Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy świadek może kłamać w sądzie?

6 komentarzy

Pytanie: W poradzie: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-pozwany-moze-klamac-przed-sadem/ napisano, że pozwany i powód mogą praktycznie bezkarnie kłamać w sądzie za pierwszym razem. Czy świadek też może kłamać – nie jest pouczany o konsekwencjach karnych?

Odpowiedź: Świadek, zgodnie z art. 266 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, przed przesłuchaniem jest uprzedzany przed przesłuchaniem o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Jednakże prawdopodobnie wielu świadków nic sobie z tego nie robi i kłamie wiedząc, że praktycznie nie ma możliwości żeby kłamstwo – fałszywe zeznanie wyszło na jaw. Fałszywe zeznania świadków którym sąd da wiarę, bo jak skądinąd powiedział mi kiedyś jeden prokurator “jeżeli świadek zezna mi po pouczeniu go o odpowiedzialności karnej, to nie mam formalnie powodu, żeby tego nie uwzględnić” stanowią poważny problem w wymiarze sprawiedliwości. Proszę też przeczytać: Swobodna ocena dowodów przez sędziego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Czy świadek może kłamać w sądzie?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Na mojej sprawie o zapłatę fałszywy świadek łgał czerwieniąc się jak burak co sędzia na pewno widziała a i tak mu uwierzyła.

    Fabo

    29 gru 20 o 20:52

  2. Może otrzymała od prawnika strony która powołała tego świadka zachętę finansową żeby uwierzyć. Częste w polskich sądach zwłaszcza w cywilnych.

    Celina

    15 maj 21 o 19:56

  3. Przerażające jaką zeznania świadka mają siłę w polskich sądach. Zeznania których prawdziwości nie da się zweryfikować.

    Marceli

    19 cze 21 o 13:51

  4. Po mojemu to powinno być tak, że na przykład nie dopuszcza się zeznań świadka na okoliczność zwrotu koleżeńskiej pożyczki na co brak potwierdzenia na piśmie albo z banku.

    Roni

    13 wrz 21 o 07:43

  5. Oczywiście Roni, całkowicie zgadzam się z Twoim stanowiskiem. Można przelać na konto, można zapłacic za pokwitowaniem gotówką.

    Anonim

    13 wrz 21 o 09:13

  6. Zeznanie świadka powinno się brać pod uwagę tylko wtedy, kiedy strona nie miała możliwości tak zabezpieczyć swój interes aby zeznanie świadka nie było potrzebne. Przykładem właśnie zwrot pożyczki. Można spłacić przelewem, można za pokwitowaniem, można też przekaz pocztowy wysłać.

    Rysiu

    25 gru 24 o 14:04

Skomentuj