Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy urząd skarbowy może zająć konto bez powiadomienia?

2 komentarze

Pytanie: Czy urząd skarbowy może zająć konto bez powiadomienia? Patrzę dziś, jest zajęcie a żadnych dokumentów nie otrzymałam, żadnego pisma. Kilka lat temu miałam zajęcie od komornika sądowego, to wcześniej otrzymałam pismo z kopią zajęcia skierowanego do banku.

Przeczytaj też: Czy urząd skarbowy może zająć prywatne konto?

Odpowiedź: Każdy organ egzekucyjny, także administracyjny jak właśnie urząd skarbowy (albo ZUS) ma obowiązek powiadomić dłużnika o zajęciu rachunku bankowego wraz ze skierowaniem zajęcia do banku.

Jednakże od kilku lat zajęcia rachunków bankowych dokonywane są przez wszystkie organy egzekucyjne drogą elektroniczną: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika. Dlatego zanim dłużnik otrzyma pocztą polecona odpis zajęcia to jego rachunek bankowy jest już zajęty.

Dawniej zajęcia kierowane były przez organy egzekucyjne pocztą poleconą i często zdarzało się, że dłużnik otrzymał odpis zajęcia zanim bank je otrzymał / wykonał.

Przeczytaj też: Czy urząd skarbowy może zająć konto współmałżonka?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Czy urząd skarbowy może zająć konto bez powiadomienia?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Przy elektronicznych zajęciach (a tylko takie są obecnie) już nie ma szans na to, że dłużnik otrzyma powiadomienie przed zablokowaniem mu konta.

    Trooper

    10 mar 23 o 16:47

  2. Teoretycznie istnieje taka możliwość jeżeli pani w banku za to odpowiedzialna jest na zwolnieniu chorobowym…

    Anonim

    10 mar 23 o 21:37

Skomentuj