Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości

2 komentarze

Już dwukrotnie pytano mnie o powyższe mailem zatem krótko w temacie.

Każdy obywatel naszego kraju który ukończył 18 lat ma obowiązek posiadania dowodu osobistego ale to nie oznacza że musi tenże dowód osobisty mieć zawsze przy sobie. Teoretycznie nie musi mieć przy sobie. Skoro nie musi mieć przy sobie dowodu osobistego ani innego dokumentu tożsamości (paszportu, książeczki żeglarskiej), to nasuwa się pytanie co się stanie gdy policja go zechce wylegitymować a on powie zgodnie z prawdą, że nie ma przy sobie dokumentu tożsamości.

Przeczytaj też: Po co policja spisuje czyli legitymuje spokojnych ludzi i czy ma do tego prawo

Otóż w takim przypadku policjant może ustalić jego tożsamość na podstawie oświadczenia ustnego albo oświadczenia osoby trzeciej (oczywiście znającej tego legitymowanego, przebywającej w jego towarzystwie) która została wylegitymowana. No tak, ale policjant przyjmujący oświadczenie owego obywatela bez dowodu tożsamości może (złośliwie też) uznać, wprowadza go w błąd, że plącze się w oświadczeniu, że dane które podaje są sprzeczne, niespójne. No i tu może być problem, bo powziąwszy takie podejrzenie, policjant może zatrzymać takiego obywatela na okres do 24 godzin w celu potwierdzenia jego tożsamości. Może też (ten który nie jest złośliwy ale faktycznie ma podejrzenia) zaproponować udanie się z obywatelem do jego tj. obywatela miejsca zamieszkania aby ten w mieszkaniu sięgnął po dowód tożsamości i okazał policjantowi.

Przeczytaj też: Ustalenie adresu zamieszkania dłużnika przez policję

Kiepsko byłoby wtedy gdyby okazało się, że dane podane w ustnym oświadczeniu nie są tożsame z tymi w dokumencie tożsamości, bo zgodnie z art. 65 par. Kodeksu Wykroczeń, kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania: 1) co do tożsamości własnej lub innej osoby, 2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania, podlega karze grzywny. Nie warto też “stawiać się – odmawiać okazania dokumentu tożsamości policjantowi, bo z zgodnie z par. 2 art. 65 Kodeksu Wykroczeń, tej samej karze (czyli grzywny) podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w par. 1.

Przeczytaj też: Podejrzane wezwanie z policji za szybą samochodu

I tak też np. jeżeli policjant nie poda powodu legitymowania (a powinien) i obiektywnie takiego powodu nie ma według Ciebie, bo idziesz sobie grzecznie chodnikiem i jesteś trzeźwy, to nie warto odmówić okazania dokumentu tożsamości. On później oświadczy, że powód Ci podał (ot na przykład w jego ocenie jesteś podobny do poszukiwanej osoby) a Ty się obraziłeś. 😉

Generalnie: jak chcesz się “stawiać” to po pierwsze, wiedz, że masz prawo, OK – masz prawo. Po drugie jednak, zadaj sobie też pytanie, czy będziesz w stanie udowodnić, że było jak było.

Przeczytaj też: Czy komornik może żądać podania imion rodziców?

Kiedyś poszedłem piechotą do centrum miasta. Siedziałem sobie na ławce, podszedł bardzo blisko mnie tajniak i wylegitymował bez podania powodu. Widziałem, że był napięty, przygotowany na agresję z mojej strony lub na próbę ucieczki… Po około kwadransie, gdy szedłem miastem podeszło do mnie dwóch tajniaków też z napięciem i wylegitymowali mnie też bez podania powodu. W żadnym przypadku nie protestowałem, po cholerę. Po tym drugim legitymowaniu już nie miałem wątpliwości, że jakiegoś bandziora szukają.

Przeczytaj też: Jak przygotować się na podrzucenie przez policję narkotyków?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 marca, 2016

kategoria policja

Komentarze do 'Czy trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bo jesteś parówa, nic nie trzeba okazywać , bez podania faktycznego powogu , czyli jakiego wykroczenia.

    rutek

    18 gru 20 o 18:45

  2. Przecież parówo napisałem jak jest. A jak się upierasz, to nie podaj jak chcesz być zatrzymanym. Stawiać to się można jak jest świadek po twojej stronie albo nagranie. W tej formacji jest mnóstwo prymitywów złośliwych, nic ci się nie stanie jak mu się wylegitymujesz a powód może wymyślić, np. że jesteś podobny do poszukiwanego i mnie też mogliby to powiedziec i w tamtym wypadku byłaby to zapewne prawda.

    admin

    18 gru 20 o 19:40

Skomentuj