Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć samochód osobie niepełnosprawnej?

3 komentarze

Pytanie: Czy komornik może zająć samochód osobie niepełnosprawnej? Posiadam orzeczenie stwierdzające niepełnosprawność tylko problem polega na tym, że samochód nie jest mi potrzebny do wykonywania pracy zawodowej lecz po prostu do funkcjonowania w życiu codziennym. Mieszkam sam, nie mam nikogo do pomocy, żadnej opiekunki.

Przeczytaj też: Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji?

Odpowiedź: art. 829 ust. 9 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) stanowi, że nie podlegają egzekucji przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć pieniądze z MOPS?

Jak widać, w powyższym przepisie nie ma mowy o pracy zawodowej ale generalnie o niezbędności a więc i w życiu codziennym. Komornik zatem nie ma prawa zająć Panu samochodu.

Przeczytaj też: Komornik zajął 500 plus, zasiłek pielęgnacyjny …

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 maja, 2023

Komentarze do 'Czy komornik może zająć samochód osobie niepełnosprawnej?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik aby nie zażyczy sobie udowodnienia, że samochód jest takiej osobie niezbędny?

  hela

  10 cze 23 o 06:49

 2. Może chcieć wyjaśnień od dłużnika w tej kwestii i może je uznać lub nie. Jeżeli samochód zajmie, to dłużnik może wnieść skargę na komornika i wtedy sąd zadecyduje, czy samochód jest niezbędny czy nie jest. Zapewne nie każdej osobie niepełnosprawnej samochód jest niezbędny. Być może nawet większości nie jest niezbędny.

  admin

  10 cze 23 o 10:18

 3. Zależy co to za niepełnosprawność ruchowa a obecnie to środki komunikacji publicznej są w większości dostosowane do niepełnosprawnych. Gdyby w mojej – wierzyciela sprawie komornik odmówiłby zajęcia auta niepełnosprawnego dłużnika, to w niósłbym skargę.

  solar

  21 cze 23 o 08:38

Skomentuj