Grzywna za nieudzielenie informacji komornikowi
Pytanie: Do naszej firmy przyszło od komornika zajęcie wierzytelności naszego kontrahenta a dłużnika przeciwko któremu ten komornik prowadzi egzekucję. Właściwie to jest zapytanie, czy dłużnik jest wierzycielem naszej firmy i jak jest to mamy zapłacić na konto komornik a jeżeli nie mamy zamiaru zapłacić, to dlaczego. Mam w związku z tym dwa pytania. Pierwsze to co nam – firmie grozi za nieudzielenie komornikowi informacji a drugie pytanie, to kto poniesie ewentualne konsekwencje nieudzielania informacji: prezes czy księgowa czy spółka? jesteśmy spółką z o. o.
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo
Odpowiedź: Pouczenie w przedmiocie kary powinno znajdować się na zajęciu wierzytelności. Zgodnie z art. 762 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, za odmowę udzielenia komornikowi informacji, komornik może z urzędu albo na wniosek wierzyciela ukarać grzywną do dwóch tysięcy złotych. Zgodnie zaś z § 2 tegoż art. 762 Kpc, jeżeli obowiązku udzielenia informacji zaniedbała osoba prawna a więc i spółka z o. o., ukaraniu grzywną podlega jej pracownik odpowiedzialny za udzielenie wyjaśnień lub informacji, a gdyby ustalenie takiego pracownika było utrudnione, ukaraniu podlega jej kierownik. Przed wydaniem postanowienia organ egzekucyjny wysłucha kierownika.
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności – nieznana firma. Jak oduczyć komornika takich zajęć?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Jeżeli nie chcą zapłacić za towar czyli chcą wyłudzić 🙂 to niech odpiszą komornikowi, że nie zapłacą, bo nie mają pieniędzy albo mają zastrzeżenia do jakości towaru / usługi i grzywny nie będzie.
biznesmen
24 sty 21 o 16:15
Dokładnie, najgorzej nic nie odpisać bo po pierwsze – można zostać ukaranym grzywną a po drugie – pozwanym o zapłatę tej wierzytelności.
babro
28 cze 21 o 07:37
Z przepisu jak widze wynika że komornik nie musi ukarać. I podobno często tak się dzieje, że nie karzą. Wynika też jednak że wierzyciel może zażądać ukarania grzywną więc warto tego pilnować.
Szampion
13 wrz 21 o 21:13
A jak to w praktyce jest, takie zajęcie wierzytelności czasem przekłada się na efekt egzekucji?
Anonim
27 lis 21 o 13:09
W wielu egzekucjach zajęcie wierzytelności u klienta dłużnika to jedyny sposób na jej skuteczne zakończenie.
admin
27 lis 21 o 15:53
Dzień dobry
Odebrałem właśnie pismo, w którym komornik wzywa mnie do stawienia się u niego celem złożenia wyjaśnień (ewentualnie – do złożenia wyjaśnień telefonicznie).
Przebywam ponad sto kilometrów od kancelarii komornika, nie mam pieniędzy, nie posiadam też telefonu ani przyjaciół, a budki telefoniczne zostały zlikwidowane.
Egzekucję z tego co pamiętam wszczęto 9 lat temu i wtedy składałem wyczerpujące wyjaśnienia.
Jestem osobą bezdomną, koczuję w namiocie w lesie lub w innych zaroślach, nie jestem nigdzie zatrudniony, żyję z tego czego ludzie nie dojedzą w barach i zostawią na talerzu oraz z pomocy charytatywnej dobrych ludzi i organizacji.
W ostatnim czasie (od dwóch lat) jestem mocno prześladowany za normalne oddychanie i zapewne stąd gdy w sądach pojawiły się znowu moje dane komornik “przypomniał sobie” o mnie.
Po ostatnich dwóch latach nękania mnie przez “organy państwa” naprawdę nie mam absolutnie żadnej ochoty na “rozmowy” z kolejnymi “organami”, zwłaszcza, że “wyjaśnienia” już składałem i nic się od tamtej pory nie zmieniło.
Pytanie moje brzmi: jakie to nowe konsekwencje mogą mnie spotkać za nieudzielenie “wyjaśnień” komornikowi. Podkreślam: nie za “odmowę” ich udzielenia tylko po prostu za brak jakiejkolwiek reakcji na pismo komornika.
Pozdrawiam serdecznie!
bezdomny
13 lut 22 o 18:58
Dzień dobry, według mojego rozeznania, wiedzy, nieudzielenie wyjaśnień jest w tym wypadku tożsame z odmową udzielenia wyjaśnień a zgodnie z Art. 762 § 1 KPC (kodeksu postępowania cywilnego) za nieuzasadnioną odmowę udzielenia organowi egzekucyjnemu wyjaśnień lub informacji przewidzianych w art. 761 uprawnienia organu egzekucyjnego osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez organ egzekucyjny grzywną do dwóch tysięcy złotych.
Pozdrawiam
admin
13 lut 22 o 19:17
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Rozumiem, że w razie nie zapłacenia takiej grzywny
trafiam na jakiś czas do więzienia?
Czy po wyjściu proceder naprzykrzania się z pytaniami,
wlepiania grzywny i wsadzania do więzienia może być kontynuowany/powtarzany?
pozdrawiam serdecznie!
Ps. bardzo pożyteczną pracę Pan wykonuje
i wartościową stronę prowadzi!
bezdomny
14 lut 22 o 13:22
W kwestii ewentualnej zamiany grzywny na areszt proszę o zapoznanie się z poradą: https://pamietnikwindykatora.pl/areszt-za-niezaplacony-mandat/
Tak, grzywna może być ponawiana.
Pozdrawiam
admin
14 lut 22 o 13:56
A gdzie ten bezdomny bezdomnym będąc odebrał pismo od komornika o ukaraniu go grzywną? Listonosz pod most mu przyniósł?
Baca
28 lut 22 o 18:26
Co z ukaraniem komornika kiedy to on nie udziela informacji, nie odpowiada na odebrane pisma o wykaz wpłat? Bez uprzedzenia zjawia się na moim terenie, dług ok 1 tys, z tym że to jest wyłudzenie, bo ja nie jestem dłużnikiem. Pozdrawiam
Markowska
17 sty 23 o 12:18
Można by uznać, że niedopełnia obowiązku działając na Pani szkodę, zatem jest to przestępstwo urzędnicze: https://pamietnikwindykatora.pl/bezplatna-alternatywa-do-skargi-na-czynnosci-komornika-czyli-zawiadomienie-prokuratury/ A co do skargi jakby pani chciała skarżyć, to raczej do prezesa sądu w tym wypadku.
Jak chodzi o to że nie jest pani dłużnikiem i jest to wyłudzenie, to musiałbym poznać szczegóły sprawy aby ewentualnie coś doradzić. Jeżeli nie chce pani publicznie pisać o tym, to na mój adres e-mail: poczta@pamietnikwindykatora.pl
admin
17 sty 23 o 13:18