Czy komornik może zająć samochód osobie niepełnosprawnej?
Pytanie: Czy komornik może zająć samochód osobie niepełnosprawnej? Posiadam orzeczenie stwierdzające niepełnosprawność tylko problem polega na tym, że samochód nie jest mi potrzebny do wykonywania pracy zawodowej lecz po prostu do funkcjonowania w życiu codziennym. Mieszkam sam, nie mam nikogo do pomocy, żadnej opiekunki.
Odpowiedź: Komornik w Polsce ma prawo zająć majątek dłużnika, w tym samochód. Jednak osoby niepełnosprawne są objęte szczególną ochroną prawną, która ogranicza możliwość zajęcia niektórych przedmiotów, jeśli są one niezbędne do codziennego funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością lub jej rodziny Stanowi tak art. 829 ust. 9 kpc (kodeksu postępowania cywilnego).
Jak widać, w powyższym przepisie nie ma mowy o pracy zawodowej, ale generalnie o niezbędności a więc i w życiu codziennym. Komornik zatem nie ma prawa zająć Panu samochodu pod warunkiem, że jest on rzeczywiście niezbędny i/lub przystosowany do Pana jako niepełnosprawnej osoby. Powinien Pan posiadać dokumentację potwierdzającą niepełnosprawność oraz konieczność korzystania z pojazdu, np. orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lekarskie, dokumenty z PFRON czy potwierdzenie przystosowania pojazdu. W przypadku wszczęcia egzekucji należy poinformować komornika o szczególnym statusie pojazdu i przedstawić dowody na jego niezbędność w codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Jeżeli mimo tego, komornik zajmie samochód / nie zwolni samochodu, to należy wnieść skargę na czynności komornika. Jeśli natomiast samochód nie jest przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub nie jest niezbędny do jej codziennego funkcjonowania, komornik może go zająć na zasadach ogólnych.
Wpis zaktualizowano dnia 20 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Komornik aby nie zażyczy sobie udowodnienia, że samochód jest takiej osobie niezbędny?
hela
10 cze 23 o 06:49
Może chcieć wyjaśnień od dłużnika w tej kwestii i może je uznać lub nie. Jeżeli samochód zajmie, to dłużnik może wnieść skargę na komornika i wtedy sąd zadecyduje, czy samochód jest niezbędny czy nie jest. Zapewne nie każdej osobie niepełnosprawnej samochód jest niezbędny. Być może nawet większości nie jest niezbędny.
admin
10 cze 23 o 10:18
Zależy co to za niepełnosprawność ruchowa a obecnie to środki komunikacji publicznej są w większości dostosowane do niepełnosprawnych. Gdyby w mojej – wierzyciela sprawie komornik odmówiłby zajęcia auta niepełnosprawnego dłużnika, to w niósłbym skargę.
solar
21 cze 23 o 08:38