Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wierzyciel może umorzyć dług?

Jeden komentarz

Pytanie: Czy wierzyciel może umorzyć dłużnikowi dług? Jestem dłużnikiem z powodu pożyczki wobec koleżanki która obecnie mieszka za granicą, bardzo dobrze zarabia. Powiedział niedawno wiedząc o moich problemach finansowych abym nie spieszył się ze spłatą, że mogę oddać kiedy będę mógł. Ogólnie wywnioskowałem pomiędzy wierszami, że sugeruje, że nie muszę wcale spłacać tej pożyczki.

Przeczytaj też: “Umorzenie długu przez komornika”

Odpowiedź: Tak, oczywiście że wierzyciel może dłużnikowi umorzyć dług. Art. 508 kc (kodeksu cywilnego) stanowi, że zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Jest to równoznaczne z umorzeniem długu.

Niezręcznie byłoby mi prosić ją o takie czy inne oświadczenie na piśmie. A jeżeli nie będzie w dalszym ciągu nalegać na spłatę, to po jakim czasie dług się przedawnia?

Przeczytaj też: Przedawnienie pożyczki od osoby prywatnej

Po sześciu latach. Po tym czasie to znaczy gdy roszczenie się przedawni, nie będzie możliwe uzyskanie sądowego tytułu wykonawczego i zlecenie komornikowi egzekucji. Sąd powinien z urzędu oddalić powództwo z uwagi na przedawnienie a nawet jeżeli nie oddali, to Pan może podnieść zarzut przedawnienia który zostanie przez sąd uwzględniony.

Przeczytaj też: Windykacja przedawnionego długu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 grudnia, 2022

kategoria windykacja

1 komentarz do 'Czy wierzyciel może umorzyć dług?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Przedawniony dług nie grozi komornikiem ale ekipa z windykacji może przyjechać. Ja zmieniłem miejsce zamieszkania na w innym województwie, oczywiście nie dokonując meldunku. Moi wierzyciele są skłonni do zlecenia półświatkowi, mają tam kontakty, taka to branża moja była.

    abc

    15 gru 22 o 21:00

Skomentuj