Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wpłata od komornika przerywa bieg przedawnienia?

3 komentarze

Pytanie: Mam sprawę od komornika w której od początku nic się dotąd nie działo, dług jest wieloletni. W czwartek otrzymałem od komornika wpłatę a więc ściągnął tą niewielką kwotę o dłużnika. Pytanie czy taka wpłata od komornika a nie od dłużnika przerywa bieg przedawnienia? Powiedzmy, że to nie jest dobrowolna wpłata od dłużnika ale efekt zajęcia czegoś przez komornika.

Przeczytaj też: Badanie przedawnienia przez komornika

Odpowiedź: Zakładam, że chodzi o egzekucję prowadzona na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego a nie egzekucję na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przedawnienie jest cały czas przerwane (nie płynie) przez sam fakt prowadzenia przez komornika postępowania egzekucyjnego i nie ma w tej kwestii znaczenia, czy dłużnik dokona dobrowolnej wpłaty komornikowi, czy komornik wyegzekwował tę kwotę zajęciem i czy w ogóle wpłynęła jakaś kwota od komornika.

Przeczytaj też: Kiedy zajęcie komornicze ulega przedawnieniu?

Ponadto przedawnienie zostało wcześniej przerwane wniesieniem pozwu o zapłatę i zaczęło płynąc od początku po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego w tej sprawie.

Przeczytaj też: Zwrot pozwu a przerwanie biegu przedawnienia

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 grudnia, 2022

Komentarze do 'Czy wpłata od komornika przerywa bieg przedawnienia?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Niektórzy idiotyczne pytania zadają na tym blogu. Nie ma co się jednak dziwić, prawa w Polsce w szkołach nie uczą.

  Anonim

  4 gru 22 o 07:14

 2. Wspomniano też o egzekucji w administracji, w tej jest inaczej jak o to chodzi, jak?

  Doom

  4 gru 22 o 14:20

 3. Inaczej to znaczy, przedawnienie przerywa dokonanie czynności egzekucyjnej ale od następnego dnia przedawnienie znowu płynie pomimo toczącego się postępowania egzekucyjnego.

  admin

  4 gru 22 o 15:28

Skomentuj