Czy pełnomocnik odpowiada za długi mocodawcy?
Pytanie: Dluznik ma mi zaplacic kilkadziesiat tysiecy zlotych, ktore pobral, ale prac nie wykonal.
Sad przyznal mi zwrot pieniedzy przez dluznika (obecnie bedzie ponad 50 tys zlotych); dluznik, chociaz pracuje (‘na lewo’) od wielu lat widnieje, ze nie pracuje.
On mieszka u mojej, teraz bylej przyjaciolki, ktora w sprawe pieniedzy byla tez wlaczona, bo to ona liczyla gotowke, obiecala, ze bedzie trzymala reke na pulsie, ze bedzie mi wysylala zdjecia z przeprowadzanych prac budowlanych, ze sporzadzi teczke z rachunkami dla mnie itd – czego nigdy nie uczynila. Pani Adwokat uwazala jednak, zeby tylko jego wziac do sadu…
*) Czy nie powinien byc ukarany pojsciem do wiezienia, moze to by go zdopingowalo do zwrotu pieniedzy, ktore sobie przywlaszczyl.
*) On ma jeszcze dwa lub trzy lata do emerytury i ponoc dopiero wtedy komornik bedzie mogl odbierac pieniadze na zaplacenie dlugu, co bedzie trwalo kilka lat, nawet gdyby odbierano mu cala emeryture, a ja juz czekam od 2019 roku na zwrot pieniedzy.
*) Jaka jest mozliwosc, aby to kolezanka, pod ktorej opieka jest dluznik, aby to ona zaplacila dlug? Nie maja slubu, ale zyja ze soba jak malzenstwo i, jak powyzej wspomnialam, ona brala udzial w sprawie prac, ktore dluznik mial wykonac i to on do swojej torebki wkladala pieniazki, ktore im zostawialam na wykonanie prac budowlanych.
Przeczytaj też: Komornik a konkubinat
Odpowiedź: Pani adwokat raczej miała rację uważając, że tylko on jest dłużnikiem. I nawet gdyby udało się wykazać, że ta była koleżanka Pani była w tej sprawie jego pełnomocnikiem, to należy wskazać, że pełnomocnik nie odpowiada za długi mocodawcy o ile działa w granicach umocowania (wyjątkiem są zobowiązania z tytułu podatku VAT znaczy wobec skarbu państwa). Chyba, że udałoby się wykazać, że ona te pieniądze przywłaszczała dla siebie. Wątpię jednak aby ten dłużnik – jej przyjaciel w zeznaniach pogrążył ją twierdząc, że pieniędzy od niej nie otrzymał, tym bardziej, że nie kwestionował tego w postępowaniu cywilnym w którym sąd zasądził od niego zwrot pieniędzy.
Przeczytaj też: Uznanie długu przez pełnomocnika
Nawet gdyby byli małżeństwem i mieli wspólność majątkową, to ona w takiej sytuacji za dług nie odpowiada skoro umowę o wykonanie prac zawarła Pani tylko z nim.
Oczywiście można złożyć zawiadomienie o wyłudzeniu przeciwko niemu ale nawet jeżeli zostanie uznany za winnego, to bez obowiązku naprawienia szkody gdyż obowiązek zwrotu pieniędzy zasądzono w postępowaniu cywilnym. Gdyby nie wyrok cywilny, to sąd skazując go na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu mógłby zasądzić obowiązek naprawienia szkody (pod rygorem wykonania zawieszonej kary) i mógłby to być skuteczny straszak motywujący go do spłaty. A w aktualnym stanie rzeczy tego Pani nie uzyska. Nie wykluczam, że w przypadku przedstawienia mu zarzutu wyłudzenia coś Pani zwróci aby wyrok był mniej dotkliwy (aby sąd nie zasądził kary bezwzględnego pozbawienia wolności) ale czy tak postąpi i czy w ogóle prokurator przedstawi mu zarzut… Bardziej mógłby się wystraszyć tego postępowania karnego jeśli już za podobne przestępstwo został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, wtedy bowiem skazanie go w Pani sprawie mogłoby spowodować zarządzenie wykonanie tamtej zawieszonej kary.
Nie jestem w stanie nic Pani doradzić poza umieszczeniem go w internecie jako dłużnika; niektórych to mobilizuje do spłaty ale rzadko.
Przeczytaj też: Jak działa giełda długów?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Tak to się wychodzi na biznesach i powierzaniu pieniędzy tak zwanym przyjaciołom. nawet po prostu dalszych znajomych unikać, nawet auta nie zlecać do naprawy.
Zbyszek
24 sie 24 o 19:37
Tak samo jest z rodziną, nawet w rodzeństwie nie wspominając o kuzynach, siostrach ciotecznych itd.
Anonim
25 sie 24 o 12:12
Zależy jaka rodzina, istnieją rodzinne firmy zatrudniające też dalszych krewnych i mają się dobrze. Nie generalizowałabym zatem. I są “przyjaciółki” i przyjaciółki.
Yaga
27 sie 24 o 12:22