Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć pralkę i lodówkę?

Brak komentarzy

Pytanie: Mam komornika od miesiąca, jeszcze u mnie nie był, ja byłem w kancelarii. Jak się dowiedziałem, w końcu chyba złoży mi wizytę. P_an pisze na blogu, że komornicy najczęściej odstępują od zajęcia ruchomości ponieważ jeżeli nie są nowe, to kupców na licytacji brak. Problem u mnie jest taki, że mam prawie nową lodówkę i pralkę, obie te rzeczy z tzw. górnej półki, czy komornik połakomi się na takie sprzęty, zajmie je?

Odpowiedź: Komornik może i połakomiłby się i zajął je ale zasadniczo nie pozwala mu na to art. 829 ust. 1) Kodeksu postępowania cywilnego stanowiący, że nie podlegają egzekucji przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika i jego domowników, w szczególności lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik lub kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza służąca podgrzewaniu i przygotowywaniu posiłków, łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników oraz po jednym źródle oświetlenia na izbę, chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju.

Pisze Pan, że pralkę i lodówkę ma Pan z tzw. górnej półki czyli jak rozumiem, droższe niż przeciętna cena takich przedmiotów więc ewentualnie istnieje ryzyko, że komornik oceni je jako znacznie przekraczające przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju i wtedy może je zająć. Jednak i tak bardzo wątpię, czy ktoś zechciałby kupić już choćby i krótko używaną pralkę czy lodówkę.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 listopada, 2020

Skomentuj