Czy świadek może kłamać w sądzie?
Pytanie: W poradzie: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-pozwany-moze-klamac-przed-sadem/ napisano, że pozwany i powód mogą praktycznie bezkarnie kłamać w sądzie za pierwszym razem. Czy świadek też może kłamać – nie jest pouczany o konsekwencjach karnych?
Odpowiedź: Świadek, zgodnie z art. 266 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, przed przesłuchaniem jest uprzedzany przed przesłuchaniem o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Jednakże prawdopodobnie wielu świadków nic sobie z tego nie robi i kłamie wiedząc, że praktycznie nie ma możliwości żeby kłamstwo – fałszywe zeznanie wyszło na jaw. Fałszywe zeznania świadków którym sąd da wiarę, bo jak skądinąd powiedział mi kiedyś jeden prokurator “jeżeli świadek zezna mi po pouczeniu go o odpowiedzialności karnej, to nie mam formalnie powodu, żeby tego nie uwzględnić” stanowią poważny problem w wymiarze sprawiedliwości. Proszę też przeczytać: Swobodna ocena dowodów przez sędziego.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Na mojej sprawie o zapłatę fałszywy świadek łgał czerwieniąc się jak burak co sędzia na pewno widziała a i tak mu uwierzyła.
Fabo
29 gru 20 o 20:52
Może otrzymała od prawnika strony która powołała tego świadka zachętę finansową żeby uwierzyć. Częste w polskich sądach zwłaszcza w cywilnych.
Celina
15 maj 21 o 19:56
Przerażające jaką zeznania świadka mają siłę w polskich sądach. Zeznania których prawdziwości nie da się zweryfikować.
Marceli
19 cze 21 o 13:51
Po mojemu to powinno być tak, że na przykład nie dopuszcza się zeznań świadka na okoliczność zwrotu koleżeńskiej pożyczki na co brak potwierdzenia na piśmie albo z banku.
Roni
13 wrz 21 o 07:43
Oczywiście Roni, całkowicie zgadzam się z Twoim stanowiskiem. Można przelać na konto, można zapłacic za pokwitowaniem gotówką.
Anonim
13 wrz 21 o 09:13