga, dotyczy to mieszkań.

    Anonim

    21 wrz 22 o 12:15

  6. A więc tak. Prowadziliśmy z żoną firmę, która zaczęła podupadać. Chcieliśmy ją ratować, dlatego zaciągnęliśmy sporo kredytów z banków i parabanków. To nas położyło na lopatki. Na żonę jest mieszkanie w kredycie hipotecznym, który splacalismy przez 10 lat. Wcześniej komornik zajął mieszkanie i 15 kwietnia wyznaczył licytacje. Wiem, że mieszkania nie utrzymamy, ale w czerwcu, lipcu zamierzamy złożyć wnioski o upadłość. Dlatego mam pytanie, czy można odwlec licytację w czasie do sierpnia , listopada, żebyśmy mieli czas na poukładanie spraw….?

    vabank

    12 mar 24 o 19:37

  7. Nie udzielam nieetycznych porad ale proszę ewentualnie ocenić, czy nie zachodzi przesłanka z art. 951 kodeksu postępowania cywilnego: Jeżeli w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym zajdą istotne zmiany, na wniosek wierzyciela lub dłużnika może nastąpić dodatkowy opis i oszacowanie.

    admin

    12 mar 24 o 19:50

Skomentuj