Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wydruk z EKW ma moc dokumentu urzędowego?

7 komentarzy

Pytanie: Czy wydruk z EKW ma moc dokumentu urzędowego? Podobno niektórzy notariusze i inni urzędnicy kwestionują takie wydruki.

Przeczytaj też: Przeglądanie księgi wieczystej w sądzie

Odpowiedź: Zależy jaki wydruk. Zgodnie bowiem z art. 364 ust. 7 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece, wydruki treści wyświetlonych w trybie przeglądania księgi wieczystej nie posiadają mocy dokumentów wydawanych przez sąd. Jednakże zgodnie z art. 364 ust. 4 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece Centralna Informacja umożliwia samodzielne wydrukowanie dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wydruki tych dokumentów mają moc dokumentów wydawanych przez sąd, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych. Takie dokumenty wysyłane są wnioskodawcy w formacie PDF pocztą elektroniczną i takowe oraz ich wydruki posiadają moc dokumentu urzędowego i urzędy, notariusze* i inni, nie mają prawa ich kwestionować.

*Notariusz nie jest urzędnikiem państwowym, choć sporządzane przez niego dokumenty mają charakter dokumentu urzędowego, to tak przy okazji.

Przeczytaj też: Czy za brak księgi wieczystej grozi kara?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 lutego, 2021

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Czy wydruk z EKW ma moc dokumentu urzędowego?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Znane są przypadki nie uznawania przez niedouczonych urzędasów szczególnie starszej daty wydruków z pdf ale to już chyba przeszłość.

  Anonim

  21 lut 21 o 08:21

 2. Niektórzy myślą, że pdf jest nie do podrobienia a tak nie jest a już jak chodzi o wydruki to chyba oczywiste, że można podrobić.

  Mateusz

  13 maj 21 o 14:39

 3. Chyba trzeba się na tym znać nie wiem, jakiś szablon mieć ??, żeby ocenić czy to podróbka ale przecież to tylko wydruk więc nie powinien mieć mocy urzędowej,

  Piszta

  3 sie 21 o 14:35

 4. Pieczątkę i podpis też podrobić można, jak dla mnie to wydruk na przykład potwierdzenia przelewu z mBanku jest bardziej wiarygodny od bankowego potwierdzenia ze stemplem.

  Anzelm

  7 paź 21 o 12:17

 5. Moja mama wynajmowała jednej parze mieszkanie, zalegali z czynszem i idiota (bo wiadomo, że po dwóch dniach prawda wyjdzie na jaw) przyniósł mamie bankowe potwierdzenie wpłaty ze stemplem a wpłata nigdy na koncie mamy się nie pojawiła.

  admin

  7 paź 21 o 17:29

 6. To chyba złożyliście zawiadomienie o podrobieniu dokumentu i z jakim skutkiem ciekawe?

  Gienek

  22 paź 21 o 11:27

 7. Nie złożyliśmy zawiadomienia o podrobieniu dokumentu, bo nam ten fałszerz nie dał tego sfałszowanego potwierdzenia tylko pokazał.

  admin

  22 paź 21 o 11:33

Skomentuj