Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy można kupić swój dług?

5 komentarzy

Formalnie własnego długu dłużnik kupić nie może, prawo na to nie zezwala. Jednakże dłużnicy pragnący kupić swój dług radzą sobie kupując go przez podstawioną osobę. Następnie taka podstawiona osoba może dług umorzyć bądź (rzekomo) otrzymać spłatę długu od dłużnika. Poniżej pytanie i odpowiedź w konkretnej sprawie.

Pytanie: Jestem osoba zadłużoną, w obecnej chwili mBank sprzedał moje zadłużenie jakiejś inne firmie. Czy istnieje możliwość wykupienia takiego długu a następnie umorzenia go? Prowadzę kilka sp. z o.o. za pomocą jednej z nich mógłbym odkupić swój dług. Oczywiście w spółce jestem ukrytym wspólnikiem.

Odpowiedź: Jest to możliwe o ile oczywiście aktualny wierzyciel zechce Pana dług sprzedać. Umorzenie zobowiązania też jest możliwe – zgodne z prawem.

Nabywca Pana długu zapewne zechce przeprowadzić egzekucję komorniczą, jeżeli jest pan w stanie uczynić ja przez długi czas bezskuteczną, to byłoby wskazane gdyż wtedy wierzyciel może przystać na niższą cenę sprzedaży niźli teraz.

Tzn Mbank przeprowadzał egzekucje komornicza która była bezskuteczna , teraz sprzedali już dług do jakiejś firmy windykacyjnej.

No to ewentualnie zaczekać aż ich działania będą bezskuteczne i wtedy zaproponować kupno albo nie czekać. Bank raczej nie sprzedaje długu jakimś gangsterom tylko firmie działającej w granicach prawa więc ich działania zapewne też będą bezskuteczne.

Gdzie mogę znaleźć informacje o tym kto te długi kupił?

Informację o cesji dłużnik otrzymuje od zbywcy albo od nabywcy wierzytelności (gdy ten wszczyna windykację).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 kwietnia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy można kupić swój dług?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dziwne, że nie wie kto dług jego kupił. Bank jako zbywca powinien o tym poinformować na kogo scedował wierzytelność, ma taki obowiązek.

    Michał

    19 Kwi 21 o 15:27

  2. A jak kupić swój dług z tytułu alimentów? Można?

    Anonim

    19 Kwi 21 o 16:46

  3. Michał, zbywca nie ma obowiązku ustawowego poinformowania dłużnika o zbyciu jego długu tak samo i nabywca. Jedyny przepis który porusza kwestię zawiadomienia dłużnika o cesji jego długu, to art. 512. KC: Dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie. Przepis ten stosuje się odpowiednio do innych czynności prawnych dokonanych między dłużnikiem a poprzednim wierzycielem.

    Anonim, długu z tytułu alimentów w ogóle nie można sprzedać – kupić.

    admin

    19 Kwi 21 o 17:54

  4. Bez sensu kupować własny dług, prawo polskie jest takie dziurawe, że egzekucji komorniczej można pewnie uniknąć żyjąc w dostatku i nie kryjąc się z tym.

    dusigrosz

    11 Cze 21 o 07:55

  5. Niesie to ze sobą jakieś tam ryzyko i może nie być opłacalne. Jeżeli ktoś jest zadłużony po przysłowiowe uszy to zgoda ale dla jednego długu niezbyt wysokiego nie warto przechodzić do szarej strefy. Bez sensu.

    Władysław

    16 Cze 21 o 13:45

Skomentuj