Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy rodzina może brać udział w licytacji komorniczej?

6 komentarzy

Pytanie: Ma się odbyć licytacja mojego mieszkania. Wniosłem skargę na opis i oszacowanie, bo biegły znacznie zaniżył wartość mieszkania ale nic to nie dało, sąd oddalił skargę. W takiej sytuacji chciałbym żeby mieszkanie kupił ktoś z mojej rodziny, jak nie brat, to wchodzi w grę wujek albo jego córka czyli moja siostra cioteczna. Czy prawo zezwala na udział w licytacji komorniczej kogoś z rodziny, kto to może być?

Odpowiedź: W art. 8672 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego wymienione są osoby z rodziny dłużnika które nie mogą brać udziału w przetargu czyli licytacji. Są to: małżonek dłużnika, jego dzieci i rodzice oraz rodzeństwo. Jak widać, wśród wymienionych nie ma wujka ani siostry ciotecznej dłużnika a zatem osoby te mogą brać udział w licytacji.

Jeżeli faktycznie wartość mieszkania jest zaniżona, to będzie to atrakcyjny przedmiot licytacji zważywszy, że cena wywołania na pierwszej licytacji wynosi 3/4 wartości oszacowania a na drugiej licytacji tylko 2/3. To zaś może oznaczać, że pojawią się licytanci i będą znacznie licytować.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy rodzina może brać udział w licytacji komorniczej?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli licytacja będzie tylko standardowo czyli marnie przez komornika ogłoszona, to prawdopodobnie nikt nie przyjdzie no bo się nie dowie. Mowa o osobach z odpowiednią gotówka plus zainteresowanych nabyciem mieszkania, może i w celu odsprzedaży. Możliwe również, że istnieje zamknięty układ sędziego biegłego i komornika i że kupi ktoś z nimi związany.

    Szczuka

    30 Lis 20 o 13:30

  2. To jest możliwe ale / i na miejscu dłużnika rozgłosiłbym licytacje na własną rękę jak najszerzej aby zwalili się licytanci i licytowali jak najwyżej.

    admin

    30 Lis 20 o 15:32

  3. A czy pasierb dłużnika może brać udział w licytacji jego tzn. dłużnika nieruchomości?

    Pyra

    13 Maj 21 o 15:15

  4. Pasierb nie jest dzieckiem dłużnika zatem może brać udział w licytacji.

    admin

    13 Maj 21 o 17:19

  5. Kolega z pracy na licytacji dłużnikiem będąc podstawił kogoś kogo uważał za zaufanego i tamten go oszukał jakoś. Wylicytował samochód i się odciął od niego.

    Anonim

    29 Maj 21 o 20:58

  6. Fikcyjny rozwód i już żona może brać udział w licytacji jeżeli nikogo zaufanego nie ma żeby podstawić.

    Srulik

    3 Paź 21 o 21:04

Skomentuj