Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja z majątku wspólnego po śmierci dłużnika

Jeden komentarz

Pytanie: Posiadam tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności także przeciwko małżonce dłużnika z ograniczeniem do majątku wspólnego. Niestety ta pani zmarła kilka dni temu. Czy w tej sytuacji egzekucja komornicza z majątku wspólnego może być kontynuowana?

Przeczytaj też: Zgoda współmałżonka na zaciągnięcie kredytu

Odpowiedź: Uważam, że w takiej sytuacji może być kontynuowana egzekucja z połowy majątku wspólnego przypadającej żyjącemu dłużnikowi. Jak chodzi natomiast o egzekucję z pozostałej połowy majątku wspólnego, to może być kontynuowana przeciwko spadkobiercom zmarłej małżonki: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z powodu śmierci dłużnika.

A gdyby to główny dłużnik zmarł a małżonka żyła?

Wówczas sytuacja prawna byłaby taka sama – można by kontynuować egzekucję do połowy majątku wspólnego przypadającego małżonce dłużnika a jak chodzi o egzekucję z pozostałej połowy majątku wspólnego (czyli tej która przypadała na zmarłego), to mogłaby być wszczęta przeciwko spadkobiercom tej części majątku.

Przeczytaj też: Egzekucja z majątku osobistego małżonka dłużnika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 marca, 2023

1 komentarz do 'Egzekucja z majątku wspólnego po śmierci dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Spadkobiercy odrzucają spadek, żyjący dłużnik kwestionuje każdą czynność i może za 10 lat wierzyciele odzyskają 5-10%. Przerabiałem coś podobnego prawie 10 lat temu.

    Greg

    22 mar 23 o 09:31

Skomentuj