Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć meble?

16 komentarzy

Pytanie: Jak to jest z meblami w mieszkaniu dłużnika, czy komornik może je zająć i zabrać? Na przykład meble kuchenne albo meble w pokoju dzieci?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników, chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć komputer?

Jeżeli zatem na przykład krzeseł w pokoju oraz w kuchni jest w sumie więcej niż domowników, to jak wynika z powyższego przepisu, komornik może zająć ich “nadmiar” i to dotyczy także krzeseł czy stolika w pokoju dzieci. A jeżeli są to na przykład same cenne antyki, to jak wynika z powyższego przepisu, komornik może zabrać wszystkie krzesła i stoły. Jak widać też, na przykład szafy i szafki w ogóle nie są chronione przed egzekucją komorniczą.

Jak chodzi o zabieranie zajętych rzeczy, to co do zasady komornicy nie zabierają, chyba że w szczególnych przypadkach: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/.

Tyle teoria a w praktyce chyba rzadko się zdarza, żeby ktoś kupił na licytacji używane meble.

Przeczytaj też: Czy komornik może zabrać ubrania?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 marca, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć meble?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Słyszałem o komorniku który podjechał do dłużnika razem z ciężarówką – przeprowadzki i zabrał wszystkie meble i dłużnik szybko spłacił dług.

    Anonim

    10 mar 21 o 16:33

  2. Bzdura komornik nie ma jak przewozić ani magazynować mebli chyba że wierzyciel to opłaci i wskaże że właśnie meble mają być zajęte. Komornik zabierze komputer laptopa telewizor czy smartfon o ile jest sprawny i nie starszy jak 5lat inaczej sam nic nie zyska a koszt licytacji przewyższy zysk

    antywindyk

    8 paź 22 o 00:26

  3. No czyli nie bzdura, komornik meble może zająć. Pytanie było o to czy może a nie o to w jakim odsetku przypadków zajmuje. Zajęte ruchomości zasadniczo pozostawia się we władaniu dłużnika więc nie trzeba przewożenia i magazynowania.

    admin

    8 paź 22 o 06:30

  4. Też słyszałem o takim komorniku a dokładniej to sam komornik, o ile pamiętam to spod Warszawy, namawiał mnie na wpłacenie zaliczki na ten cel gdyż jak twierdził, tegoż dłużnika w egzekucji z wniosku innego wierzyciela tak potraktował i spłacił. Ostatecznie jednak obeszło się bez tego.

    Odradzam coś takiego ponieważ większość dłużników NIE zapłaci, mebli nikt NIE kupi i wierzyciel będzie dodatkowo stratny o koszty transportu tych mebli i przechowania ich. I poza tym, samo zabranie mebli dłużnikowi od razu po zajęciu, gdy nie jest to niczym uzasadnione, jest bezprawne.

    admin

    10 mar 21 o 16:41

  5. Dokładnie, bo komornik musi pozostawić zajęte rzeczy we władaniu dłużnika czyli meble w mieszkaniu chyba że zachodzą jakieś szczególne przesłanki do zabrania ich z mieszkania dłużnika.

    Jarema

    14 maj 21 o 15:46

  6. Te przesłanki czyli ważne przyczyny zmiany dozoru wskazałem tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/ Jeżeli nie miały miejsca, to zmiana dozoru czyli zabranie ruchomości dłużnikowi wraz z zajęciem jest niedopuszczalne.

    admin

    14 maj 21 o 16:04

  7. I żaden komornik nie zabierze mebli nie mając opłaconego przez wierzyciela transportu. I prawie żaden wierzyciel takowego transportu nie opłaci. Wniosek – meble nie są zabierane nawet gdyby mogły być z ważnych przyczyn.

    lecyk

    11 lip 21 o 20:42

  8. lecyk, na podstawie znanych mi spraw potwierdzam Twoją tezę, wyjątek to antyki.

    dudek

    13 sie 21 o 16:58

  9. W dobie komunistycznej Polski wiem że licytacje mebli przyciągały tłumy ale obecnie rzadko zjawia się nawet tylko jeden licytant.

    Szostakowski

    18 sie 21 o 17:08

  10. Gabaryty tego rodzaju przedmiotów zniechęcają do przeprowadzenia ich licytacji, dlatego komornicy unikają ich.

    pirat

    22 sie 21 o 16:40

  11. Licytacje mebli i innych ruchomości zajętych w mieszkaniu odbywają się w tymże mieszkaniu.

    admin

    22 sie 21 o 17:18

  12. Mam jeden mebel będący starym antykiem czy komornik może go zabrać? Nie wiem dokładnie jaka jest wartośc tego mebla ale nie mniej jak 5000 na pewno.

    Robert

    30 wrz 21 o 10:47

  13. No jak wynika z przytoczonego w poradzie wyżej przepisu, antyk może zostać zajęty przez komornika.

    admin

    30 wrz 21 o 12:20

  14. Jeszcze nie słyszałem, żeby komornik zajął komuś meble w domu albo w firmie. A z zajęciem to jest tak, że obliguje komornika do dalszych czynności a więc do licytacji przysparzając problemu. Nie zajmują więc, nikt na 99 procent nie przyjdzie na licytację jakichś uży3wanych mebli.

    ghost

    16 lis 21 o 07:52

  15. Poza tym to są koszty, przecież trzeba do tego tragarzy i transport, trzeba to też gdzieś przechować. Koszty z tym związane musiałby z góry pokryć wierzyciel. A mebli nikt nie kupi i tylko dodatkowa strata dla wierzyciela.

    inek

    6 lut 22 o 10:47

  16. Tylko w wyjątkowych przypadkach komornik zajętą rzecz zabiera od dłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/oddanie-ruchomosci-pod-dozor-przez-komornika-zmiana-dozoru/ Co do mebli zatem, zapewne ich nie zabierze a licytacja odbędzie się w mieszkaniu dłużnika gdzie te meble się znajdują.

    admin

    6 lut 22 o 12:25

Skomentuj