Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy syndyk może zająć alimenty?

2 komentarze

Pytanie: Zamierzam ogłosić upadłość konsumencką. Otrzymuję alimenty na dziecko i komornik tych alimentów o dziwno nie zajął, pytanie czy syndyk w postępowaniu upadłościowym może zająć alimenty?

Odpowiedź: Dlaczego dziwi Panią, że komornik nie zajął alimentów? Alimenty nie są dla Pani lecz dla dziecka i to nie dziecko jest dłużnikiem lecz pani więc komornik ani syndyk nie mają prawa zająć alimentów. jak chodzi o egzekucję komorniczą, to zgodnie z art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego, nie podlegają egzekucji między innymi właśnie świadczenia alimentacyjne i świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Jak chodzi o postępowanie upadłościowe, to z kolei mamy art. 63 ust. 1 punkt 1 Prawa upadłościowego który to przepis stanowi, że nie wchodzi do masy upadłości mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego czyli i w tym przypadku ma zastosowanie przywołany wcześniej art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy syndyk może zająć alimenty?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tak samo jest z 500 plus i zasiłkiem pielęgnacyjnym – ani komornik ani syndyk nie może tego zabrać. uważajcie tylko na egzekucję z konta bankowego, komornik nie wie że na konto wpłynęły alimenty i inne niepodlegające zajęciu i wtedy to zabierze a z odzyskaniem tego choć bezprawnie zabranego, różnie bywa.

    Soso

    22 Sty 21 o 15:39

  2. Komornik powinien w zajęciu pouczyć bank o tym, że nie podlegają zajęciu alimenty plus inne świadczenia zwolnione z egzekucji ustawowo.

    Miro

    17 Lip 21 o 16:41

Skomentuj