Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wierzyciel może umorzyć dług?

Jeden komentarz

Pytanie: Czy wierzyciel może umorzyć dłużnikowi dług? Jestem dłużnikiem z powodu pożyczki wobec koleżanki która obecnie mieszka za granicą, bardzo dobrze zarabia. Powiedział niedawno wiedząc o moich problemach finansowych abym nie spieszył się ze spłatą, że mogę oddać kiedy będę mógł. Ogólnie wywnioskowałem pomiędzy wierszami, że sugeruje, że nie muszę wcale spłacać tej pożyczki.

Odpowiedź: Tak, oczywiście że wierzyciel może dłużnikowi umorzyć dług. Art. 508 kc (kodeksu cywilnego) stanowi, że zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Jest to równoznaczne z umorzeniem długu.

Niezręcznie byłoby mi prosić ją o takie czy inne oświadczenie na piśmie. A jeżeli nie będzie w dalszym ciągu nalegać na spłatę, to po jakim czasie dług się przedawnia?

Po sześciu latach. Po tym czasie to znaczy gdy roszczenie się przedawni, nie będzie możliwe uzyskanie sądowego tytułu wykonawczego i zlecenie komornikowi egzekucji. Sąd powinien z urzędu oddalić powództwo z uwagi na przedawnienie a nawet jeżeli nie oddali, to Pan może podnieść zarzut przedawnienia który zostanie przez sąd uwzględniony.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 grudnia, 2022

kategoria windykacja

1 komentarz do 'Czy wierzyciel może umorzyć dług?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Przedawniony dług nie grozi komornikiem ale ekipa z windykacji może przyjechać. Ja zmieniłem miejsce zamieszkania na w innym województwie, oczywiście nie dokonując meldunku. Moi wierzyciele są skłonni do zlecenia półświatkowi, mają tam kontakty, taka to branża moja była.

    abc

    15 gru 22 o 21:00

Skomentuj