Czy roszczenie o zniesienie współwłasności ulega przedawnieniu?
Pytanie: Mam taką sytuacje ze współwłaścicielem – bratem. Odziedziczyliśmy po rodzicach mieszkanie 21 lat temu (najpierw zmarł ojciec, później mama). Teraz ze względów finansowych chciałbym znieść współwłasność tego mieszkania a brat nie chce i twierdzi, że roszczenie o zniesienie współwłasności ulega przedawnieniu po 10 latach. Czy może Pan to potwierdzić?
Przeczytaj też: Zniesienie współwłasności nieruchomości. Podział, przyznanie całej współwłaścicielowi, sprzedaż.
Odpowiedź: Nie, roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu – art. 220 kc (Kodeksu cywilnego).
Dziękuję ale brat z pewnością nie zechce dogadać się w kwestii zniesienia współwłasności (złośliwie), co mogę wówczas zrobić. Ja potrzebuję gotówki i chciałbym sprzedać mój udział w tym mieszkaniu. Sytuacja finansowa brata jest kilkakrotnie lepsza od mojej, jest po prostu bogaty a ja nie.
Przeczytaj też: Sprzedaż mieszkania bez zgody współwłaściciela
Proszę wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności mieszkania. Funkcjonalny podział mieszkania raczej nie wchodzi w grę więc skoro sytuacja finansowa brata jest o wiele lepsza niż Pana, to sąd prawdopodobnie uzna, że mieszkanie w całości ma przypaść Pana bratu i nakaże mu spłacić Pana z udziału który Pan posiada.
Przeczytaj też: Zajęcie komornicze a zniesienie współwłasności
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A co w sytuacji gdy ten bogatszy brat powie w sądzie że on nie chce mieszkania znaczy się nie chce spłacić brata gdyż ma pieniądze na inne cele?
Gabriel
17 wrz 22 o 18:01
Wtedy sprzedaż licytacyjna przez komornika.
admin
17 wrz 22 o 20:58
Na takich samych zasadach jak w egzekucji z nieruchomości przeciwko dłużnikowi?
Gabriel
18 wrz 22 o 04:06
Dokładnie tak, na takich samych zasadach.
admin
18 wrz 22 o 12:22