Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czynności terenowe komornika

15 komentarzy

Czynności terenowe w miejscu zamieszkania, w firmie dłużnika komornik wykonuje na wniosek wierzyciela. Składając u komornika wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym, ja wnioskuję o przeprowadzenie egzekucji ze wszystkiego co możliwe wymieniając wszelkie możliwe sposoby egzekucji w tym egzekucję z ruchomości. Można też wnioskować egzekucję z ruchomości później, gdy egzekucje z wierzytelności nie przyniosą efektu ale i tak większość komorników realizuje czynności terenowe dopiero wówczas, gdy zawiodą te łatwiejsze sposoby egzekucji.

Egzekucja z ruchomości uregulowana w Kodeksie postępowania cywilnego od art. 844 do art. 879 11

Egzekucja z ruchomości najczęściej jest bezskuteczna. W ogóle egzekucje ze wszystkiego są najczęściej bezskuteczne, bo brak środków na koncie bankowym, brak dochodów lub tylko minimalne, brak nadpłaty podatku. Jednak egzekucja z ruchomości nie dochodzi do skutku często nawet wtedy gdy dłużnik posiada jakieś ruchomości (zwykle każdy coś tam posiada). Komornik obejrzy graty czy delikatniej – używane sprzęty – i napisze w protokole, że ruchomości w mieszkaniu czy też w firmie dłużnika nie mają wartości handlowej lecz jedynie wartość użytkową dla dłużnika (i domowników). Nie zajmie tego a jak zajmie i wystawi na licytację, to raczej nikt tego nie kupi. Samochód, nawet używany, to już prędzej.  Najpierw jednak trzeba taki samochód zlokalizować a z tym bywają kłopoty. Komornik co prawda może wezwać dłużnika w ramach złożenia wykazu majątku, do wskazania, gdzie pojazd znajduje się, takie uprawnienie przysługuje komornikom od kilku lat. I jest to wezwanie pod rygorem ukarania grzywną. Przyznam się, że nie wiem czy i na ile skutecznie komornicy korzystają z tego uprawnienia chcąc namierzyć i zająć samochód dłużnika.

Na podstawie art. 850 Kodeksu postępowania cywilnego wierzyciel ma prawo żądać aby zajęcie ruchomości odbyło się w jego obecności.

Z czynnościami terenowymi komornika wiąże się często problem nieobecności dłużnika w lokalu lub udawania, że go nie ma. Kiedyś jeden komornik napisał do mnie jako do wierzyciela, że nikt mu nie otworzył drzwi ale słychać było szmery, kroki i przyciszone głosy. Komornik zasugerował mi wpłacenie zaliczki (to jest koszt około 700 – 800 złotych o ile pamiętam) na wejście wskutek otwarcia drzwi przez ślusarza i w asyście policji. Nie zdecydowałem się mając na względzie to co napisałem wcześniej o bezskuteczności egzekucji z ruchomości. Oczywiście każdy wierzyciel egzekwujący może w takim przypadku skorzystać z tej opcji.

Gdy dłużnikiem jest osoba prowadząca firmę (albo osoba prawna będąca firmą) to ruchomości firmowe jak również (przede wszystkim) samochód często jest w leasingu co uniemożliwia egzekucję gdyż przedmiot w leasingu jest własnością firmy leasingowej.

Realizując czynności terenowe komornik może też rozpytać o dłużnika sąsiadów, sąsiednie firmy.

Jeżeli dłużnik prowadzi działalność gospodarczą dla której księgowośc prowadzi mu biuro rachunkowe bądź doradca podatkowy, to wysoce wskazany jest wyjazd tam na czynności terenowe i to przed egzekucją z nieruchomości. Z faktur bowiem komornik może spisać klientów dłużnika i wysłać do nich zajęcie wierzytelności.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 czerwca, 2020

Komentarze do 'Czynności terenowe komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Doradca podatkowy nie musi a nawet nie ma prawa udostępnić komornikowi faktur. Tajemnica od której tylko sąd może jego zwolnić.

  Anonim

  18 Cze 20 o 12:48

 2. Nieprawda, musi udostępnić jak każdy do którego komornik zwróci się o informacje niezbędne do prowadzenia egzekucji.

  admin

  18 Cze 20 o 15:04

 3. Mam zajęcie komornicze na koncie i pensji z (bank BPH). Kwota zadłużenia to w tej chwili 16 tys pln. Komornik ściąga mi z pensji co miesiąc jakieś 1,2 tys pln. Od tego miesiąca ja będę wpłacała jeszcze dodatkowo 500 zł. W styczniu dostałam wezwanie od drugiego komornika tez (Getin Bank) zadłużenie 6 tys pln. Czy jeśli mój pracodawca i bank wyślą info o zbiegu egzekucji to wystarczy czy ja tez powinnam coś wysłać do komorników? Czy komornik przyjdzie do mojego domu? Ten pierwszy z BPH zajął mi pensję na początku października 2020 czy już powinien u mnie być czy dopiero przyjdzie? Nie posiadam wartościowych przedmiotów i samochodu.

