Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy ugoda sądowa jest tytułem wykonawczym?

3 komentarze

Pytanie: Czy ugoda sądowa sama z siebie jest czy nie jest tytułem wykonawczym? O ile dobrze doczytałem, to w przypadku gdy dłużnik nie zapłaci w terminie należności z ugody, dopiero wtedy występuję do Sądu z ugodą o nadanie jej klauzuli wykonalności i na podstawie udzielonego tytułu wykonawczego (ugoda z klauzulą) występuję do komornika z wnioskiem o egzekucję.

Przeczytaj też: Ugoda przed sądem a komornik

Taka droga ponoć obowiązuje w przypadku gdy dłużnik nie spłaca zobowiązań z ugody. Ale w przypadku gdy ja chciałbym uzyskać tą zabezpieczoną kwotę przez komornika, to mogę tylko przedstawić komornikowi samą treść ugody – zatwierdzoną przez Sąd oraz mój wniosek o egzekucję z zabezpieczonej kwoty – i na tej podstawie komornik przeleje na moje konto bankowe tą zabezpieczoną kwotę?

Przeczytaj też: Egzekucja a zabezpieczenie roszczenia

Odpowiedź: Tak, ugoda jest tytułem wykonawczym po nadaniu jej klauzuli wykonalności po spełnieniu warunków wskazanych przez Pana.

O ile pamiętam z Pana poprzednich maili, to sąd udzielił Panu zabezpieczenia roszczenia i na tej podstawie w Pana sprawie komornik zabezpiecza roszczenie. Dopóki nie wniesie Pan o egzekucję (na podstawie ugody zaopatrzonej w klauzulę wykonalności), to komornik nie przeleje Panu zabezpieczonej kwoty – pozostanie ta kwota w depozycie.

Przeczytaj też: Ugoda sądowa a koszty komornicze

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 lutego, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy ugoda sądowa jest tytułem wykonawczym?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A czy można dokonać zabezpieczenia roszczenia na podstawie nieprawomocnej ugody, znaczy kiedy termin zapłaty wyznaczony w niej jeszcze nie nadszedł?

  Iza

  2 lut 23 o 11:31

 2. Z tego co wiem, to zasadniczo – nie.

  admin

  2 lut 23 o 11:55

 3. Ugoda sądowa jest uznaniem długu przeto powinna być tytułem zabezpieczenia.

  Niker

  3 lut 23 o 14:36

Skomentuj