Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy świadek może kłamać w sądzie?

5 komentarzy

Pytanie: W poradzie: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-pozwany-moze-klamac-przed-sadem/ napisano, że pozwany i powód mogą praktycznie bezkarnie kłamać w sądzie za pierwszym razem. Czy świadek też może kłamać – nie jest pouczany o konsekwencjach karnych?

Odpowiedź: Świadek, zgodnie z art. 266 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, przed przesłuchaniem jest uprzedzany przed przesłuchaniem o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Jednakże prawdopodobnie wielu świadków nic sobie z tego nie robi i kłamie wiedząc, że praktycznie nie ma możliwości żeby kłamstwo – fałszywe zeznanie wyszło na jaw. Fałszywe zeznania świadków którym sąd da wiarę, bo jak skądinąd powiedział mi kiedyś jeden prokurator “jeżeli świadek zezna mi po pouczeniu go o odpowiedzialności karnej, to nie mam formalnie powodu, żeby tego nie uwzględnić” stanowią poważny problem w wymiarze sprawiedliwości. Proszę też przeczytać: Swobodna ocena dowodów przez sędziego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Czy świadek może kłamać w sądzie?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Na mojej sprawie o zapłatę fałszywy świadek łgał czerwieniąc się jak burak co sędzia na pewno widziała a i tak mu uwierzyła.

  Fabo

  29 gru 20 o 20:52

 2. Może otrzymała od prawnika strony która powołała tego świadka zachętę finansową żeby uwierzyć. Częste w polskich sądach zwłaszcza w cywilnych.

  Celina

  15 maj 21 o 19:56

 3. Przerażające jaką zeznania świadka mają siłę w polskich sądach. Zeznania których prawdziwości nie da się zweryfikować.

  Marceli

  19 cze 21 o 13:51

 4. Po mojemu to powinno być tak, że na przykład nie dopuszcza się zeznań świadka na okoliczność zwrotu koleżeńskiej pożyczki na co brak potwierdzenia na piśmie albo z banku.

  Roni

  13 wrz 21 o 07:43

 5. Oczywiście Roni, całkowicie zgadzam się z Twoim stanowiskiem. Można przelać na konto, można zapłacic za pokwitowaniem gotówką.

  Anonim

  13 wrz 21 o 09:13

Skomentuj