Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Grzywna za nieudzielenie informacji komornikowi

5 komentarzy

Pytanie: Do naszej firmy przyszło od komornika zajęcie wierzytelności naszego kontrahenta a dłużnika przeciwko któremu ten komornik prowadzi egzekucję. Właściwie to jest zapytanie, czy dłużnik jest wierzycielem naszej firmy i jak jest to mamy zapłacić na konto komornik a jeżeli nie mamy zamiaru zapłacić, to dlaczego. Mam w związku z tym dwa pytania. Pierwsze to co nam – firmie grozi za nieudzielenie komornikowi informacji a drugie pytanie, to kto poniesie ewentualne konsekwencje nieudzielania informacji: prezes czy księgowa czy spółka? jesteśmy spółką z o. o.

Odpowiedź: Pouczenie w przedmiocie kary powinno znajdować się na zajęciu wierzytelności. Zgodnie z art. 762 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, za odmowę udzielenia komornikowi informacji, komornik może z urzędu albo na wniosek wierzyciela ukarać grzywną do dwóch tysięcy złotych. Zgodnie zaś z § 2 tegoż art. 762 Kpc, jeżeli obowiązku udzielenia informacji zaniedbała osoba prawna a więc i spółka z o. o., ukaraniu grzywną podlega jej pracownik odpowiedzialny za udzielenie wyjaśnień lub informacji, a gdyby ustalenie takiego pracownika było utrudnione, ukaraniu podlega jej kierownik. Przed wydaniem postanowienia organ egzekucyjny wysłucha kierownika.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Grzywna za nieudzielenie informacji komornikowi'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli nie chcą zapłacić za towar czyli chcą wyłudzić 🙂 to niech odpiszą komornikowi, że nie zapłacą, bo nie mają pieniędzy albo mają zastrzeżenia do jakości towaru / usługi i grzywny nie będzie.

  biznesmen

  24 Sty 21 o 16:15

 2. Dokładnie, najgorzej nic nie odpisać bo po pierwsze – można zostać ukaranym grzywną a po drugie – pozwanym o zapłatę tej wierzytelności.

  babro

  28 Cze 21 o 07:37

 3. Z przepisu jak widze wynika że komornik nie musi ukarać. I podobno często tak się dzieje, że nie karzą. Wynika też jednak że wierzyciel może zażądać ukarania grzywną więc warto tego pilnować.

  Szampion

  13 Wrz 21 o 21:13

 4. A jak to w praktyce jest, takie zajęcie wierzytelności czasem przekłada się na efekt egzekucji?

  Anonim

  27 Lis 21 o 13:09

 5. W wielu egzekucjach zajęcie wierzytelności u klienta dłużnika to jedyny sposób na jej skuteczne zakończenie.

  admin

  27 Lis 21 o 15:53

Skomentuj