Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć meble?

5 komentarzy

Pytanie: Jak to jest z meblami w mieszkaniu dłużnika, czy komornik może je zająć i zabrać? Na przykład meble kuchenne albo meble w pokoju dzieci?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników, chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju.

Jeżeli zatem na przykład krzeseł w pokoju oraz w kuchni jest w sumie więcej niż domowników, to jak wynika z powyższego przepisu, komornik może zająć ich “nadmiar” i to dotyczy także krzeseł czy stolika w pokoju dzieci. A jeżeli są to na przykład same cenne antyki, to jak wynika z powyższego przepisu, komornik może zabrać wszystkie krzesła i stoły. Jak widać też, na przykład szafy i szafki w ogóle mnie są chronione przed egzekucją komorniczą.

Jak chodzi o zabieranie zajętych rzeczy, to co do zasady komornicy nie zabierają, chyba że w szczególnych przypadkach: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/.

Tyle teoria a w praktyce chyba rzadko się zdarza, żeby ktoś kupił na licytacji używane meble.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 marca, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć meble?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Słyszałem o komorniku który podjechał do dłużnika razem z ciężarówką – przeprowadzki i zabrał wszystkie meble i dłużnik szybko spłacił dług.

    Anonim

    10 Mar 21 o 16:33

  2. Też słyszałem o takim komorniku a dokładniej to sam komornik, o ile pamiętam to spod Warszawy, namawiał mnie na wpłacenie zaliczki na ten cel gdyż jak twierdził, tegoż dłużnika w egzekucji z wniosku innego wierzyciela tak potraktował i spłacił. Ostatecznie jednak obeszło się bez tego.

    Odradzam coś takiego ponieważ większość dłużników NIE zapłaci, mebli nikt NIE kupi i wierzyciel będzie dodatkowo stratny o koszty transportu tych mebli i przechowania ich. I poza tym, samo zabranie mebli dłużnikowi od razu po zajęciu, gdy nie jest to niczym uzasadnione, jest bezprawne.

    admin

    10 Mar 21 o 16:41

  3. Dokładnie, bo komornik musi pozostawić zajęte rzeczy we władaniu dłużnika czyli meble w mieszkaniu chyba że zachodzą jakieś szczególne przesłanki do zabrania ich z mieszkania dłużnika.

    Jarema

    14 Maj 21 o 15:46

  4. Te przesłanki czyli ważne przyczyny zmiany dozoru wskazałem tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/ Jeżeli nie miały miejsca, to zmiana dozoru czyli zabranie ruchomości dłużnikowi wraz z zajęciem jest niedopuszczalne.

    admin

    14 Maj 21 o 16:04

  5. I żaden komornik nie zabierze mebli nie mając opłaconego przez wierzyciela transportu. I prawie żaden wierzyciel takowego transportu nie opłaci. Wniosek – meble nie są zabierane nawet gdyby mogły być z ważnych przyczyn.

    lecyk

    11 Lip 21 o 20:42

Skomentuj