Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć samochód firmowy?

11 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może zająć mój firmowy samochód? Jeszcze nie wszczął egzekucji ale zawczasu chciałbym wiedzieć czy cos mogę zrobić. Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową. Auto jest mi niezbędne do wykonywania pracy, zlecenia mam rozrzucone po całym województwie, praktycznie nic nie wykonuję u siebie, wszystko o klientów. Gdzieś coś mi się obiło o uszy, że sprzęt, narzędzia niezbędne osobie do pracy nie podlegają egzekucji, czy to prawda?

Odpowiedź: Niestety, komornik ma prawo zająć i zlicytować samochód firmowy. To o czym Pan słyszał, to art. 829 ust. 4) Kodeksu postępowania cywilnego stanowiący, że nie podlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych. Poza tym, ten przepis dotyczy dłużników nieprowadzących działalności gospodarczej.

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada za długi całym swoim majątkiem, w tym także tym którego używa do prowadzenia tej działalności.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 stycznia, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć samochód firmowy?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam pytanie trochę niezwiązane, czy na firmowym rachunku bankowym jest kwota wolna od egzekucji?

  Staszek

  9 Sty 21 o 13:47

 2. Nie, na koncie firmowym kwota wolna nie przysługuje ale można używać konta osobistego jako firmowego i wtedy kwota wolna przysługuje. Korzystne konta osobiste które bez wychodzenia z domu można otworzyć, są tutaj.

  admin

  9 Sty 21 o 14:34

 3. Komornik zajął samochód znajdujący się w firmie dłużnika ale okazało się że jest to nie jego samochód tylko leasing należący do banku. Teraz bank wezwał mnie do zwolnienia pojazdu spod egzekucji i grozi że skieruje przeciwko mnie sprawę do sądu jeżeli ja nie wystąpię do komornika aby ten zwolnił pojazd. Windykacja jest całkowicie bezskuteczna, firma windykacyjna rozkłada ręce i ten samochód w leasingu to jedyna wartościowa rzecz którą zajął komornik. Czy nie ma możliwości prawnej aby zlicytować ten leasing? Przecież dłużnik płaci co miesiąc raty czyli jakby spłaca ten samochód wiec nie jest on już w części jego? To czy komornik w ogóle miał prawo prowadzić windykację poprzez zajęcie takiego samochodu i dlaczego sam nie zwolni tego pojazdu tylko pozostawia mi podjęcie decyzji w tym zakresie?

  Juro

  30 Sty 21 o 15:22

 4. Zapewne we wniosku egzekucyjnym napisał Pan że wnosi o egzekucję do ruchomości dłużnika i komornik zajął ten samochód jako ruchomość znajdująca się we władaniu dłużnika. Albowiem komornik zajmuje właśnie między innymi rzeczy znajdujące się we władaniu dłużnika i nie ma obowiązku przed dokonaniem zajęcia sprawdzić, czy pojazd jest własnością dłużnika. Prowadząc windykację, w wielu sprawach mieliśmy takie sytuacje, że komornik zajął samochód lub maszynę która okazała się być w leasingu. Jeżeli leasingodawca wezwał nas pisemnie do zwolnienia przedmiotu leasingu i załączył stosowne dowody – dokumenty to wnioskowaliśmy do komornika o zwolnienie takiej rzeczy spod egzekucji a jeżeli nie wezwał nas albo gdy nie załączył dowodów (i pomimo prośby z naszej strony o stosowne uzupełnienie, nie uczynił tego) wówczas nie wnioskowaliśmy o zwolnienie (nie mając pewności, czy przedmiot ten naprawdę jest jego własnością) i często przedmiot leasingu zostawał zlicytowany. W tym wypadku leasingodawcy (i w ogóle właścicielowi zajętej rzeczy, który nie jest dłużnikiem) przysługuje prawo do złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego w terminie jednego miesiąca od daty powzięcia informacji o zajęciu jego przedmiotu (samochody, maszyny, …). Jeżeli w tym terminie nie złoży powództwa, to przedmiot leasingu może zostać zlicytowany i dochodzi do skutecznej windykacji a (już były) właściciel takiej zlicytowanej rzeczy nie ma już możliwości ani odzyskać przedmiot ani skutecznie walczyć o odszkodowanie. Z kwoty uzyskanej z licytacji zaspokojony zostaje wierzyciel na rzecz którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne.

  admin

  30 Sty 21 o 15:55

 5. Czy to prawda że jeżeli dłużnikiem jest firma to komornik może pozostawić dłużnikowi zajęty samochód aż do dnia licytacji?

  latos

  9 Lip 21 o 17:09

 6. Niezależnie od tego czy dłużnikiem jest firma / osoba prowadząca działalność czy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, to co do zasady komornik pozostawia zajęte ruchomości (a więc i pojazd) we władaniu dłużnika.

  admin

  9 Lip 21 o 17:33

 7. “Co do zasady” to są jakieś wyjątki, kiedy? Komornik chce zająć moją firmówkę.

  Anonim

  6 Sie 21 o 07:32

 8. Z ważnych przyczyn komornik może zabrać dłużnikowi zajęty przedmiot, o takich ważnych przyczynach tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/

  admin

  6 Sie 21 o 14:16

 9. To bezpieczniej mieć auto w kredycie czy w leasingu, chodzi o komornika?

  koyot

  26 Sie 21 o 15:59

 10. W leasingu bezpieczniej. Samochód w kredycie należy do dłużnika i komornik może taki zająć a co najmniej udział w samochodzie gdy bank jest współwłaścicielem.

  Jota

  26 Wrz 21 o 17:36

 11. Czy to taki problem dogadac się z kimś na fikcyjną sprzedaż albo po prostu wynajmować, dzierżawić samochód od kogoś znajomego? Opłacać paliwo, naprawy, oc. I komornik nic nie może wtedy.

  Polin

  6 Paź 21 o 10:34

Skomentuj