Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik za granicą a polski komornik

Brak komentarzy

Ostatnimi laty mnóstwo dłużników wyjechało pracować za granicę. Do Anglii, Irlandii (generalnie UK), Niemiec, Holandii, niemało jest ich też w Norwegii. Ich długi to często prywatne pożyczki zaciągnięte od kolegi. Wierzyciele nie wiedzą, co robić w takiej sytuacji, wielu z nich ma już prawomocny nakaz zapłaty, wyrok. Pytają, czy polski komornik może prowadzić egzekucję przeciwko dłużnikowi mieszkającemu za granicą?

Polski komornik może prowadzić egzekucję tylko na obszarze Polski. Jednak wielu Polaków – dłużników mieszkających za granicą ma konto bankowe w jakimś polskim banku i nic nie stoi na przeszkodzie aby polski komornik wszczął postępowanie egzekucyjne przeciwko takiemu dłużnikowi i zajął to konto jak też ewentualne inne mienie które ten pozostawił w Polsce. Jakie to jeszcze może być mienie oprócz rachunku bankowego? A choćby ruchomości pozostawione w miejscu danego zamieszkania i wciąż zameldowania gdzie w licznych takich przypadkach mieszkają rodzice albo żona z dziećmi. Komornik może się wybrać tam na zajęcie ruchomości, zająć coś dla postrachu o czym domownik zapewne nie omieszka dłużnika poinformować co może skutkować spłatą od niego lub w jego imieniu. Niech też komornik sprawdzi czy mieszkanie nie jest by jego własnością i jak jest, to niech wszczyna egzekucję z tej nieruchomości, obecność dłużnika nie jest mu do tego niezbędna.

Dłużnik przebywający za granicą często nie wie o tym, że wierzyciel w międzyczasie uzyskał przeciwko niemu sądowy tytuł wykonawczy. Wierzyciel podał w pozwie znany mu polski adres zamieszkania dłużnika, sąd wysłał na ten adres nakaz zapłaty, nakaz nie został podjęty, po drugim bezskutecznym awizowaniu przez listonosza poczta zwróciła przesyłkę do sądu i nakaz został zgodnie z prawem uznany za doręczony. Wielu dłużników nie mając pojęcia o takiej procedurze myśli, że wierzyciel nie posiada tytułu wykonawczego wobec czego on -m dłużnik spokojnie może mieć środki na polskim koncie bankowym i cenne rzeczy w mieszkaniu, Aż tu nagle wchodzi na konto i do mieszkania komornik… Później niejeden taki dłużnik pisze w internecie na temat komornika opnie w rodzaju “Złodziejka. Nie jestem dłużnikiem a ukradła mi pieniądze z konta”.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Skomentuj