Egzekucja ZUS z umowy zlecenia
Pytanie: Czy ZUS ma prawo prowadzić egzekucję z umowy zlecenia gdy jest to moje jedyne źródło wynagrodzenia? Chodzi o składki ZUS tylko za mnie z którymi zalegam z okresu gdy prowadziłem działalność gospodarczą.
Odpowiedź: Tak, ZUS jako wierzyciel i organ egzekucyjny może zająć umowę zlecenie. Jeżeli jest to jedyne, powtarzające się źródło pańskiego dochodu, to przysługuje panu kwota wolna od zajęcia tak jak w przypadku wynagrodzenia z umowy o pracę. Powinien Pan jednak poinformować ZUS o powyższym wnosząc o stosowne ograniczenie egzekucji.
Rozumiem i jeszcze jedno pytanie mam a mianowicie, czy ZUS może wysłać do mnie ichniejszego komornika w celu dokonania zajęcia na ruchomościach w mieszkaniu?
Nie, ZUS nie jest uprawniony do prowadzenia egzekucji z ruchomości i z nieruchomości też nie. Może jednak w tym celu skierować stosowny wniosek egzekucyjny do urzędu skarbowego i wówczas ichniejszy egzekutor będzie mógł dokonać zajęcia ruchomości jak również zająć nieruchomość jeżeli jest Pan takowej właścicielem.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Niby dlaczego Zus nie miałby prowadzić egzekucji z umowy zlecenia jeżeli komornik sądowy może. ZUS dowie się o umowie zleceniu od razu znaczy jak tylko zlecający przeleje składkę.
Kamil
11 sty 23 o 18:43
A ja niebawem ponownie otwieram działalność mając niezapłacony ZUS sprzed 7 lat na łączna kwotę chyba 20 tysięcy nie licząc odsetek za zwłokę. Przedawnione. A w nowej działalności nie będę płacił emerytalnego przez pół roku a następnie przez dwa lata obniżona składka. Umowę zlecenie mam jak dotąd na minimalną kwotę, nie zajęli.
Panusz
10 lut 23 o 20:54
W praktyce komornicy i sądy (rozpatrując skargi dłużników na czynność komornika) rzadko stosują pełną ochronę minimalnego wynagrodzenia z umowy zlecenia, często ograniczając się do pozostawienia połowy wynagrodzenia. Dlatego osoby na umowach zlecenia mogą stracić nawet połowę swojego dochodu podczas egzekucji. Dotyczy to także egzekucji administracyjnej.
Lasek
30 maj 25 o 18:57