Do kogo trafia rękojmia która przepadła w licytacji nieruchomości?
Pytanie: Do kogo trafiają środki z wpłaconej rękojmi w przypadku braku uiszczenia całej opłaty po wygraniu licytacji? Do komornika czy wierzyciela? Po jakim czasie od takiej niesfinalizowanej sprzedaży przedmiot może zostać ponownie wystawiony do licytacji?
Przeczytaj też: Niestawienie się na licytacji a przepadek rękojmi
Odpowiedź: Odpowiedzi na te pytania zawarte są w poniższych przepisach kodeksu postępowania cywilnego:
Art. 969 § 3. Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona, jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.
Art. 970. Po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie przybicia wierzyciel może żądać wyznaczenia ponownej licytacji.
Ponowna licytacja odbędzie się na warunkach tej po której nabywca nie uiścił ceny.
Przeczytaj też: Licytant który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Czy w licytacji ruchomości przepadająca rękojmia też jest w takie sposoby zagospodarowywana?
Adrian
21 cze 24 o 12:18
Tak.
admin
21 cze 24 o 12:44
Ile wynosi taka rękojmia w licytacji do nieruchomości?
x
4 lip 24 o 12:33
Jedną dziesiątą sumy oszacowania nieruchomości.
admin
5 lip 24 o 06:46
Mam dłużnika który nie kwapi się ze spłatą długu od 7 lat. Dostałem propozycję sprzedaży go do firmy zajmującej się egzekwowaniem długów. Czy bez wycofywania takiej sprawy od komornika mogę taki dług sprzedać? Czy gdybym musiał wycofać egzekucje to komornik każe mi coś zapłacić?
Adam
4 lip 24 o 20:30
Odpowiedzi na te pytania są tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/sprzedaz-wierzytelnosci-w-trakcie-egzekucji-komorniczej/
admin
5 lip 24 o 06:49
Czy można uzyskać zwolnienie z wpłacenia rękojmi do licytacji z nieruchomości?
Anna
5 lip 24 o 19:01
Art. 964 kpc
§ 1. Nie składa rękojmi osoba, której przysługuje ujawnione w opisie i oszacowaniu prawo, jeżeli jego wartość nie jest niższa od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości znajduje ono pokrycie w cenie wywołania wraz z prawami stwierdzonymi w opisie i oszacowaniu, korzystającymi z pierwszeństwa przed jej prawem.
§ 2. Jeżeli w warunkach przewidzianych w paragrafie poprzedzającym wartość prawa jest niższa od wysokości rękojmi albo też prawo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się w pierwszym wypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością prawa, w drugim zaś wypadku do części wartości prawa niepokrytej w cenie wywołania.
admin
6 lip 24 o 16:28
Dzień dobry
Z zaciekawieniem czytałem Pana Bloga.Zwracam sie do Pana z pytaniem.Mam 2 licytacje z nieruchomosci i zalezy mi ją ,,przetrwać,,zeby zyskać pól roku na rozmowy z wierzycielem ale na wszelki wypadem rękojmie wpłacił mój znajomi który jeśli pojawia sie inni licytancji na powaznie zainteresowani to on wylicytuja to nieruchomosc.Podobne pytanie bylo juz na Pana Blogu ale nie bylo az tak sprecyzowane.Czy osoba ktora wpłaciła rekojmie i jako jedyna wejdzie do sali,rozmysli sie i nie zrobi przybicia to czy ma konsekwencje , w postaci niezwrócenia wadium?Mam obawy , ze mogą pojawic sie tzw ,,podbijacze ceny,, ktorzy potrafią robic swietny teatrzyk i blefowac i mogą nawet zainscenizowac , ze wchodzą na sale na ktorej odbedzie sie licytacja
Pozdrawiam
Mieszko
14 lis 24 o 10:49
Dzień dobry, jeżeli wejdzie na salę ale się rozmyśli (i wyjdzie) to rękojmia zostanie mu zwrócona. To tak jakby się nie stawił na licytację: https://pamietnikwindykatora.pl/niestawienie-sie-na-licytacji-a-przepadek-rekojmi/ I żadnych innych konsekwencji też nie poniesie.
Pozdrawiam
admin
14 lis 24 o 10:55
Dziękuję za odpowiedź. Przy okazji zapytam sie czy tzw ,,,podbijacze/naciagacze,,, ktorzy np za 5 tys obiecują odstapienie od licytacj są w stanie złoślwie kupic nieruchomosc(grunty rolne z ktorych sprzedaza musieli by czekac 5 lat) warta 300 pare tysiecu jesli nie otrzymają tych 5 tysiecy lub poczują , sie urazenie :):) ?Na logike wydaje sie , ze nie poniewaz jesli maja takie pieniadze lub osoby z nimi wspolpracujace to blokuja sobie 300 tys kapitalu na kilka lat ale głupcy nielogicznie myslacy zdarzaja sie i czy z Pana doswiadczenia zdarzały sie takei sytuacje?
Mieszko
15 lis 24 o 14:06
Mnie się to wydaje mało prawdopodobne aby ktoś tak postąpił a nie tylko szantażował, chyba że mimo zainkasowania takiego “haraczu” i tak kupi ziemię, bo skalkulował, że mu się to opłaci.
admin
15 lis 24 o 14:10
Dziekuje za info.Sytuacja ma sie tak , ze byli pranowie i chcieli pieniadze.Zaczeli od kilku tysiecy a skonczyło sie na tym , ze dwoch z nich prosiło na flaszke:)
Mieszko
16 lis 24 o 20:57