Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Elektroniczne odblokowanie konta bankowego przez komornika

3 komentarze

Pytanie: Niedługo chyba zakończy się egzekucja komornicza przeciwko mnie. Czy komornik wtedy sam zwolni moje konto bankowe, czy będę musiał o to wnioskować?

Odpowiedź: Komornik umarza postępowanie egzekucyjne po wyegzekwowanie pełnego zadłużenia i wówczas ma obowiązek zwolnić wszystkie dokonane zajęcia, w tym rachunku bankowego. I tak jak komornik zajmuje konto elektronicznie, tak i zwolnienie – odblokowanie konta odbywa się drogą elektroniczną. Należy tu wskazać art. 8932a Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że komornik doręcza pisma bankowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, a bank wnosi pisma do komornika wyłącznie za pośrednictwem tego systemu.

Na marginesie warto zauważyć, że komornicy bardzo rzadko (raz na pół roku albo wcale) wznawiają w trakcie egzekucji poszukiwanie nowego konta bankowego. Można zatem założyć nowe (nie likwidować tego zajętego!) i cieszyć się niezajętym kontem przez wiele miesięcy. Korzystne konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj (wszystkie można założyć nie wychodząc z domu).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 grudnia, 2020

Komentarze do 'Elektroniczne odblokowanie konta bankowego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kiedyś nie można się było doprosić zwolnienia konta, wtedy kiedy korespondencja pomiędzy komornikiem a bankiem odbywała się tradycyjną pocztą. Obecnie, w dobie doręczeń drogą elektroniczną, komornicy raczej już nie zwlekają.

  Alojzy

  22 Gru 20 o 22:04

 2. Zwlekają to znaczy ignorują, bo z tego nie ma kasy (już wyegzekwowana przeciez). Gdyby jeden z drugim otrzymał jaką dyscyplinarkę to by się rozniosło i byliby skwapliwi.

  Kicia

  18 Cze 21 o 20:36

 3. Gdyby wielu dłużników zgłaszało takie przypadki (nawet do prokuratury można) i komornicy mieliby z tego powodu choćby tylko taki kłopot, że musieliby się tłumaczyć (tracić czas), to pilnowaliby odblokowywania kont na czas.

  Templer

  20 Lip 21 o 10:36

Skomentuj