Egzekucja z majątku wspólnego po śmierci dłużnika
Pytanie: Posiadam tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności także przeciwko małżonce dłużnika z ograniczeniem do majątku wspólnego. Niestety ta pani zmarła kilka dni temu. Czy w tej sytuacji egzekucja komornicza z majątku wspólnego może być kontynuowana?
Przeczytaj też: Zgoda współmałżonka na zaciągnięcie kredytu
Odpowiedź: Uważam, że w takiej sytuacji może być kontynuowana egzekucja z połowy majątku wspólnego przypadającej żyjącemu dłużnikowi. Jak chodzi natomiast o egzekucję z pozostałej połowy majątku wspólnego, to może być kontynuowana przeciwko spadkobiercom zmarłej małżonki: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z powodu śmierci dłużnika.
A gdyby to główny dłużnik zmarł a małżonka żyła?
Wówczas sytuacja prawna byłaby taka sama – można by kontynuować egzekucję do połowy majątku wspólnego przypadającego małżonce dłużnika a jak chodzi o egzekucję z pozostałej połowy majątku wspólnego (czyli tej która przypadała na zmarłego), to mogłaby być wszczęta przeciwko spadkobiercom tej części majątku.
Przeczytaj też: Egzekucja z majątku osobistego małżonka dłużnika
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Spadkobiercy odrzucają spadek, żyjący dłużnik kwestionuje każdą czynność i może za 10 lat wierzyciele odzyskają 5-10%. Przerabiałem coś podobnego prawie 10 lat temu.
Greg
22 mar 23 o 09:31