Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć pieniądze przeznaczone na alimenty?

2 komentarze

Pytanie: Mam zasądzone alimenty na rzecz byłej żony. Nie chcę przekazywać jej pieniędzy gotówką bo wolę mieć potwierdzenie że zapłaciłem. Do tej pory płaciłem alimenty przelewem z banku i dalej chcę tak robić. Jednocześnie jestem dłużnikiem w innej sprawie. Komornik zajął mi rachunek w banku. Co mam zrobić aby komornik nie zajmował mi pieniądze na alimenty (2 tyś. zł co miesiąc) na rachunku bankowym?

Przeczytaj też: Kwota wolna na rachunku bankowym w egzekucji alimentów

Pracuję jako własna działalność gospodarcza (1 osobowa), zarabiam dość dobrze ale nie ma możliwości aby firma dla której pracuję przekazywała mi wynagrodzenie w innej formie niż przelew na rachunek bankowy. Rachunek bankowy mam prywatny a nie firmowy. Np. z mojej ostatniej faktury pracodawca przelał mi ok. 8300zł, ale momentalnie (bez mojej wiedzy) zostało przelane dla komornika ok. 7150zł a mnie pozostało 1200zł. Co zrobić? Czy komornik w ogóle może zająć pieniądze przeznaczone na alimenty?

Przeczytaj też: Komornik nie przekazuje alimentów

Odpowiedź: Nie ma takiej prawnej możliwości żeby komornik na wniosek dłużnika ograniczył egzekucję z rachunku bankowego pozostawiając środki przeznaczone rzekomo lub faktycznie) na płacenie alimentów. Co najwyżej (złośliwie) doradzi Panu żeby Pan przestał płacić alimenty aby była żona wniosła o ich egzekucję do komornika i wtedy egzekucja alimentów będzie mieć pierwszeństwo.

A rozwiązaniem nieformalnym które w praktyce zwykle działa przez wiele miesięcy a nawet i rok, jest założenie nowego konta bankowego oczywiście w winnym banku. Chodzi o to, że komornik który już posprawdzał czy dłużnik ma konta i zajął jakieś, zazwyczaj już nie ponawia zapytań o konta dłużnika w przeciągu pół roku, roku czasu. I to nowe konto pozostanie przez ten czas niezajęte. Korzystne konta firmowe do otwarcia bez wychodzenia z domu są tutaj a konta osobiste tutaj. I nie należy likwidować tego już zajętego konta, żeby nie sprowokować tym komornika do poszukiwania nowego konta.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zajęcia konta przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 stycznia, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć pieniądze przeznaczone na alimenty?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Można jeszcze dodać, że aby komornik szukal ponownie kont dłużnika, to wierzyciel musi najpierw ponownie wpłacić komornikowi zaliczkę na ten cel.

    Stasiek

    13 kw. 21 o 09:08

  2. W egzekucji alimentów wierzyciel nic komornikowi nie płaci, komornik bierze zaliczki od skarbu państwa, nie wiem natomiast jak często może otrzymywać na poszukiwania kont dłużnika.

    Fidel

    19 maj 21 o 14:24

Skomentuj