Czy pełnomocnik procesowy może zawrzeć ugodę pozasądową?
Pytanie: Wyjaśnił Pan, że pełnomocnik ma prawo zawrzeć ugodę sądową w imieniu pozwanego lub powoda. A jak to wygląda w przypadku ugody pozasądowej, czy pełnomocnik procesowy może zawrzeć ugodę pozasądową? Chodzi więc o przypadek w którym toczy się postępowanie sądowe ale pełnomocnik dogaduje się z przeciwnikiem procesowym poza sądem i podpisują ugodę.
Przeczytaj też: Czy pełnomocnik procesowy może zawrzeć ugodę sądową?
Odpowiedź: Jak chodzi o zawarcie ugody pozasądowej, to dla skutecznego jej zawarcia przez pełnomocnika procesowego wskazane byłoby pełnomocnictwo szczególne – do zawarcia ugody pozasądowej właśnie. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku o sygn. akt I ACa 828/2000.
Przeczytaj też: Zrzeczenie się roszczenia przez pełnomocnika
Rozumiem i mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie, czy ugoda pozasądowa jest skuteczna w toczącym się akurat postępowaniu sądowym w tej sprawie?
Sąd co prawda nie jest związany ugodą pozasądową ale taka ugoda niewątpliwie powinna wpłynąć na rozstrzygnięcie postępowania o ile oczywiście któraś ze stron przedłoży w postępowaniu tę ugodę.
Przeczytaj też: Ugoda sądowa a umorzenie postępowania
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Po co komu pełnomocnik procesowy czyli adwokat za ciężkie pieniądze do podpisania ugody pozasądowej.
Anonim
22 lut 23 o 12:08
Powiem więcej, po co komu adwokat do zawarcia ugody przed sądem.
Kazek
22 lut 23 o 15:29
Bez przesady.. Przeciętny Kowalski w tym przedsiębiorca nie posiada wiedzy prawniczej i zwłaszcza gdy przeciwnik procesowy jest reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, to często ten pierwszy stoi na straconej pozycji.
Krzysztof
23 lut 23 o 15:42