Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja alimentów a upadłość konsumencka

4 komentarze

Pytanie: Jestem płatnikiem alimentów, nie ukrywam że mam na tym polu zaległości, sprawa od dawna u komornika. Do tego doszły inne długi między innymi z tytułu chwilówek, nieopłacony abonament telefoniczny również i inne pomniejsze ale najwięcej ze wspomnianych chwilówek z odsetkami i innymi kosztami. Zamierzam złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czy w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej egzekucja alimentów zostanie wstrzymana i egzekucję przejmie syndyk, czy istnieje szansa na umorzenie chociaż części tego skumulowanego długu alimentacyjnego?

Przeczytaj też: Czy syndyk może zająć alimenty?

Odpowiedź: W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej postępowanie egzekucyjne alimentów oraz wszelkiego rodzaju innych należności zostaje zawieszone a po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości postępowania egzekucyjne zostają umorzone. Niejako w miejsce komornika wstępuje syndyk który egzekwuje zaległe należności alimentacyjne jak i te powstające na bieżąco. Jednak zaległe należności alimentacyjne czyli te powstałe przed ogłoszeniem upadłości należy zgłosić jako wierzytelność sędziemu – komisarzowi.

Zgodnie z art. 49121 ust. 2 Prawa upadłościowego zobowiązania o charakterze alimentacyjnym nie podlegają umorzeniu.

Przeczytaj też: Upadłość konsumencka a brak majątku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 lipca, 2022

Komentarze do 'Egzekucja alimentów a upadłość konsumencka'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jak sprawa będzie wyglądać po zakończeniu postępowania upadłościowego to znaczy, czy egzekucję alimentów znowu przejmie komornik (na wniosek wierzyciela)?

  tena

  3 lip 22 o 18:32

 2. Tak, po zakończeniu upadłości zaległe alimenty mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej.

  admin

  3 lip 22 o 20:08

 3. Witam 31 sierpnia 2021 czyli rok temu uprawomocnił mi się wyrok sądu w sprawie rozwodu i alimentów. Dodam że mój były mąż ma ogłoszoną upadłość konsumencką. Na zabezpieczenie dostawałam 900 zł a alimenty wzrosly od 1 wrzesnia na 1000 zł. I tu mam problem bo za wrzesień, październik i listopad nie dosłałam 1000 a tylko 900 więc za 3 miesiące jest zaległość na 30zl. Pisałam gadałam z syndykiem a on nic rok minął i nic nie mam żadnej nadplaty różnicy za te alimenty. I mam pytanie czy za takie alimenty należy mi się wyrównanie plus odsetki

  monika

  3 wrz 22 o 04:48

 4. Witam, widocznie środki nie wystarczają cna pełne zaspokojenie alimentów. Alimenty jednak nie zostaną umorzone w postępowaniu upadłościowym i jeżeli nie zostaną w pełni spłacone, to po zakończeniu postępowania upadłościowego będzie Pani mogła skierować je do egzekucji komorniczej, wraz z odsetkami.

  admin

  3 wrz 22 o 07:53

Skomentuj