Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Grzywna za nieudzielenie informacji komornikowi

16 komentarzy

Pytanie: Do naszej firmy przyszło od komornika zajęcie wierzytelności naszego kontrahenta a dłużnika przeciwko któremu ten komornik prowadzi egzekucję. Właściwie to jest zapytanie, czy dłużnik jest wierzycielem naszej firmy i jak jest to mamy zapłacić na konto komornik a jeżeli nie mamy zamiaru zapłacić, to dlaczego. Mam w związku z tym dwa pytania. Pierwsze to co nam – firmie grozi za nieudzielenie komornikowi informacji a drugie pytanie, to kto poniesie ewentualne konsekwencje nieudzielania informacji: prezes czy księgowa czy spółka? jesteśmy spółką z o. o.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo

Odpowiedź: Pouczenie w przedmiocie kary powinno znajdować się na zajęciu wierzytelności. Zgodnie z art. 762 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, za odmowę udzielenia komornikowi informacji, komornik może z urzędu albo na wniosek wierzyciela ukarać grzywną do dwóch tysięcy złotych. Zgodnie zaś z § 2 tegoż art. 762 Kpc, jeżeli obowiązku udzielenia informacji zaniedbała osoba prawna a więc i spółka z o. o., ukaraniu grzywną podlega jej pracownik odpowiedzialny za udzielenie wyjaśnień lub informacji, a gdyby ustalenie takiego pracownika było utrudnione, ukaraniu podlega jej kierownik. Przed wydaniem postanowienia organ egzekucyjny wysłucha kierownika.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności – nieznana firma. Jak oduczyć komornika takich zajęć?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Grzywna za nieudzielenie informacji komornikowi'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli nie chcą zapłacić za towar czyli chcą wyłudzić 🙂 to niech odpiszą komornikowi, że nie zapłacą, bo nie mają pieniędzy albo mają zastrzeżenia do jakości towaru / usługi i grzywny nie będzie.

  biznesmen

  24 sty 21 o 16:15

 2. Dokładnie, najgorzej nic nie odpisać bo po pierwsze – można zostać ukaranym grzywną a po drugie – pozwanym o zapłatę tej wierzytelności.

  babro

  28 cze 21 o 07:37

 3. Z przepisu jak widze wynika że komornik nie musi ukarać. I podobno często tak się dzieje, że nie karzą. Wynika też jednak że wierzyciel może zażądać ukarania grzywną więc warto tego pilnować.

  Szampion

  13 wrz 21 o 21:13

 4. A jak to w praktyce jest, takie zajęcie wierzytelności czasem przekłada się na efekt egzekucji?

  Anonim

  27 lis 21 o 13:09

 5. W wielu egzekucjach zajęcie wierzytelności u klienta dłużnika to jedyny sposób na jej skuteczne zakończenie.

  admin

  27 lis 21 o 15:53

 6. Dzień dobry
  Odebrałem właśnie pismo, w którym komornik wzywa mnie do stawienia się u niego celem złożenia wyjaśnień (ewentualnie – do złożenia wyjaśnień telefonicznie).
  Przebywam ponad sto kilometrów od kancelarii komornika, nie mam pieniędzy, nie posiadam też telefonu ani przyjaciół, a budki telefoniczne zostały zlikwidowane.
  Egzekucję z tego co pamiętam wszczęto 9 lat temu i wtedy składałem wyczerpujące wyjaśnienia.
  Jestem osobą bezdomną, koczuję w namiocie w lesie lub w innych zaroślach, nie jestem nigdzie zatrudniony, żyję z tego czego ludzie nie dojedzą w barach i zostawią na talerzu oraz z pomocy charytatywnej dobrych ludzi i organizacji.
  W ostatnim czasie (od dwóch lat) jestem mocno prześladowany za normalne oddychanie i zapewne stąd gdy w sądach pojawiły się znowu moje dane komornik “przypomniał sobie” o mnie.
  Po ostatnich dwóch latach nękania mnie przez “organy państwa” naprawdę nie mam absolutnie żadnej ochoty na “rozmowy” z kolejnymi “organami”, zwłaszcza, że “wyjaśnienia” już składałem i nic się od tamtej pory nie zmieniło.
  Pytanie moje brzmi: jakie to nowe konsekwencje mogą mnie spotkać za nieudzielenie “wyjaśnień” komornikowi. Podkreślam: nie za “odmowę” ich udzielenia tylko po prostu za brak jakiejkolwiek reakcji na pismo komornika.
  Pozdrawiam serdecznie!

  bezdomny

  13 lut 22 o 18:58

 7. Dzień dobry, według mojego rozeznania, wiedzy, nieudzielenie wyjaśnień jest w tym wypadku tożsame z odmową udzielenia wyjaśnień a zgodnie z Art. 762 § 1 KPC (kodeksu postępowania cywilnego) za nieuzasadnioną odmowę udzielenia organowi egzekucyjnemu wyjaśnień lub informacji przewidzianych w art. 761 uprawnienia organu egzekucyjnego osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez organ egzekucyjny grzywną do dwóch tysięcy złotych.
  Pozdrawiam

  admin

  13 lut 22 o 19:17

 8. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
  Rozumiem, że w razie nie zapłacenia takiej grzywny
  trafiam na jakiś czas do więzienia?
  Czy po wyjściu proceder naprzykrzania się z pytaniami,
  wlepiania grzywny i wsadzania do więzienia może być kontynuowany/powtarzany?

  pozdrawiam serdecznie!

