Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja ZUS z umowy zlecenia

2 komentarze

Pytanie: Czy ZUS ma prawo prowadzić egzekucję z umowy zlecenia gdy jest to moje jedyne źródło wynagrodzenia? Chodzi o składki ZUS tylko za mnie z którymi zalegam z okresu gdy prowadziłem działalność gospodarczą.

Przeczytaj też: Egzekucja ZUS z wynagrodzenia za pracę

Odpowiedź: Tak, ZUS jako wierzyciel i organ egzekucyjny może zająć umowę zlecenie. Jeżeli jest to jedyne, powtarzające się źródło pańskiego dochodu, to przysługuje panu kwota wolna od zajęcia tak jak w przypadku wynagrodzenia z umowy o pracę. Powinien Pan jednak poinformować ZUS o powyższym wnosząc o stosowne ograniczenie egzekucji.

Przeczytaj też: Czy komornik może zabrać całą wypłatę?

Rozumiem i jeszcze jedno pytanie mam a mianowicie, czy ZUS może wysłać do mnie ichniejszego komornika w celu dokonania zajęcia na ruchomościach w mieszkaniu?

Nie, ZUS nie jest uprawniony do prowadzenia egzekucji z ruchomości i z nieruchomości też nie. Może jednak w tym celu skierować stosowny wniosek egzekucyjny do urzędu skarbowego i wówczas ichniejszy egzekutor będzie mógł dokonać zajęcia ruchomości jak również zająć nieruchomość jeżeli jest Pan takowej właścicielem.

Przeczytaj też: Składki ZUS a ordynacja podatkowa

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 stycznia, 2023

Komentarze do 'Egzekucja ZUS z umowy zlecenia'

Subscribe to comments with RSS

  1. Niby dlaczego Zus nie miałby prowadzić egzekucji z umowy zlecenia jeżeli komornik sądowy może. ZUS dowie się o umowie zleceniu od razu znaczy jak tylko zlecający przeleje składkę.

    Kamil

    11 sty 23 o 18:43

  2. A ja niebawem ponownie otwieram działalność mając niezapłacony ZUS sprzed 7 lat na łączna kwotę chyba 20 tysięcy nie licząc odsetek za zwłokę. Przedawnione. A w nowej działalności nie będę płacił emerytalnego przez pół roku a następnie przez dwa lata obniżona składka. Umowę zlecenie mam jak dotąd na minimalną kwotę, nie zajęli.

    Panusz

    10 lut 23 o 20:54

Skomentuj