  Anita

  4 Lut 21 o 15:41

 4. O zbiegu egzekucji dowiedzą się komornicy bez potrzeby informowania ich o tym przez Panią. Zresztą, informacja od Pani jako dłużnika chyba nie byłaby dla nich wiążącą.

  Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle któryś z komorników przyjdzie do Pani do domu. Im odpowiada ściąganie gotówki z pensji i z konta bankowego, bo nie muszą praktycznie nic robić natomiast mniej odpowiada komornikom fatygowanie się do dłużnika, zajmowanie przedmiotów, wycenianie ich, przygotowywanie licytacji… Zapewne też liczą się z tym, że może być tak, jak Pani pisze to znaczy, że nie posiada Pani wartościowych przedmiotów. Jeśli nawet przyjdzie, to istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że nic nie zajmie jeśli sprzęty ma Pani używane; w protokole często pisze w takich przypadkach jeden z drugim np. „ruchomości w mieszkaniu dłużnika są używane i nie przedstawiają wartości handlowej a jedynie wartość użytkową”. Nasuwa się też pytanie, czy takie tempo spłat będzie satysfakcjonować komornika który niebawem obie sprawy (po zbiegu egzekucji) będzie prowadził; możliwe że tak a może jednak wybierze się do Pani do domu. Różni komornicy mają różne style pracy, są różnie zmotywowani, różnie obciążeni sprawami. To zależy też od wierzycieli czyli tych banków, czy będą naciskać na wizytę komornika u Pani. Trudno spekulować, czy w bankach gdzie z pewnością mają wiele takich spraw egzekucyjnych ktoś będzie tak monitorował i ponaglał (komornika) w sprawach egzekucyjnych przeciwko Pani.

  admin

  4 Lut 21 o 16:28

 5. Cena na siłowe wejście komornika (policja i ślusarz) jest dla większości wierzycieli zaporowa. To jest chyba prawie 100 złotych (tak, tysiąc) i niewielu wierzycieli wpłaca na to zaliczkę.

  Prima

  11 Maj 21 o 19:41

 6. Bo się po wejściu okazuje że nie ma co zająć a co jest to nie nadaje się do licytacji.

  Anonim

  15 Lip 21 o 11:58

 7. Gdyby przyszedł komornik raz jeszcze na przykład po miesiącu to już mogłoby coś być, sporo dłużników na czas egzekucji daj co wartościowsze rzeczy na przechowanie do rodziny i znajomych.

  Zygmunt

  11 Sie 21 o 11:49

 8. Wydaje mi się, że takie ponowne wizyty w większości przypadków też nic nie odkryłyby a jeżeli nawet to licytacja byłaby bezskuteczna – brak licytantów.

  admin

  11 Sie 21 o 18:03

 9. Egzekucja z ruchomości znajdujących się na wyposażeniu mieszkania dłużnika to akt rozpaczy ze strony komornika. I wierzyciela chociaż ten akurat zazwyczaj nie ma o tym pojęcia, że nic z niej nie będzie.

  pluszak

  23 Sie 21 o 12:19

 10. Komornik nie zajmie gratów co do których jest przeświadczony, że nikt tego nie kupi. No chyba że pod presją asystującego mu wierzyciela.

  Anonim

  7 Wrz 21 o 04:15

 11. Nikt nie kupi bo nikt z zainteresowanych nie dowie się o licytacji. Ogłaszane są chyba tylko w gmachu sądu i ewentualnie urzędu miasta, gminy. Nikt tego nie czyta tylko goni załatwić to w sprawie czego przyszedł i z powrotem.

  Lentilka

  5 Paź 21 o 20:12

 12. Licytacje są ogłaszane na ogólnopolskim portalu komorniczym komornik.licytacje.pl i to tam najwięcej osób ich szuka.

  zombie

  13 Paź 21 o 08:57

 13. Czy wszystkie licytacje są ogłaszane we wspomnianym serwisie, czy jest to obowiązek komorników?

  Zdunek

  17 Paź 21 o 06:45

 14. Chyba nie mają takiego obowiązku, przynajmniej w KPC nie jest to wskazane.

  admin

  17 Paź 21 o 08:50

 15. Na tym portalu jest mnóstwo ogłoszeń licytacji równych ruchomości wiec myślę, że komornicy wszyscy je tam umieszczają niezależnie czy jest to obowiązkowe czy nie jest.

  Nina

  20 Paź 21 o 13:48

Skomentuj