  Ps. bardzo pożyteczną pracę Pan wykonuje
  i wartościową stronę prowadzi!

  bezdomny

  14 lut 22 o 13:22

 9. W kwestii ewentualnej zamiany grzywny na areszt proszę o zapoznanie się z poradą: https://pamietnikwindykatora.pl/areszt-za-niezaplacony-mandat/

  Tak, grzywna może być ponawiana.
  Pozdrawiam

  admin

  14 lut 22 o 13:56

 10. A gdzie ten bezdomny bezdomnym będąc odebrał pismo od komornika o ukaraniu go grzywną? Listonosz pod most mu przyniósł?

  Baca

  28 lut 22 o 18:26

 11. Co z ukaraniem komornika kiedy to on nie udziela informacji, nie odpowiada na odebrane pisma o wykaz wpłat? Bez uprzedzenia zjawia się na moim terenie, dług ok 1 tys, z tym że to jest wyłudzenie, bo ja nie jestem dłużnikiem. Pozdrawiam

  Markowska

  17 sty 23 o 12:18

 12. Można by uznać, że niedopełnia obowiązku działając na Pani szkodę, zatem jest to przestępstwo urzędnicze: https://pamietnikwindykatora.pl/bezplatna-alternatywa-do-skargi-na-czynnosci-komornika-czyli-zawiadomienie-prokuratury/ A co do skargi jakby pani chciała skarżyć, to raczej do prezesa sądu w tym wypadku.

  Jak chodzi o to że nie jest pani dłużnikiem i jest to wyłudzenie, to musiałbym poznać szczegóły sprawy aby ewentualnie coś doradzić. Jeżeli nie chce pani publicznie pisać o tym, to na mój adres e-mail: poczta@pamietnikwindykatora.pl

  admin

  17 sty 23 o 13:18

 13. Dzień dobry. Prosze o pomoc prawną, gdyż nie wiem co mam robić. Posiadam zaciągnięte pożyczki. Dwa dni temu dostałam pismo od komornika sądowego postanowienie o nałożeniu grzywny w kwiecie 3.000tys zł na Moją osobę za brak złożenia wykazu majątku. Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. Do tej pory miałam anulowane zobowiązania, bez nałożenia kary.. od innych komorników. Moja sytuacja jest następująca: od dłuższego czasu nie pracuję, mam problemy zdrowotne, ale nie mam zaświadczeń lekarskich, mąż pracuje na opłaty, utrzymanie domu, nie posiadam konta w banku, nie jestem też zarejestrowana w urzędzie pracy, nie odprowadzam składek do ZUS ,gdyż nie posiadam ubezpieczenia. Dom jest na męża, nie posiadam żadnych wartościowych rzeczy, brak samochodu.. Obecnie zajmuję się chorym tatą, który ma znaczny stopień niepełnosprawności. Prosze o informację co w takiej sytuacji powinnam zrobić?czy wysłać komornikowi wykaz majątku i czy gdy to zrobię to komornik może anulować nałożona karę grzywny tej dużej sumy. Dodam jeszcze że nikt z rodziny, mąż, najbliżsi ,dzieci nie wiedzą o tej sytuacji. .(pismo otrzymałam dnia 29.01.2024-poniedzialek).

  Justyna

  31 sty 24 o 10:48

 14. Dzień dobry, może Pani odwołać się od grzywny https://pamietnikwindykatora.pl/odwolanie-od-grzywny-nalozonej-przez-komornika/ ale jeśli nie wystąpiła obiektywna przeszkoda do złożenia wykazu majątku, to odwołanie nie będzie skuteczne. Złożenie wykazu majątku jest wskazane aby nie narażać się na dalsze konsekwencje niezłożenia. przy okazji złożenia wykazu majątku może Pani poprosić komornika o anulowanie postanowienia o ukaraniu grzywną podając jakiś powód, wątpię aby przyniosło to skutek ale spróbować nie zaszkodzi.

  admin

  31 sty 24 o 11:08

 15. Rozumiem , że grzywnę już mam nalożona i powinnam zapłacić?, jeżeli komornik nie przychyli się na Moją prośbę o anulowanie?

  Justyna

  31 sty 24 o 14:29

 16. No, może Pani wnieść odwołanie tylko że chyba nic to nie da. Jeżeli nie wniesie Pani to tak, zapłacić jeśli komornik nie przychyli się do prośby przy czym jeśli nie przychyli się, to nie poinformuje Pani o tym, więc nie czekać zbyt długo.

  admin

  31 sty 24 o 14:43

Skomentuj