Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy roszczenie o zniesienie współwłasności ulega przedawnieniu?

4 komentarze

Pytanie: Mam taką sytuacje ze współwłaścicielem – bratem. Odziedziczyliśmy po rodzicach mieszkanie 21 lat temu (najpierw zmarł ojciec, później mama). Teraz ze względów finansowych chciałbym znieść współwłasność tego mieszkania a brat nie chce i twierdzi, że roszczenie o zniesienie współwłasności ulega przedawnieniu po 10 latach. Czy może Pan to potwierdzić?

Przeczytaj też: Zniesienie współwłasności nieruchomości. Podział, przyznanie całej współwłaścicielowi, sprzedaż.

Odpowiedź: Nie, roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu – art. 220 kc (Kodeksu cywilnego).

Dziękuję ale brat z pewnością nie zechce dogadać się w kwestii zniesienia współwłasności (złośliwie), co mogę wówczas zrobić. Ja potrzebuję gotówki i chciałbym sprzedać mój udział w tym mieszkaniu. Sytuacja finansowa brata jest kilkakrotnie lepsza od mojej, jest po prostu bogaty a ja nie.

Przeczytaj też: Sprzedaż mieszkania bez zgody współwłaściciela

Proszę wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności mieszkania. Funkcjonalny podział mieszkania raczej nie wchodzi w grę więc skoro sytuacja finansowa brata jest o wiele lepsza niż Pana, to sąd prawdopodobnie uzna, że mieszkanie w całości ma przypaść Pana bratu i nakaże mu spłacić Pana z udziału który Pan posiada.

Przeczytaj też: Zajęcie komornicze a zniesienie współwłasności

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 września, 2022

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Czy roszczenie o zniesienie współwłasności ulega przedawnieniu?'

Subscribe to comments with RSS

  1. A co w sytuacji gdy ten bogatszy brat powie w sądzie że on nie chce mieszkania znaczy się nie chce spłacić brata gdyż ma pieniądze na inne cele?

    Gabriel

    17 Wrz 22 o 18:01

  2. Wtedy sprzedaż licytacyjna przez komornika.

    admin

    17 Wrz 22 o 20:58

  3. Na takich samych zasadach jak w egzekucji z nieruchomości przeciwko dłużnikowi?

    Gabriel

    18 Wrz 22 o 04:06

  4. Dokładnie tak, na takich samych zasadach.

    admin

    18 Wrz 22 o 12:22

Skomentuj