Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć samochód firmowy?

1 komentarz

Pytanie: Czy komornik może zająć mój firmowy samochód? Jeszcze nie wszczął egzekucji ale zawczasu chciałbym wiedzieć czy cos mogę zrobić. Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową. Auto jest mi niezbędne do wykonywania pracy, zlecenia mam rozrzucone po całym województwie, praktycznie nic nie wykonuję u siebie, wszystko o klientów. Gdzieś coś mi się obiło o uszy, że sprzęt, narzędzia niezbędne osobie do pracy nie podlegają egzekucji, czy to prawda?

Odpowiedź: Niestety, komornik ma prawo zająć i zlicytować samochód firmowy. To o czym Pan słyszał, to art. 829 ust. 4) Kodeksu postępowania cywilnego stanowiący, że nie podlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych. Poza tym, ten przepis dotyczy dłużników nieprowadzących działalności gospodarczej.

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada za długi całym swoim majątkiem, w tym także tym którego używa do prowadzenia tej działalności.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 stycznia, 2021

1 komentarz do 'Czy komornik może zająć samochód firmowy?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam pytanie trochę niezwiązane, czy na firmowym rachunku bankowym jest kwota wolna od egzekucji?

    Staszek

    9 Sty 21 o 13:47

Skomentuj