Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy urząd skarbowy może zająć prywatne konto?

4 komentarze

Pytanie: Czy urząd skarbowy może zająć podatnikowi – dłużnikowi prywatne konto bankowe? Dłużnik prowadzi działalność gospodarczą, urząd skarbowy wszczął postępowanie egzekucyjne, zajął konto firmowe. Czy zajmie także konto prywatne – osobiste?

Przeczytaj też: Konto osobiste jako firmowe

Odpowiedź: Tak, w egzekucji administracyjnej (jak i w egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego) można zająć konto prywatne – osobiste, także wtedy gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca. Egzekucji podlega bowiem cały majątek dłużnika a w przypadku egzekucji administracyjnej (czyli między innymi prowadzonej przez urząd skarbowy) także majątek wspólny małżeński: Egzekucja administracyjna z majątku wspólnego małżonków.

Jeżeli konto prywatne założone zostało przed wszczęciem egzekucji to zapewne na dniach również zostanie zajęte po namierzeniu tegoż konta przez system Ognivo. Jeżeli natomiast konto dopiero zostanie założone, to jest szansa na to, że przez miesiące nie zostanie zajęte.

Przeczytaj też: Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Czy urząd skarbowy może zająć prywatne konto?'

Subscribe to comments with RSS

 1. To tylko komornicy sądowi rzadko po raz drugi sprawdzają, czy dłużnik nie ma nowego konta w Ognivo natomiast urząd skarbowy i ZUS wielokrotnie w danym postępowaniu egzekucyjnym Ognivo sprawdzają.

  Dominika

  1 mar 23 o 15:43

 2. Niby dlaczego komornicy sadowi mieliby sprawdzać Ognivo rzadziej od skarbowych? Uważam, że jest odwrotnie, sądowi komornicy są bardziej zmotywowani finansowo do osiągnięcia efektu.

  Anonim

  1 mar 23 o 19:38

 3. Komornik sądowy bez zaliczki od wierzyciela palcem nie kiwnie.

  admin

  1 mar 23 o 20:52

 4. No właśnie a za czynności w egzekucji administracyjnej płaci skarb państwa, nie wiem czy ZUS albo Urząd skarbowy mają jakiś ograniczony budżet na sprawdzanie Ognivo.

  Dominika

  3 mar 23 o 03:48

Skomentuj