Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy można potrącić wierzytelność niewymagalną?

2 komentarze

Pytanie: Czy można dokonać potrącenia czyli kompensaty wierzytelności niewymagalnej? Potrącenia z wierzytelnością też niewymagalna albo już wymagalną?

Przeczytaj też: Potrącenie czyli kompensata należności. Znaczenie cesji

Odpowiedź: Nie można. art. 498 § 1 KC (Kodeksu cywilnego) jednoznacznie stanowi, że obie wierzytelności muszą być wymagalne. Do tego mamy na przykład orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 17 grudnia 2019 r., Sygn. akt VI ACa 1583/17 w którego uzasadnieniu napisano m.in., że oświadczenie o potrąceniu niewymagalnej wierzytelności nie wywołuje żadnego skutku. Żadnego – gdy obie wierzytelności staną się wymagalne, to do dokonania potrącenia będzie konieczne złożenie ponownego oświadczenia.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności a możliwość kompensaty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 czerwca, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Czy można potrącić wierzytelność niewymagalną?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nasunęło mi się pytanie w związku z powyższym – czy można sprzedać wierzytelność niewymagalną?

    golubek

    28 Cze 22 o 16:59

  2. Tak, można. Właśnie na tej zasadzie polega między innymi usługa faktoringu.

    admin

    28 Cze 22 o 17:43

Skomentuj