Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć kilka kont bankowych?

14 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może zająć trzy konta bankowe, każde w innym banku? Ile kont może komornik zająć?

Odpowiedź: Tak, komornik może zająć wszystkie rachunki bankowe dłużnika, choćby i we wszystkich bankach i SKOK-ach. Pod pojęciem rachunków bankowych należy rozumieć nie tylko rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe ale też konta oszczędnościowe i lokaty terminowe. Jeżeli dłużnik prowadzi działalność gospodarczą, to komornik może zająć zarówno jego konto firmowe jak i konto osobiste.

Przeczytaj też: Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego

Do namierzania kont bankowych dłużnika służy system o nazwie OGNIVO w którym zrzeszone są obecnie wszystkie banki. Przez wspomniany system komornik wysyła zbiorcze zapytanie do do banków i jeżeli dłużnik ma kilka kont bankowych to zostaną komornikowi wskazane i zajmie je wszystkie praktycznie w tym samym czasie.

Przeczytaj też: Jak długo komornik może blokować konto bankowe?

Warto jednak wiedzieć o tym, że bank do którego komornik wysłał takie zapytanie, nie zostaje przez to zobowiązany do poinformowania komornika o koncie które dłużnik założy w tym banku w przyszłości. Aby w przyszłości sprawdzić czy tak się stało, komornik musi wysłać do takiego banku ponowne zapytanie. Z mojej praktyki wynika, że komornicy generalnie rzadko powtarzają zapytania do banków; mniej więcej raz na pół roku. Jeżeli zatem komornik zajął dłużnikowi konto bankowe wskutek rozpytania banków przez OGNIVO, to dłużnik może założyć konto w innym banku i prawdopodobnie miesiącami takie konto nie zostanie zajęte. Korzystne konta osobiste są tutaj a konta firmowe tutaj (wnioski wysyła się przez internet).

Przeczytaj też: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 czerwca, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć kilka kont bankowych?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik sprawdza konta nie tylko przez Ognivo ale też w w urzędzie skarbowym i w zus jeżeli chodzi o dłużnika prowadzącego działalność gosp.

  deka

  7 cze 20 o 17:16

 2. Tak ale wystarczy nowego (dodatkowego) konta nie podać w ZUS ani w skarbówce.

  admin

  7 cze 20 o 17:44

 3. banki nic za darmo nie zrobią, komornik a raczej wierzyciel musi zapłacić za udostępnienie informacji o koncie dłużnika. za zajęcie egzekucyjne też obciążają, dłużnika, w mBanku jest to 30 złotych, skandal.

  pi8jo

  8 cze 20 o 20:50

 4. Komornik sam z siebie nie powtarza zapytania do systemu Ognivo. Musi mu to ponownie wierzyciel zlecić i oczywiście znowu zapłacić…

  Anonim

  20 gru 20 o 18:17

 5. Niektórzy powtarzają bez wniosku jeżeli zostało im coś jeszcze z zaliczki od wierzyciela.

  admin

  20 gru 20 o 18:58

 6. P.S. A bywało i tak, że wzywał mnie komornik do uiszczenia kolejnych zaliczek informując na co (powtórne zapytania w tym o konta bankowe). Bez wniosku z mojej strony. Jednak jak napisałem, takie ponowne zapytania były dokonywane nie częściej jak po około pół roku.

  admin

  20 gru 20 o 19:16

 7. Komornik sprawdza w standardzie chyba 21 banków komercyjnych w Ognivo i w którym jest konto w tym zajmie nawet jak w każdym to wszędzie.

  ramol

  11 lip 21 o 17:04

 8. A komornik sprawdza te banki w tym samym czasie czy rozwleka to na przykład na dwa tygodnie ALBO NA JESZCZE DŁUŻEJ?

  Misia

  19 sie 21 o 06:23

 9. O ile mi wiadomo, to wysyłają zapytania jednocześnie do wszystkich banków które mają sprawdzić.

  admin

  19 sie 21 o 06:32

 10. Zapytania wysyłają jednocześnie, zajęcia też jednocześnie lub co najmniej prawie jednocześnie. Po drugiej stronie jednak czyli w banku pracownik musi to zajęcie wklepać na konto i to jest potencjalne opóźnienie.

  tiramisu

  23 wrz 21 o 08:41

 11. Podobno do SKOK komornik wysyła zajęcie jak dawniej, pocztą poleconą a nie że elektronicznie jak do banków.

  Justa

  5 paź 21 o 21:04

 12. Tak do SKOK-ów komornik wysyła zajęcia jak dawniej czyli pocztą poleconą.

  admin

  6 paź 21 o 03:49

 13. A te kilka kont bankowych to komornik zajmie mniej więcej w tym samym czasie, na przestrzeni ilu dni? Po wysłaniu jednego zapytania do ognivo, o to mi chodzi.

  Oktan

  26 sty 22 o 14:37

 14. Tak, konta namierzone tym sposobem standardowym zostaną zajęte na przestrzeni kilku dni. Samo zaś zapytanie do wybranych banków – jedno obejmujące je wszystkie.

  admin

  26 sty 22 o 15:03

Skomentuj