Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy upomnienie przerywa bieg przedawnienia?

2 komentarze

Pytanie: Czy upomnienie w egzekucji administracyjnej przerywa bieg przedawnienia? Upomnienie dotyczy nieopłaconych składek ZUS w jednoosobowej działalności gospodarczej.

Przeczytaj też: Odwołanie od upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Odpowiedź: Upomnienie nie przerywa biegu przedawnienia jako że nie jest czynnością egzekucyjną jednak gdy dotyczy zaległych składek ZUS, to powoduje zawieszenie biegu przedawnienia: Zawieszenie biegu przedawnienia składek ZUS co jest, że tak potocznie ujmę, teoretycznie jeszcze mniej korzystne dla dłużnika niż przerwanie biegu przedawnienia.

Po przerwaniu biegu przedawnienia bowiem (zajęciem egzekucyjnym) od następnego dnia bieg przedawnienia rozpoczyna się ponownie a w przypadku zawieszenia biegu przedawnienia przedawnienie nie biegnie aż do zakończenia postępowania egzekucyjnego. W praktyce jednak skoro zostało dokonane zajęcie to i zawieszony jest bieg przedawnienia.

Przeczytaj też: Egzekucja ZUS – przerwanie biegu przedawnienia

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 kwietnia, 2023

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Czy upomnienie przerywa bieg przedawnienia?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Skąd taki pomysł, że upomnienie powoduje zawieszenie biegu przedawnienia. Sam napisałeś, że upomnienie nie jest czynnością egzekucyjną.

    Domek

    1 kw. 23 o 18:19

  2. Art. 24 ust. 5b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że zawieszenie biegu przedawnienia powoduje także pierwsza czynność zmierzająca do wyegzekwowania należności a za taką uznaje się też doręczenie dłużnikowi upomnienia a więc niekoniecznie samo zajęcie.

    admin

    2 kw. 23 o 04:56

Skomentuj