Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z dywidendy

3 komentarze

Pytanie: Jestem dłużnikiem i posiadam udziały w spółce z ograniczona odpowiedzialnością czyli jestem jej wspólnikiem (ale w zarządzie nie jestem). Mój wierzyciel wie o tym że jestem tam wspólnikiem, czy komornik na jego wniosek może dokonać zajęcia moich zysków z tych udziałów?

Odpowiedź: Tak. Egzekucja z dywidendy czyli egzekucja z zysków z udziałów jakie dłużnik posiada w spółce prawa handlowego, najczęściej właśnie w spółce z o. o. Nie mylić z egzekucją z udziałów, bo to coś zupełnie innego: https://pamietnikwindykatora.pl/egzekucja-komornicza-z-udzialow-w-spolce-z-o-o/ ale o to Pan nie pyta, więc chyba wie Pan na czym polega problem w skutecznej egzekucji z udziałów (zasygnalizowałem ten problem we wpisie do którego prowadzi powyższy odnośnik).

Samo zajęcie komornicze jak to zajęcie, nic szczególnego 😉 Komornik dokonuje zajęcia tego prawa majątkowego na podstawie art. 910 Kodeksu postępowania cywilnego.

Co najmniej kilkanaście razy w różnych sprawach wnioskowałem do komornika o zajęcie zysków z tych udziałów, zawsze bezskutecznie, to znaczy komornicy wystosowali zajęcia ale efektu żadnego. Zapewne więc udziały nie przynosiły zysku albo osoby odpowiedzialne za wykonanie polecenia zajęcia, nie wykonały tego obowiązku. Komornicy, kierując do spółki zajęcie zysków z udziałów zajmowali jednocześnie same udziały dłużnika.

Każdy komornik i nie tylko komornik, bo po prostu każdy może samodzielnie w internecie sprawdzić, czy dana osoba mnie figuruje aby jako wspólnik w jakieś spółce.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 stycznia, 2021

Komentarze do 'Egzekucja z dywidendy'

Subscribe to comments with RSS

 1. Miałem podobnie, mnóstwo zajęć udział i zysków i nic ale egzekucje przeciwko tym dłużników były bezskuteczne ze wszystkich innych składników majątku.

  Anonim

  12 Sty 21 o 13:58

 2. Egzekucje z udziału w spółce cywilnej to samo – bezskuteczne (zazwyczaj).

  Zbyszek

  16 Lip 21 o 12:11

 3. Egzekucja z dywidendy jest o tyle potencjalnie lepsza że wierzyciel nie musi za to płacić a na egzekucje z udziałów trzeba dokonać ich wyceny i tym się zajmuje biegły sądowy rewident.

  chudy

  27 Sie 21 o 13:44

Skomentuj