Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja alimentów a upadłość konsumencka

1 komentarz

Pytanie: Jestem płatnikiem alimentów, nie ukrywam że mam na tym polu zaległości, sprawa od dawna u komornika. Do tego doszły inne długi między innymi z tytułu chwilówek, nieopłacony abonament telefoniczny również i inne pomniejsze ale najwięcej ze wspomnianych chwilówek z odsetkami i innymi kosztami. Zamierzam złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czy w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej egzekucja alimentów zostanie wstrzymana i egzekucję przejmie syndyk, czy istnieje szansa na umorzenie chociaż części tego skumulowanego długu alimentacyjnego?

Przeczytaj też: Czy syndyk może zająć alimenty?

Odpowiedź: W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej postępowanie egzekucyjne alimentów oraz wszelkiego rodzaju innych należności zostaje zawieszone a po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości postępowania egzekucyjne zostają umorzone. Niejako w miejsce komornika wstępuje syndyk który egzekwuje zaległe należności alimentacyjne jak i te powstające na bieżąco. Jednak zaległe należności alimentacyjne czyli te powstałe przed ogłoszeniem upadłości należy zgłosić jako wierzytelność sędziemu – komisarzowi.

Zgodnie z art. 49121 ust. 2 Prawa upadłościowego zobowiązania o charakterze alimentacyjnym nie podlegają umorzeniu.

Przeczytaj też: Upadłość konsumencka a brak majątku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 lipca, 2022

1 komentarz do 'Egzekucja alimentów a upadłość konsumencka'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jak sprawa będzie wyglądać po zakończeniu postępowania upadłościowego to znaczy, czy egzekucję alimentów znowu przejmie komornik (na wniosek wierzyciela)?

    tena

    3 Lip 22 o 18:32

Skomentuj