Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy świadek może kłamać w sądzie?

3 komentarze

Pytanie: W poradzie: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-pozwany-moze-klamac-przed-sadem/ napisano, że pozwany i powód mogą praktycznie bezkarnie kłamać w sądzie za pierwszym razem. Czy świadek też może kłamać – nie jest pouczany o konsekwencjach karnych?

Odpowiedź: Świadek, zgodnie z art. 266 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, przed przesłuchaniem jest uprzedzany przed przesłuchaniem o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Jednakże prawdopodobnie wielu świadków nic sobie z tego nie robi i kłamie wiedząc, że praktycznie nie ma możliwości żeby kłamstwo – fałszywe zeznanie wyszło na jaw. Fałszywe zeznania świadków którym sąd da wiarę, bo jak skądinąd powiedział mi kiedyś jeden prokurator “jeżeli świadek zezna mi po pouczeniu go o odpowiedzialności karnej, to nie mam formalnie powodu, żeby tego nie uwzględnić” stanowią poważny problem w wymiarze sprawiedliwości. Proszę też przeczytać: Swobodna ocena dowodów przez sędziego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy świadek może kłamać w sądzie?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Na mojej sprawie o zapłatę fałszywy świadek łgał czerwieniąc się jak burak co sędzia na pewno widziała a i tak mu uwierzyła.

  Fabo

  29 Gru 20 o 20:52

 2. Może otrzymała od prawnika strony która powołała tego świadka zachętę finansową żeby uwierzyć. Częste w polskich sądach zwłaszcza w cywilnych.

  Celina

  15 Maj 21 o 19:56

 3. Przerażające jaką zeznania świadka mają siłę w polskich sądach. Zeznania których prawdziwości nie da się zweryfikować.

  Marceli

  19 Cze 21 o 13:51

Skomentuj