Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć meble?

14 komentarzy

Pytanie: Jak to jest z meblami w mieszkaniu dłużnika, czy komornik może je zająć i zabrać? Na przykład meble kuchenne albo meble w pokoju dzieci?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników, chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć komputer?

Jeżeli zatem na przykład krzeseł w pokoju oraz w kuchni jest w sumie więcej niż domowników, to jak wynika z powyższego przepisu, komornik może zająć ich “nadmiar” i to dotyczy także krzeseł czy stolika w pokoju dzieci. A jeżeli są to na przykład same cenne antyki, to jak wynika z powyższego przepisu, komornik może zabrać wszystkie krzesła i stoły. Jak widać też, na przykład szafy i szafki w ogóle nie są chronione przed egzekucją komorniczą.

Jak chodzi o zabieranie zajętych rzeczy, to co do zasady komornicy nie zabierają, chyba że w szczególnych przypadkach: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/.

Tyle teoria a w praktyce chyba rzadko się zdarza, żeby ktoś kupił na licytacji używane meble.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 marca, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć meble?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Słyszałem o komorniku który podjechał do dłużnika razem z ciężarówką – przeprowadzki i zabrał wszystkie meble i dłużnik szybko spłacił dług.

  Anonim

  10 Mar 21 o 16:33

 2. Też słyszałem o takim komorniku a dokładniej to sam komornik, o ile pamiętam to spod Warszawy, namawiał mnie na wpłacenie zaliczki na ten cel gdyż jak twierdził, tegoż dłużnika w egzekucji z wniosku innego wierzyciela tak potraktował i spłacił. Ostatecznie jednak obeszło się bez tego.

  Odradzam coś takiego ponieważ większość dłużników NIE zapłaci, mebli nikt NIE kupi i wierzyciel będzie dodatkowo stratny o koszty transportu tych mebli i przechowania ich. I poza tym, samo zabranie mebli dłużnikowi od razu po zajęciu, gdy nie jest to niczym uzasadnione, jest bezprawne.

  admin

  10 Mar 21 o 16:41

 3. Dokładnie, bo komornik musi pozostawić zajęte rzeczy we władaniu dłużnika czyli meble w mieszkaniu chyba że zachodzą jakieś szczególne przesłanki do zabrania ich z mieszkania dłużnika.

  Jarema

  14 Maj 21 o 15:46

 4. Te przesłanki czyli ważne przyczyny zmiany dozoru wskazałem tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/ Jeżeli nie miały miejsca, to zmiana dozoru czyli zabranie ruchomości dłużnikowi wraz z zajęciem jest niedopuszczalne.

  admin

  14 Maj 21 o 16:04

 5. I żaden komornik nie zabierze mebli nie mając opłaconego przez wierzyciela transportu. I prawie żaden wierzyciel takowego transportu nie opłaci. Wniosek – meble nie są zabierane nawet gdyby mogły być z ważnych przyczyn.

  lecyk

  11 Lip 21 o 20:42

 6. lecyk, na podstawie znanych mi spraw potwierdzam Twoją tezę, wyjątek to antyki.

  dudek

  13 Sie 21 o 16:58

 7. W dobie komunistycznej Polski wiem że licytacje mebli przyciągały tłumy ale obecnie rzadko zjawia się nawet tylko jeden licytant.

  Szostakowski

  18 Sie 21 o 17:08

 8. Gabaryty tego rodzaju przedmiotów zniechęcają do przeprowadzenia ich licytacji, dlatego komornicy unikają ich.

  pirat

  22 Sie 21 o 16:40

 9. Licytacje mebli i innych ruchomości zajętych w mieszkaniu odbywają się w tymże mieszkaniu.

  admin

  22 Sie 21 o 17:18

 10. Mam jeden mebel będący starym antykiem czy komornik może go zabrać? Nie wiem dokładnie jaka jest wartośc tego mebla ale nie mniej jak 5000 na pewno.

  Robert

  30 Wrz 21 o 10:47

 11. No jak wynika z przytoczonego w poradzie wyżej przepisu, antyk może zostać zajęty przez komornika.

  admin

  30 Wrz 21 o 12:20

 12. Jeszcze nie słyszałem, żeby komornik zajął komuś meble w domu albo w firmie. A z zajęciem to jest tak, że obliguje komornika do dalszych czynności a więc do licytacji przysparzając problemu. Nie zajmują więc, nikt na 99 procent nie przyjdzie na licytację jakichś uży3wanych mebli.

  ghost

  16 Lis 21 o 07:52

 13. Poza tym to są koszty, przecież trzeba do tego tragarzy i transport, trzeba to też gdzieś przechować. Koszty z tym związane musiałby z góry pokryć wierzyciel. A mebli nikt nie kupi i tylko dodatkowa strata dla wierzyciela.

  inek

  6 Lut 22 o 10:47

 14. Tylko w wyjątkowych przypadkach komornik zajętą rzecz zabiera od dłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/ Co do mebli zatem, zapewne ich nie zabierze a licytacja odbędzie się w mieszkaniu dłużnika gdzie te meble się znajdują.

  admin

  6 Lut 22 o 12:25

Skomentuj