Czyszczenie BIK – moja opinia
Nigdy nie korzystałem z usługi określanej nazwą “czyszczenie BIK”, nigdy tez nie miałem problemów ze spłatą kredytu. Nigdy też nie brałem kredytu, nie licząc debetu na moim koncie firmowym, z którego rzadko korzystałem a od wielu lat wcale nie korzystam. Zainteresowałem się jednak tym, co kryje się, w tej usłudze, jakiż to ewentualnie haczyk. Usługi tak określane dotyczą ponoć nie tylko “czyszczenia” BIK ale też innych rejestrów długów, jak na przykład Krajowy Rejestr Długów.
Przeczytaj też: Zaległości kredytowe powyżej 90 dni a konsolidacja
Rzeczywistość i fakty nakazują rozwagę przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usługi czyszczenia BIK przez firmę która przecież nie jest ani wierzycielem ani administratorem czy właścicielem ani BIK-u ani żadnego z rejestrów długów funkcjonującego jako Biuro Informacji Gospodarczej. Taka firma rzekomo “czyszcząca BIK” może co najwyżej tyle, ile sam dłużnik figurujący w którymś z rejestrów, bo może występować jedynie jako jego pełnomocnik w sprawie. Jeżeli ktoś figuruje w BIK o znaczy że ma dług kredytowy z którego spłacaniem spóźnia się lub spóźniał się i będzie musiał figurować w BIK jako taki niesolidny kredytobiorca zgodnie z wymogami formalnymi. Jeżeli ktoś figuruje na przykład w Krajowym Rejestrze Długów to ma dług i żadna firma czyszcząca BIK i KRD nie wykreśli tego długu, chyba że uczyni to sam wierzyciel, z łaski albo gdy dłużnik … a jakże, gdy dłużnik spłaci dług!
Przeczytaj też: Który bank nie sprawdza BIK?
Firma czyszcząca BIK i rejestry długów może więc co najwyżej grzecznie poprosić wierzyciela o usunięcia danych psujących zdolność kredytową ale jaki będzie skutek takiej prośby, nietrudno przewidzieć. Tyle może firma “czyszcząca BIK i KRD”. To nawet nie opinia ale po prostu fakt. Pozostaje jeszcze ewentualnie wąski, bardzo wąski margines wpisów bezprawnych, ale jak chodzi o banki to te z pewnością nie dopisują do BIK bezprawnie, może czasem jakiś wyjątek zdarzy się.
Przeczytaj też: Telefon na abonament bez BIK
Więcej bezprawnych wpisów może figurować w Biurach Informacji Gospodarczej czyli w rejestrach długów: KRD, ERIF, Infomonitor i to może mają większe pole do wykazania się owe firmy czyszczące. Jednak gros osób ma problemy z BIK a nie z BIG-ami i zlecając usługę czyszczenia BIK liczą właśnie na czyszczenie BIK – na usunięcie wpisów których usunąć nie można, bo dotyczą wciąż niespłaconych kredytów! I nici z kredytu w banku, gdy ma się już inne których się nie spłaca, bez przesady. Zawsze jednak pozostaje kredyt bez sprawdzania w BIK z jakiejś “poczciwej” firmy pożyczkowej: zobacz oferty – poza bankiem łatwiej o pożyczkę ale i drożej.
A jakie są Wasze opinie po zetknięciu się z “czyścicielami” BIK i BIG?
Przeczytaj też: Kredyty bez BIK – czy bezpieczne?
Wyciąganie pieniędzy to cale czyszczenie bik, naciąganie i tyle w temacie.
Anonim
14 cze 21 o 15:14
To że ktoś nie figuruje w BIK nie musi świadczyć o tym, że nie posiada żadnych zobowiązań finansowych ponieważ w BIK umieszczane są tylko zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek. Jest to jednak bardzo istotna baza w ocenie zdolności kredytowej i pożyczkowej w tym także jak chodzi o kredyt kupiecki czyli sprzedaż z terminem płatności pomiędzy firmami który to termin jest nie tylko często przekraczany ale też często firma w ogóle nie ma zamiaru zapłacić za towar czy usługę której dotyczy. W dzisiejszych czasach bardzo dużo tak osób prywatnych jak i firm ma zaciągnięty kredyt w tym taki w którego spłacie są zaległości.
Zetu
15 paź 21 o 07:23
Witam serdecznie mam pytanie a czy jest sposób na bank żeby wycofać z BIK zapytania kredytowe
Micha
19 lut 24 o 17:05
Witam, można o to wnieść do banku powołują się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt I OSK 2567/17 w którym Sąd stwierdził, że nie ma podstaw prawnych do tego, aby bank i BIK przechowywał i przetwarzał dane klienta, oraz zapytania kredytowego w sytuacji, w której nie doszło do zawarcia umowy kredytowej – dane zapytań kredytowych powinny zniknąć z baz BIK oraz BIOZ.
Jednak bank nie jest związany tym wyrokiem w konkretnej, indywidualnej sprawie. Jest to jednak argument do wystąpienia na drogę sądową w Pana sprawie.
admin
19 lut 24 o 17:59
Bo proponuje nam jedna firma że wyczyścić ten wpis w BIK poprzez sprawdzenie banku przez UODO
Micha
22 lut 24 o 06:53
Nie wypowiadam się ale jak tak to samodzielnie możecie do UODO napisać… Proszę o zapoznanie się z tym: https://uodo.gov.pl/pl/83/155 a przykładowa decyzja tutaj: https://uodo.gov.pl/decyzje/ZSPR.440.493.2019
admin
22 lut 24 o 07:00
Witam serdecznie jeszcze raz panu zawrócę głowe bank dał odpowiedź i stwierdził że żona też przystapiła do linii kredytowej czyli limitu w koncie i nie wycofają z BIK tego wpisu jak mam teraz sprawdzić bank przez to UODO jest jakiś konkretny link
Micha
7 mar 24 o 17:15
Witam ale co w tym przypadku znaczy “sprawdzić bank”? W UODO można zgłosić naruszenia ochrony danych: https://uodo.gov.pl/pl/492/2278 Żona może też sądownie domagać się usunięcia wpisu z BIK.
admin
7 mar 24 o 17:36
Znaczy sprawdzić bank ja tak napisałem do pana bo tak mówił pan który proponuje zonie czyszczenie biku a pan mi napisał że równie dobrze my to możemy zrobić
Micha
7 mar 24 o 17:47
Pan napisał, że ta firma zadeklarowała się, że usunie wpis z BIK poprzez zgłoszenie do UODO a w tej instytucji można zgłosić naruszenie ochrony danych osobowych (także w formie umieszczenia ich w BIK z tego co widzę) na stronie którą wskazałem Panu w poprzednim mailu. I tak, żona może to zgłosić we własnym imieniu, nie trzeba do tego prawnika ani żadnej firmy pośredniczącej.
admin
7 mar 24 o 18:00