Egzekucja administracyjna spłaconej należności
Pytanie: Czy przepisy w egzekucji administracyjnej są takie same jak w egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego gdy chodzi o egzekwowanie już spłaconej należności względem ZUS (składki) a egzekutorem jest urząd skarbowy? Wiem jak to wygląda w przypadku egzekucji sądowej ale nie wiem jak w przypadku egzekucji administracyjnej.
Jeśli egzekucja mimo tego byłaby dalej prowadzona, dłużnik może podnieść zarzuty i domagać się umorzenia postępowania egzekucyjnego oraz zwolnienia majątku spod egzekucji. Jeśli zarzut zostanie uznany (organ potwierdzi, że należność została spłacona), egzekucja zostaje umorzona. Zarzut wnosi się do wierzyciela, za pośrednictwem organu egzekucyjnego. W przypadku nieuznania zarzutu przysługuje zażalenie.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A co w sytuacji jeżeli egzekucję składek ZUS prowadzi ZUS – z rachunku bankowego?
rudy102
30 lis 24 o 07:35
To samo z w przypadku opisanym w poradzie powyższej.
admin
30 lis 24 o 09:19
Ja mam pytanie trochę odbiegające od tematu. Podejrzewam, że mam niedopłatę składek ZUS, prowadzę firmę jednoosobową. Jeżeli przyślą mi upomnienie, to już dojdzie mi koszt upomnienia więc nie chce na to czekać. Czy można jakoś ustalić z nimi aktualny stan tzn. czy jest niedopłata ale online a nie w placówce, bo nie mam czasu.
Sebastian
30 lis 24 o 20:11
Tak, wysłać online formularz RD-3 który znajdzie Pan w swoim panelu ZUS. Kiedy ja miałem niedopłatę ( o której nie wiedziałem) to ZUS poinformował mnie o tym też online ale nie podając kwoty niedopłaty lecz właśnie informując o możliwości wysłania wspomnianego formularza RD-3 w celu uzyskania informacji o kwocie niedopłaty. Wysłałem i po kilku dniach wysłali mi też online tę informację. I nie naliczyli mi z tego tytułu kosztów, znaczy kosztów tej informacji jak i poprzedniej o niedopłacie.
admin
30 lis 24 o 20:21