Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Elektroniczne odblokowanie konta bankowego przez komornika

1 komentarz

Pytanie: Niedługo chyba zakończy się egzekucja komornicza przeciwko mnie. Czy komornik wtedy sam zwolni moje konto bankowe, czy będę musiał o to wnioskować?

Odpowiedź: Komornik umarza postępowanie egzekucyjne po wyegzekwowanie pełnego zadłużenia i wówczas ma obowiązek zwolnić wszystkie dokonane zajęcia, w tym rachunku bankowego. I tak jak komornik zajmuje konto elektronicznie, tak i zwolnienie – odblokowanie konta odbywa się drogą elektroniczną. Należy tu wskazać art. 8932a Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że komornik doręcza pisma bankowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, a bank wnosi pisma do komornika wyłącznie za pośrednictwem tego systemu.

Na marginesie warto zauważyć, że komornicy bardzo rzadko (raz na pół roku albo wcale) wznawiają w trakcie egzekucji poszukiwanie nowego konta bankowego. Można zatem założyć nowe (nie likwidować tego zajętego!) i cieszyć się niezajętym kontem przez wiele miesięcy. Korzystne konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj (wszystkie można założyć nie wychodząc z domu).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 grudnia, 2020

1 komentarz do 'Elektroniczne odblokowanie konta bankowego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kiedyś nie można się było doprosić zwolnienia konta, wtedy kiedy korespondencja pomiędzy komornikiem a bankiem odbywała się tradycyjną pocztą. Obecnie, w dobie doręczeń drogą elektroniczną, komornicy raczej już nie zwlekają.

    Alojzy

    22 Gru 20 o 22:04

Skomentuj