Czy wynagrodzenie za pracę jest wierzytelnością?
Pytanie: Czy wynagrodzenie z tytułu za pracę jest wierzytelnością? Chodzi mi o to, czy jeżeli we wniosku egzekucyjnym wierzyciel napisał, że wnosi o egzekucję z wierzytelności przysługujących dłużnikowi, to komornik zajmie też jego wynagrodzenie za pracę?
Odpowiedź: Tak, wynagrodzenie za pracę przysługujące dłużnikowi jest wierzytelnością. Jednak w kodeksie postępowania cywilnego osobny dział, to egzekucja z wynagrodzenia za pracę i osobny dział, to egzekucja z innych wierzytelności a choć egzekucja z rachunków bankowych to też egzekucja z wierzytelności, to też jest to osobny dział w kodeksie postępowania cywilnego.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby we wniosku egzekucyjnym na wszelki wypadek wnieść o egzekucję z wynagrodzenia za pracę. Osobno też z rachunków bankowych, osobno z nadpłaty podatku a jeżeli zna Pan inne wierzytelności dłużnika, to je wskazać.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
No właśnie co za problem dopisać kilka słów “wnoszę o egzekucję z wynagrodzenia za pracę”.
Arnold von Baden
7 mar 23 o 09:37
Najczęściej jedyny skuteczny sposób egzekucji – z wynagrodzenia za pracę właśnie. jeżeli nawet wierzyciel o to nie wniósł we wniosku egzekucyjnym to komornik nie omieszka sprawdzić czy dłużnik pracuje i poinformuje dłużnika o możliwości zajęcia wynagrodzenia.
motek
18 kw. 23 o 19:53