Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć komputer?

6 komentarzy

Pytanie: Mam komornika na wynagrodzeniu. Niedługo chyba złoży nam wizytę w mieszkaniu, mieszkam razem z moją partnerką. Posiadamy między innymi laptop który służy do nauki mojej partnerce, ma tam służące do tego celu oprogramowanie. Nie posiadamy dowodu zakupu nie mogę więc udowodnić, że laptop nie jest mój a nie chce sporządzać jakiejś umowy darowizny z datą wsteczną w obawie przed konsekwencjami prawnymi. Czy ten komputer komornik może zająć i zabrać? Jak możemy się bronić przed zajęciem, tłumaczyć?

Odpowiedź: Jak chodzi o zajęcie tego laptopa, to trzeba przytoczyć art. 829 ust. 6 Kodeksu postępowania cywilnego stanowiący, że nie podlegają egzekucji między innymi przedmioty służące do nauki ale nie wiadomo, czy komornik uzna ten argument w tym przypadku. Jeżeli nie uzna i zajmie laptop, to można skorzystać z instytucji skargi na czynności komornika jednak i w tym przypadku nie wiadomo, czy skarga zostanie uwzględniona.

Proszę nie tracić nadziei na ocalenie komputera gdyż nawet jeżeli dojdzie do licytacji, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nikt tego nie kupi. Wiem co piszę, ponieważ w kilku sprawach które jako wierzyciel miałem u komornika, były licytowane laptopy i licytacje nie doszły do skutku z braku nabywców.

Jak chodzi natomiast o zabranie laptopa od razu po zajęciu, to nie jest praktykowane (poza wyjątkami). Komornik zajęte przedmioty pozostawia we władaniu dłużnika.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 stycznia, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć komputer?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Można też spróbować argumentu niezbędności komputera do pracy zarobkowej, nawet – uwaga – jeżeli w tym momencie jest się na bezrobociu! Serio. Takie stanowisko wyraził jakiś sąd.

  Ubot

  17 Sty 21 o 18:10

 2. To jest w kodeksie postepowania cywilnego że nie podlegają zajęciu przedmioty służące dłużnikowi do wykonywania pracy zarobkowej a ten sąd o którego stanowisku napisałeś, to bodaj Sąd Okręgowy w Toruniu a więc “niezbyt wysoki” sąd i stanowisko według mnie mocno kontrowersyjne tzn. że bezrobotnemu nie można zająć np. komputera właśnie, bo w nieokreślonej przyszłości może go potrzebować do pracy zarobkowej…

  admin

  17 Sty 21 o 18:39

 3. W dzisiejszych czasach nikt nie kupi używanego laptopa, praktycznie niemożliwe.

  fafa

  5 Lip 21 o 06:22

 4. Jeżeli dobra cena i dotrze się do zainteresowanych, to kupi.

  Anonim

  18 Lip 21 o 22:49

 5. Otóż to – dotrzeć do potencjalnie zainteresowanych – to jest podstawa skutecznej licytacji no i oczywiście odpowiednia cena wywoławcza a więc wcześniejsza akuratna wycena. I tu wierzyciel może się wykazać informując o licytacji na przykład serwisy sprzętu komputerowego, szkoły… Komornik tego nie zrobi.

  masa

  29 Lip 21 o 19:26

 6. Bez zgody nie wolno wysyłać informacji handlowej a komornicy to urzędnicy – prawnicy.

  admin

  30 Lip 21 o 05:54

Skomentuj