Czy ugoda sądowa jest tytułem wykonawczym?
Pytanie: Czy ugoda sądowa sama z siebie jest czy nie jest tytułem wykonawczym? O ile dobrze doczytałem, to w przypadku gdy dłużnik nie zapłaci w terminie należności z ugody, dopiero wtedy występuję do Sądu z ugodą o nadanie jej klauzuli wykonalności i na podstawie udzielonego tytułu wykonawczego (ugoda z klauzulą) występuję do komornika z wnioskiem o egzekucję.
Taka droga ponoć obowiązuje w przypadku gdy dłużnik nie spłaca zobowiązań z ugody. Ale w przypadku gdy ja chciałbym uzyskać tą zabezpieczoną kwotę przez komornika, to mogę tylko przedstawić komornikowi samą treść ugody – zatwierdzoną przez Sąd oraz mój wniosek o egzekucję z zabezpieczonej kwoty – i na tej podstawie komornik przeleje na moje konto bankowe tą zabezpieczoną kwotę?
Odpowiedź: Tak, ugoda jest tytułem wykonawczym po nadaniu jej klauzuli wykonalności po spełnieniu warunków wskazanych przez Pana.
O ile pamiętam z Pana poprzednich maili, to sąd udzielił Panu zabezpieczenia roszczenia i na tej podstawie w Pana sprawie komornik zabezpiecza roszczenie. Dopóki nie wniesie Pan o egzekucję (na podstawie ugody zaopatrzonej w klauzulę wykonalności), to komornik nie przeleje Panu zabezpieczonej kwoty – pozostanie ta kwota w depozycie.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A czy można dokonać zabezpieczenia roszczenia na podstawie nieprawomocnej ugody, znaczy kiedy termin zapłaty wyznaczony w niej jeszcze nie nadszedł?
Iza
2 lut 23 o 11:31
Z tego co wiem, to zasadniczo – nie.
admin
2 lut 23 o 11:55
Ugoda sądowa jest uznaniem długu przeto powinna być tytułem zabezpieczenia.
Niker
3 lut 23 o 14:36