Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

“czy prokurator może wydać wyrok” – dwie odpowiedzi – dwie prawdy

7 komentarzy

Tytułowe zapytanie kilkakrotnie zauważyłem w statystykach odwiedzin tej strony ale jak dotąd chyba wprost nikomu nie odpowiedziałem.

Odpowiedź oficjalna którą zapewne prawie wszyscy znają, brzmi “nie” – prokurator nie może wydać wyroku tylko sąd a dokładniej sędzia, sędziowie, bo budynek sądu oczywiście nie może wydać wyroku. Przy okazji podaję na wszelki wypadek oficjalną odpowiedź na pytanie, czy prokurator może wydać postanowienie o aresztowaniu. Nie, nie może, też tylko sędzia może takie postanowienie wydać na wniosek prokuratora.

W rzeczywistości zaś jest podobno tak, że prokurator może i jedno i drugie, nieformalnie. Pisze “podobno” gdyż dbam o swą wiarygodność na tym blogu i osobiście takich przypadków nie zarejestrowałem natomiast posiadam informacje z wiarygodnych źródeł: od policjantów byłych i aktualnych oraz od prawników. Wiesz, jak zapoznasz się z nimi i pozyskasz zaufanie, to niejeden Ci powie to i owo.

Prokuratorzy często są w zażyłości z sędziami i mogą nieformalnie wyprosić “to i owo”, czasem za łapówkę przekazaną przez osobą trzecią zainteresowaną ale i bez tego też, motywując np. nieformalnym partykularnym interesem ogółu (czyt.: prawniczej sitwy).

Sam tylko raz na sali sądowej miałem możność przebywać wraz z prokuratorem i sędziną ale to było gdy w drodze pomocy sądowej składałem zeznania w charakterze świadka. Widać było solidarne niezadowolenie obojga, porozumiewawcze spojrzenia i mowę ciała. Niezadowolenie z powodu mej osoby, bo “przeze mnie” musieli się zebrać (prowadziłem windykacyjną sprawę przeciwko oszustowi którego mój klient oskarżył w końcu o oszustwo). Wiecie, wyglądało to tak, jakby sędzia była nieformalnie podwładną prokuratora, taka to relacja wydała mi się.

A policja i prokuratorzy? Jeżeli przestępcy w policyjnych mundurach wyrządzą Ci krzywdę to raczej nie licz na bezstronność prokuratury do której zgłosisz przestępstwo. Oni też są często na “ty”, relacje podobne jak wyżej zasygnalizowane. Dlatego potrzebujemy społeczeństwa obywatelskiego, mediów i stowarzyszeń którym będziesz mógł naświetlić problem aby czuwały nad Twoją sprawą w organach ścigania i w sądzie i Twym bezpieczeństwem. To jednak temat na osobny wpis.

30 kwietnia, 2015

kategoria prawnicy

Komentarze do '“czy prokurator może wydać wyrok” – dwie odpowiedzi – dwie prawdy'

Subscribe to comments with RSS

 1. W małych mieścinach zdarza się, że adwokat, prokurator i sędzia to dobrzy kumple i sąsiedzi. Znam z opowieści sprawę, co do której wyrok sobie uzgodnili na nieformalnym spotkaniu, a cały proces był szopką. Aha, do tego w małych mieścinach nie ma stowarzyszeń dbających o praworządność, a jeśli nawet jakaś gazetka wychodzi, to dziennikarze nie relacjonują procesów. Dlatego dobrze, że Gowin te małe sądy chciał likwidować, chociaż po prawdzie w tej jego reformie chodziło głównie o rozszerzenie właściwości miejscowej komorników, o czym komentatorzy polityczni zdają się nie wiedzieć.

  dino

  1 Maj 15 o 16:37

 2. Korupcja sądowa i prokuratorska jest też w dużych miastach. Ba, jest też korupcja międzymiastowa, międzyregionalna (poprzez pośredników). Organizacji dbających o praworządność to oni się raczej (póki co) jeszcze niezbyt boją.

  admin

  1 Maj 15 o 17:42

 3. Gro tych organizacji – zrzeszeń zajmujących się patologiami sędziowskimi, nie panuje nad emocjami. Rzuca mięsem, a co najmniej zbyt ostrych określeń używa co powoduje, że łatwo z nich medialnie “wariatów” robić.

  bubelek

  1 Maj 15 o 18:43

 4. To raz. Inna rzecz – zdarzają się krytyki ostre “skandaliczny wyrok”, “przestępcy w togach” – bez rzeczowej argumentacji (skondensowanej).

  admin

  1 Maj 15 o 19:02

 5. Lubię ten blog:)
  Nie chce wypowiadać się na temat łapówek i innych takich, bo nic mi na ten temat nie wiadomo.
  Oczywiście prokurator ma możliwość “wydania wyroku”, popartą przepisami prawny zawartymi w kpk. Mowa tu o art. 233 kpk, czyli dobrodziejstwie jakie może okazać nam prokurator w postępowaniu karnym. Dobrowolne poddanie się karze, bo o nim mowa następuje na wniosek podejrzanego, za zgodą prokuratora, który w tym przypadku ustala wysokość kary. Sąd musi jednak zaakceptować ten “wyrok”, lecz raczej nie ingeruję w jego wielkość, z uwagi na fakt, że jedna i druga strona na to przystaje. Co do sądzenia przez sędziów czy Sądy…oczywiście wyrok zapada decyzją Sądu.

  KingWLKP

  2 Maj 15 o 22:19

 6. Art. 233 kpk traktuje o oddaniu kasy itp. na przechowanie. Tobie chodzi zapewne o art. 335 § 1 kpk ale nie można jednak stwierdzić, że to prokurator wyrok wydaje. Daje tylko zgodę na propozycję podejrzanego a decydujący głos do sędziego / sędziów należy.

  admin

  3 Maj 15 o 05:46

 7. W Polsce prawie każdy akt oskarżenia kończy się prawomocnym skazaniem.

  Anonim

  12 Maj 21 o 06:47

Skomentuj