Elektroniczne odblokowanie konta bankowego przez komornika
Pytanie: Niedługo chyba zakończy się egzekucja komornicza przeciwko mnie. Czy komornik wtedy sam zwolni moje konto bankowe, czy będę musiał o to wnioskować?
Przeczytaj też: Uchylenie zajęcia rachunku bankowego
Odpowiedź: Komornik umarza postępowanie egzekucyjne po wyegzekwowanie pełnego zadłużenia i wówczas ma obowiązek zwolnić wszystkie dokonane zajęcia, w tym rachunku bankowego. I tak jak komornik zajmuje konto elektronicznie: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika, tak i zwolnienie – odblokowanie konta odbywa się drogą elektroniczną. Należy tu wskazać art. 8932a Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że komornik doręcza pisma bankowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, a bank wnosi pisma do komornika wyłącznie za pośrednictwem tego systemu.
Przeczytaj też: Jak odblokować konto bankowe zajęte przez komornika
Na marginesie warto zauważyć, że komornicy bardzo rzadko (raz na pół roku albo wcale) wznawiają w trakcie egzekucji poszukiwanie nowego konta bankowego. Można zatem założyć nowe (nie likwidować tego zajętego!) i cieszyć się niezajętym kontem przez wiele miesięcy. Korzystne konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj (wszystkie można założyć nie wychodząc z domu).
Przeczytaj też: Aktualizacja zajęcia wierzytelności
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Kiedyś nie można się było doprosić zwolnienia konta, wtedy kiedy korespondencja pomiędzy komornikiem a bankiem odbywała się tradycyjną pocztą. Obecnie, w dobie doręczeń drogą elektroniczną, komornicy raczej już nie zwlekają.
Alojzy
22 gru 20 o 22:04
Zwlekają to znaczy ignorują, bo z tego nie ma kasy (już wyegzekwowana przeciez). Gdyby jeden z drugim otrzymał jaką dyscyplinarkę to by się rozniosło i byliby skwapliwi.
Kicia
18 cze 21 o 20:36
Gdyby wielu dłużników zgłaszało takie przypadki (nawet do prokuratury można) i komornicy mieliby z tego powodu choćby tylko taki kłopot, że musieliby się tłumaczyć (tracić czas), to pilnowaliby odblokowywania kont na czas.
Templer
20 lip 21 o 10:36
Templer dobrze gada. Nas Polaków cechuje słaba solidarność w tego typu sprawach niby niewielkich ale dla niektórych osób dokuczliwych.
Cadyk
3 wrz 21 o 20:34
Niekiedy wina może leżeć po stronie banku. Co z tego że komornik wyśle elektronicznie uchylenie zwolnienia rachunku jak przecież to w banku pracownik musi tą czynność wykonać.
Arek
4 wrz 21 o 07:41
Bank blokuje i odblokowuje konto jeszcze chyba tego samego dnia a najpóźniej następnego roboczego po otrzymaniu zajęcia albo uchylenia zajęcia od komornika.
TomeQ
10 wrz 21 o 05:29
Właśnie w tym rzecz, że bank niekoniecznie od razu odblokowuje konto. Dlatego obwinianie komornika o nieodblokowanie konta nie zawsze jest słuszne.
Anonim
8 paź 21 o 15:24
Czy odblokowanie konta w Skok też odbywa się elektronicznie jak w banku? Chodzi o odblokowanie po zakończeniu egzekucji – wyegzekwowaniu całego długu.
Piotrek
14 lis 21 o 19:48
O ile mi wiadomo, to zajęcie konta w SKOK dokonywane jest nie elektronicznie lecz pocztą poleconą więc i odblokowanie też dokonywane jest pocztą poleconą (za pośrednictwem Poczty Polskiej).
admin
14 lis 21 o 20:07
Co mogę zrobić komornikowi który chyba złośliwie nie odblokowuje konta chociaż już cały dług ściągnął. Skarga do sądu?
Mariola
28 lis 21 o 21:41
Według mnie skarga do prezesa sądu (nie mylić ze skargą na czynności komornika do sądu) a równolegle można do prokuratury z art. 231 kk uprzedzając o tym komornika.
admin
29 lis 21 o 06:33
Czy do obowiązku zwolnienia konta przez komornika po wyegzekwowaniu całego długu ma zastosowanie przepisowy termin siedmiu dni na dokonanie czynności egzekucyjnej?
Kamil
1 sty 22 o 08:00
Moim zdaniem zwolnienie rachunku bankowego nie jest czynnością egzekucyjną, jest czynnością postępowania egzekucyjnego ale nie jest czynnością egzekucyjną. Czynność egzekucyjna zmierza do zaspokojenia wierzyciela a zwolnienie rachunku bankowego nie zmierza tym bardziej w przedstawionej przez Pana sytuacji kiedy to wierzyciel jest już zaspokojony. A zatem nie, ów siedmiodniowy termin nie dotyczy odblokowania konta.
admin
1 sty 22 o 11:47
Rozumiem, to jaki termin ma zastosowanie w przypadku zwolnienia konta albo innego zajęcia komorniczego?
Kamil
3 sty 22 o 13:46
“Niezwłocznie” – tak jest określany termin w takich przypadkach tylko problem w tym, że jest to pojęcie nieprecyzyjne. Uważam jednak, że jeżeli komornik nie zwalnia konta pomimo upływu kilku dni roboczych, to już jest niedopełnienie obowiązku.
admin
3 sty 22 o 13:59
Niedopełnienie obowiązku – można to w takiej sprawie rozpatrywać karnie jako art. 231 kk?
techu
3 sty 22 o 17:29
Uważam, że tak. Jest to działanie na szkodę interesu prywatnego (byłego dłużnika) poprzez niedopełnienie obowiązku zwolnienia konta. Art. 231 kk jak najbardziej.
admin
3 sty 22 o 21:22
Żaden prokurator a tym bardziej sędzia nie uzna zwlekania ze zwolnieniem konta przez komornika za 231 kk Kluczem w powyższym zdaniu jest “komornika”. To jest wszystko prawnicza sitwa i nawet jeżeli któryś któregoś nie lubi, to patologiczna solidarność prawnicza jest ważniejsza.
Mieczysław
11 sty 22 o 13:25
Już były skazania komorników ale otóż właśnie nie za takie “pierdoły” lecz za przywłaszczenia pieniędzy wierzycieli.
Kostek
11 sty 22 o 16:36
Na pierwszym przesłuchaniu nic mu nie zarzucą ale jeżeli po tym wciąż nie dokona odblokowania konta i były dłużnik o tym znów doniesie, to w takim wypadku już może mieć pan komornik problem.
Vander
15 sty 22 o 15:57
Łaskę robią że odblokowują, już tak z drugim komornikiem mam a raczej miałem. Dalej nie ma bata na kastę sądową i komorniczą.
Anonim
25 lut 22 o 04:40