Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć zachowek?

2 komentarze

Pytanie: Czy komornik ma prawo zająć zachowek który należy mi się od siostry na którą rodzice w testamencie zapisali mieszkanie? Oczywiście komornik prowadzi egzekucje ode mnie.

Odpowiedź: Tak, jako że zachowek jest prawem majątkowym należnym dłużnikowi, przeto komornik ma prawo zachowek zająć. Rzecz ma się tu tak jak przy zajęciu wierzytelności u trzeciodłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/co-oznacza-zajecie-wierzytelnosci/ Wierzyciel egzekwujący może w tym wypadku wejść w prawa dłużnika do zachowku i w razie potrzeby uzyskać przeciwko spadkobiercy tytuł wykonawczy nakazujący wypłatę zachowku.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy komornik może zająć zachowek?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czyli komornik nie ma prawa egzekwować zachowku od spadkobiercy?

    Anonim

    23 Lut 21 o 11:01

  2. Na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko osobie której jest zachowek należny, nie może prowadzić egzekucji przeciwko spadkobiercy który jest zobowiązany do zapłaty zachowku osobie przeciwko której komornik prowadzi egzekucję. Wierzyciel musi wstąpić w prawa dłużnika – tego uprawnionego do zachowki i dopiero z tytułem wykonawczym przeciwko spadkobiercy może zlecić komornikowi egzekucję zachowku.

    admin

    23 Lut 21 o 11:13

Skomentuj