Hipoteka przymusowa wpisana po zajęciu nieruchomości
Pytanie: Czy wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości która już jest zajęta przez komornika ma jakikolwiek sens? Przede wszystkim chyba przez taki wpis nie uzyskam pierwszeństwa przed wierzycielem z wniosku którego komornik już tą nieruchomość zajął?
Odpowiedź: Zgodnie z art. 930 § 3 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) w razie wpisania hipoteki przymusowej po zajęciu nieruchomości zabezpieczona nią wierzytelność nie korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przewidzianego dla należności zabezpieczonych hipotecznie. A zatem nie – nie uzyska Pani pierwszeństwa w zaspokajaniu przed wierzycielem z którego wniosku nieruchomość jest już zajęta. Jednakże on też nie korzysta w takiej sytuacji z pierwszeństwa przed Panią. Kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości zostanie podzielona miedzy Was proporcjonalnie do wysokości waszych roszczeń dochodzonych w egzekucji.
Mimo wszystko jednak warto hipotekę przymusowo ustanowić nawet w opisanej sytuacji, ponieważ istnieje niemałe prawdopodobieństwo tego, że nieruchomości nie uda się komornikowi sprzedać i postępowanie egzekucyjne z niej zostanie umorzone. Nieruchomość zostanie zwolniona przez komornika, ale hipoteka przymusowa pozostanie i w przypadku kolejnego wszczęcia egzekucji z nieruchomości na wniosek tego samego albo innego wierzyciela, pani dzięki hipotece przymusowej będzie korzystać z pierwszeństwa zaspokajania (o ile ich należności nie są ustawowo uprzywilejowane – np. jako z tytułu alimentów albo wynagrodzenia za pracę).
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
No a jeżeli po wpisaniu hipoteki przymusowej już po dokonaniu zajęcia z wniosku innego wierzyciela przyłączy się do egzekucji jeszcze jeden wierzyciel, to czy ten z hipoteką przymusową będzie mieć pierwszeństwo przed tym co na końcu przyłączył się do egzekucji?
Anonim
30 sie 22 o 13:59
Nie, nie będzie korzystał z pierwszeństwa w zaspokajaniu.
admin
30 sie 22 o 15:06
A w przypadku hipoteki zwykłej jest tak samo? Pytam bo druga hipoteka po pierwszej też jest uprzywilejowana przed następnymi wierzycielami (jeżeli nieruchomość nie została zajęta do czasu ustanowienia tej drugiej hipoteki)
Ben
3 wrz 22 o 20:27
Tak samo – Sąd Najwyższy Wskazał, że hipoteka umowna ustanowiona po zajęciu pozostaje bez wpływu na postępowanie egzekucyjne przeto nie korzysta z pierwszeństwa w zaspokajaniu.
admin
4 wrz 22 o 07:52
Kolega ustanowił przymusową po zajęciu na rzecz innego wierzyciela udziału w nieruchomości. Nikt nie kupił, umorzono egzekucję. Następna kolega zainicjował i sam kupil ten udział na licytacji i cała jego wierzytelność zabezpieczona tą jego hipoteką przymusową została zaliczona w cenę jej nabycia.
Andrzej
3 gru 24 o 19:12