Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Długi spółki cywilnej po jej likwidacji

6 komentarzy

Pytanie: Mam dłużnika który był spółką cywilną która się niedawno zlikwidowała. Pytanie, co z tym jej długiem, jak, od kogo mam teraz żądać zapłaty, nie może być chyba tak, że odzyskanie długu nie jest możliwe?

Odpowiedź: Spółka cywilna nie posiada zdolności sądowej lecz jej wspólnicy. Nawet w okresie działania spółki cywilnej, pozywa się jej wspólników solidarnie a nie spółkę. Likwidacja spółki cywilnej oznacza po prostu rozwiązanie jej umowy pomiędzy wspólnikami z których każdy od tej pory prowadzi działalność gospodarczą tylko na własny rachunek lub zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej przez wspólników. W każdym z tych przypadków dłużnikiem jest każdy z (byłych) wspólników spółki.

Co do skuteczności egzekucji przeciwko wspólnikom to oczywiście, że może okazać się bezskuteczną, jak większość postępowań egzekucyjnych w Polsce: https://pamietnikwindykatora.pl/skutecznosc-egzekucji-komorniczych-czy-bac-sie-komornika/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 grudnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Długi spółki cywilnej po jej likwidacji'

Subscribe to comments with RSS

 1. Pozwałem dwóch byłych wspólników s.c. egzekucja zupełnie bezskuteczna. Na szczęście z niewielkim uszczerbkiem dla dochodow firmy zaprzestałem kredytowania klientów, teraz tylko sprzedaż za gotówkę. jak napisałem, spadek dochodów niewielki a spokój bezceny

  Anonim

  13 Sty 21 o 07:52

 2. Dochody mogą nawet wzrosnąć dłuższym terminie, bo nie będzie bezskutecznych egzekucji komorniczych znaczy w ogóle nie trzeba będzie egzekwować. .

  admin

  13 Sty 21 o 08:00

 3. Zakończenie działalności spółki cywilnej często nie jest spowodowane trudnościami finansowymi lecz niesnaskami pomiędzy jej wspólnikami.

  Dodek

  14 Lip 21 o 05:52

 4. Likwidacja spółki to nie upadłość więc długi nie znikają.

  manio

  16 Sie 21 o 17:43

 5. Wraz z ogłoszeniem upadłości długi też nie znikają.

  admin

  17 Sie 21 o 07:09

 6. Statystycznie egzekucja w przypadku spółki cywilnej jest relatywnie wysoka nawet po zakończeniu trwania spółki. Zawsze to co najmniej dwóch dłużników solidarnie a nie tylko jeden.

  wadowiczanin

  15 Wrz 21 o 12:27

Skomentuj