Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy opłata stosunkowa komornika ma pierwszeństwo w zaspokajaniu?

2 komentarze

Pytanie: Czy pod pojęciem kosztów egzekucyjnych które korzystają z pierwszeństwa zaspokajania w egzekucji kryje się tez opłata stosunkowa komornika? Najpierw komornik ściąga całość wynagrodzenia swojego i wydatki egzekucyjne poniesione przez wierzyciela i dopiero po nich innego rodzaju należności?

Przeczytaj też: Pierwszeństwo, kolejność zaspokajania wierzycieli w egzekucji komorniczej

Odpowiedź: Nie, to znaczy opłata stosunkowa w wysokości 10% dla komornika pobierana jest od każdej wyegzekwowanej kwoty. Nie jest tak, że komornik ściąga najpierw 10% dla siebie wyliczone od całej należności skierowanej mu do egzekucji. Jeżeli przykładowo dług wynosi 10.000 złotych i najpierw udało się komornikowi ściągnąć przykładowo 4.000 złotych, to pobierze od tej kwoty dla siebie 10% czyli 400 złotych a nie od razu 1.000 złotych (10% od całego długu – 10.000 złotych).

Koszty egzekucyjne to wydatki poniesione przez wierzyciela w formie zaliczek dla komornika na prowadzenie egzekucji; w tych kosztach nie zawiera się opłata stosunkowa dla komornika.

Przeczytaj też: Koszty poprzedniej egzekucji – kategoria zaspokojenia

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 listopada, 2024

Komentarze do 'Czy opłata stosunkowa komornika ma pierwszeństwo w zaspokajaniu?'

Subscribe to comments with RSS

  1. To ważna informacja ponieważ chyba większość wierzycieli przekonanych jest, że komornik najpierw zaspokaja 😉 siebie w całości i dopiero później wierzycieli … jak jest jeszcze z czego.

    szakal

    24 lis 24 o 19:14

  2. Około 30 lat temu jeszcze było tak, że komornik, jeżeli egzekucja była bezskuteczna, całą opłatą obciążał wierzyciela. Opłatą którą obciążyłby dłużnika po skutecznej egzekucji. Nie do wiary ale tak było.

    mentor

    24 lis 24 o 22:03

Skomentuj