Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wierzyciel płaci komornikowi?

3 komentarze

Pytanie: Posiadam prawomocny wyrok mimo którego dłużnik nie poczuwa się do dokonania mi zapłaty. Wobec powyższego noszę się z zamiarem skierowania go do komornika. Chciałbym jednak wcześniej wiedzieć, czy wierzyciel musi płacić komornikowi z góry? Wiele lat temu mówiło się o tym, że wierzyciel płaci komornikowi z góry jego honorarium bez gwarancji odzyskania i długu i honorarium komornika.

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

Odpowiedź: Podobno istotnie dawniej tak było, że aby komornik zajął się egzekucją, to wierzyciel musiał mu zapłacić honorarium jakie uzyskałby wskutek skutecznej egzekucji należności. Obecnie jednak szczęśliwie już nie funkcjonuje ten skandaliczny przepis.

Obecnie wierzyciel wpłaca komornikowi jedynie zaliczki na prowadzenie egzekucji: Zaliczki na wydatki komornika a zarobkiem komornika jest opłata w wysokości 10% od każdej faktycznie odzyskanej od dłużnika kwoty. Wierzyciel musi tylko uważać na to, aby egzekucja nie została umorzona z powodu jego bezczynności, gdyż wtedy będzie musiał zapłacić komornikowi 5% od długu: Umorzenie egzekucji z urzędu z powodu bezczynności wierzyciela. Koszty! i takaż opłata może go obciążyć w przypadku umorzenia egzekucji na jego wniosek: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 marca, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy wierzyciel płaci komornikowi?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kilka lat temu starzy komornicy pamiętający to błogie sowicie z góry opłacane nieróbstwo domagali się przywrócenia tych złotych czasów, co tam złotych – platynowych, złote mają obecnie wciąż.

  Pasek

  13 mar 23 o 09:27

 2. Platyna jest obecnie tańsza od złota.

  admin

  13 mar 23 o 10:32

 3. Komornicy po dzień dzisiejszy nie ponoszą żadnego ryzyka finansowego prowadząc egzekucję. Jeżeli wierzyciel nie wpłaci zaliczki na to i tamto, to komornik palcem w bucie nie kiwnie w sprawie, z własnych środków nie podejmie żadnych czynności.

  Anonim

  14 mar 23 o 17:24

Skomentuj