Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć zachowek?

8 komentarzy

Pytanie: Czy komornik ma prawo zająć zachowek który należy mi się od siostry na którą rodzice w testamencie zapisali mieszkanie? Oczywiście komornik prowadzi egzekucje ode mnie.

Odpowiedź: Tak, jako że zachowek jest prawem majątkowym należnym dłużnikowi, przeto komornik ma prawo zachowek zająć. Rzecz ma się tu tak jak przy zajęciu wierzytelności u trzeciodłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/co-oznacza-zajecie-wierzytelnosci/ Wierzyciel egzekwujący może w tym wypadku wejść w prawa dłużnika do zachowku i w razie potrzeby uzyskać przeciwko spadkobiercy tytuł wykonawczy nakazujący wypłatę zachowku.

Przeczytaj też: Egzekucja zachowku od małoletniego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Czy komornik może zająć zachowek?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czyli komornik nie ma prawa egzekwować zachowku od spadkobiercy?

  Anonim

  23 lut 21 o 11:01

 2. Na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko osobie której jest zachowek należny, nie może prowadzić egzekucji przeciwko spadkobiercy który jest zobowiązany do zapłaty zachowku osobie przeciwko której komornik prowadzi egzekucję. Wierzyciel musi wstąpić w prawa dłużnika – tego uprawnionego do zachowki i dopiero z tytułem wykonawczym przeciwko spadkobiercy może zlecić komornikowi egzekucję zachowku.

  admin

  23 lut 21 o 11:13

 3. A czy dłużnik uprawniony do otrzymania zachowku w sytuacji gdy zachowek zostanie zajęty ale dalej niewypłacony komornikowi też może pozwać spadkobiercę o zapłatę?

  Erazm

  31 lip 21 o 21:12

 4. Tak, też może pozwać, pomimo istnienia komorniczego zajęcia swojej wierzytelności.

  admin

  1 sie 21 o 10:41

 5. Można liczyć na pomoc w napisaniu pozwu w takiej właśnie sprawie? Jestem dłużnikiem przeciwko mnie toczy się egzekucja, mam u brata zachowek, unika wypłacenia, komornik wysłał mu zajęcie tego zachowku to komornikowi odpisał, że zachowek jest mi nienależny i nie zapłaci a jest należny, nie ma żadnego roszczenia wobec mnie. Wierzyciela prosiłem o pozwanie brata ale chyba sam musze to zrobić. Chcę spłacić mój dług najlepiej tym zachowkiem.

  Romek

  16 sie 21 o 17:29

 6. Proszę o kontakt mailowy na adres poczta@pamietnikwindykatora.pl

  admin

  17 sie 21 o 07:10

 7. Aha czyli dłużnik też może pozwać jego dłużnika w toku egzekucji komorniczej? Kto ponosi w takiej sytuacji koszty sądowe? Mogę je przerzucić na wierzyciela?

  Marian

  10 wrz 21 o 10:20

 8. Wpis sądowy musi uiścić powód czyli wnoszący pozew. Zasądzone koszty sądowe można odzyskiwać od dłużnika – pozwanego, na pewno nie od Pana wierzyciela…

  admin

  10 wrz 21 o 11:58

Skomentuj